Sadržaj nastao u suradnji s: Bakra
NA MEĐI splitske četvrti Toć i Bačvica povijest živi kroz mirise kužine. Par koraka dalje nalazi se Pazar, tržnica na koju se ide po domaću spizu, a sve to nedaleko je od gradske luke i rive, gdje je oduvijek bilo središte društvenog života Splićana.
Kao i svaki grad naše obale, Split je satkan od ulica i uličica koje se petljaju i križaju pod svim kutovima i urbani su labirint u kojem se može istraživati i pronalaziti nešto novo. U jednoj takvoj koja se krije iza Biskupske palače, a nosi ime Svetog Petra starog, smjestilo se utočište dobre hrane i ljudi – Steak & Pizza Bar Bakra.
Znaju za nj domaći, a sve više i turisti koji revno ostavljaju dobre ocjene na popularnim stranicama za ocjenjivanje ugostitelja. Dok takvih opcija nije bilo, dobar glas prenosio se na spomenutom Pazaru, rivi ili kakvom drugom okupljalištu pa konobari i kuhari Bakre zapisuju narudžbe i pripremaju jela još od 1947. godine.
Tradicija u svakom zalogaju
Još od vremena kada su se spravljale prve napolitanske pizze u Splitu, Bakra je ostala sinonim za kvalitetnu hranu i ugodan ambijent. Stara krušna peć izgrađena 1984. godine ispekla je mnogo pizza i naučila zanatu nepoznat broj pizzaiola. Zadržali su je i sadašnji vlasnici, chef Frane Šerka i Ante Poša koji su preuzeli, preuredili i ponovno otvorili restoran 2018. godine. Ipak, zub vremena ju je dostigao pa su staru krušnu peć 2022. zamijenili novom, talijanskom.
Tko prođe tom ulicom, može zaviriti unutra i provjeriti što rade kuhari u otvorenoj kuhinji iz koje se šire mirisi i toplina peći restoranom. Osoblje se tako lakše povezuje s gostima jer svi mogu vidjeti koliko kuhari brzo pripremaju namirnice, a i koje su kvalitete. Ističu iz restorana, nabavljaju ih i od lokalnih proizvođača kad god mogu, bilo da se radi o mesu, slavonskim orasima, puri ili rikuli.
Središnje mjesto kuhinje zauzimaju kuhari koji svakodnevno razvlače tijesto za neku od više vrsta pizza iz njihove ponude koje se peku isključivo na drva. Na meniju se, uz standardne, nalaze tanke, bogate i pizze skoro bez ruba. Tu su i ljute varijante, one s četiri vrste sira, te druge romana style pizze.
Osim pizza, Bakra nudi domaći roštilj, gurmanske pljeskavice, punjene odreske te čevape a ima i raznih salata rebaraca, krilaca, marendi.
Gosti koji nakon svega ostave još malo mjesta za desert, o ponudi će se morati raspitati kod osoblja jer se svakog dana priprema nešto novo.
Najluđi dan - 21. ožujka 2018.
Vlasnici ističu da svako jelo u sebi nosi velik entuzijazam prema ovom poslu. Vole spremati sve, a najviše ona jela u kojima mogu biti kreativni i prilagoditi se gostima. U početku im je najveći izazov bio kako raditi stabilno i kvalitetno cijelu godinu, pogotovo u mjesecima kad gradom ne prolazi toliko turista kao ljeti. Malo po malo, stekli su povjerenje gostiju u standarde kojima teže - od osoblja do kvalitete hrane i usluge.
Sudeći prema recenzijama, kojih ima preko četiri tisuće i mahom su pozitivne, gosti su zadovoljni. Vjetar u leđa, kako kažu vlasnici, dobili su tri dana nakon otvorenja. Naime, na prvi dan proljeća 2018. godine u Splitu je pao snijeg. Usprkos tome, došlo im je preko 300 ljudi, iako su tada imali svega 100 sjedećih mjesta. Tada su, dodaju, shvatili da su na pravom putu.
Danas to svojim radom potvrđuju. Kažu da ništa ne bi mijenjali i da im se plan ostvario.
Prostor koji priča priču
Izvana se kuća u kojoj je Bakra ni po čemu ne razlikuje od okoline i tradicionalnih kamenih kuća sa zelenim griljama ovog područja, osim možda što iznad vrata stoji ime restorana.
Interijer Bakre kombinacija je modernih detalja i stoljetnog kamena koji dugo upija glasove, smijeh i pjesmu posjetitelja. Na zidovima stoje portreti splitskih velikana kao što su Oliver i Dino.
U kombinaciji s prijateljskom uslugom i pozitivnom energijom osoblja, to je mjesto gdje se vlasnici trude da gosti imaju osjećaj kao da su kod svoje kuće, kako nam kažu. Više je to od “mista za marendu“.
Sponzorirani sadržaj donose Index i Bakra, u skladu s najvišim profesionalnim standardima.