NAČIN na koji dišete utječe na vašu sposobnost da zadovoljite vlastite fizičke zahtjeve, popravite držanje i smanjite bol u tijelu.
Kakve veze držanje ima veze s disanjem?
U nekom trenutku možda ste dobili savjet da se bolje držite, odnosno da zabacite ramena unazad i otvorite prsa.
Više studija potvrđuju da loša mehanika disanja negativno utječe na položaj glave i lopatice. Istraživanja koja su uspoređivala utjecaj disanja na usta i nos na djecu školske dobi pokazala su da disanje na usta stvara strukturne promjene koje pridonose držanju glave prema naprijed, dok disanje kroz nos poboljšava držanje i položaj glave i vrata.
Utjecaj pogrešnog disanja
Udahnite nekoliko puta da vidite kako dišete.
Kad udišete, podižu li vam se ramena, jesu li vam mišići vrata napeti, podižu vam se prsni kanali ili ispuhuju prsa? Osjećate li stres u čeljusti ili licu?
Ne biste trebali osjećati napetost ili napor u ramenima, vratu, prsima ili licu pri udisanju. Vaša dijafragma, primarni mišić za disanje, trebala bi započeti udisanje umjesto vas, gotovo bez napora.
S funkcionalnim udisajima, dijafragma se skuplja, izravnava i spušta dok se rebra pomiču više vodoravno nego okomito, stvarajući prostor za širenje pluća. Ova radnja također smanjuje pritisak u prsnom košu, što stvara silu koja uvlači zrak u pluća bez potrebe za dodatnim naporom gornjeg dijela tijela.
Budući da svakodnevno uzimate do 24.000 udaha, ako za disanje koristite pogrešne mišiće, nesvjesno ih stežete tijekom cijelog dana, stvarajući kroničnu napetost.
Dobra vijest je da se većina napetosti, boli i nepokretnosti uzrokovana lošim disanjem može ublažiti jednostavnim učenjem boljeg disanja.
Kako ispravnije disati
Vaša dijafragma je skeletni mišić smješten u donjem dijelu vašeg grudnog koša, pričvršćen na donji dio rebara. Da bi se dijafragma stegla pri udisaju i opustila pri izdisaju, donji dio rebara mora se pomicati sinkronizirano, omogućavajući dijafragmi da se skupi i spusti.
Kad izdahnete, rebra bi se trebala pomaknuti jedno prema drugome, sužavajući kut, dok se dijafragma opušta i zaobljuje unutar grudnog koša.
Trebali biste udisati kroz nos. Također je važno da izdisaji traju nekoliko sekundi dulje od udisaja. Kada počnete prakticirati duže izdisaje, to će vam se možda činiti izazovnim, no dok to činite trebali biste osjetiti opuštanje u gornjem dijelu vrata, ramenima, prsima i licu.