Hladnjak je neophodan dio svakog kućanstva jer održava hranu svježom. Međutim, neke namirnice ne bismo trebali pohranjivati u hladnjaku zbog mogućnosti da tako postanu toksične.
Stručnjakinja za zdravlje crijeva, dr. Dimple Jangda, na Instagramu je otkrila da su te namirnice češnjak, luk, đumbir i riža.
Češnjak
Češnjak u hladnjaku može postati pljesniv.
"Nikada nemojte držati češnjak u hladnjaku jer vrlo brzo počne hvatati plijesan, a plijesan na češnjaku zapravo se povezuje s rakom", rekla je Jangda te savjetovala da češnjak držimo na suhom i mračnom mjestu.
"Češnjak je niske kiselosti, što ga čini sklonim nakupljanju bakterije Clostridium botulinum, koja je jedan od krivaca za botulizam", upozorila je.
Luk
Luk je kultura koja je otporna na niske temperature. Stručnjakinja pojašnjava: "Kada luk stavite u hladnjak, škrob se počinje pretvarati u šećer i počinje hvatati plijesan. Mnogi ljudi čine ovu grešku. Prerežu glavicu luka, polovicu iskoriste za pripremu jela, a drugu polovicu pohrane u hladnjaku. Nemojte to raditi", apelirala je Jangda.
Đumbir
Poput češnjaka i luka, đumbir je osjetljiv na plijesan.
"Vrlo brzo počinje hvatati plijesan kada ga stavite u hladnjak, a to se povezuje s zatajenjem bubrega i jetre. Nemojte ga hladiti", upozorila je Jangda.
Riža
Riža se može pohraniti u hladnjaku, ali ne duže od 24 sata. Nekuhana riža može sadržavati spore Bacillus cereus, bakterije koje mogu uzrokovati trovanje hranom. Spore mogu preživjeti kuhanje.
Bakterija Bacillus cereus najbolje raste u temperaturnom rasponu od 4ºC do 48ºC. U jelima poput riže, bakterije mogu proizvoditi toksine dok se hrana hladi, što dovodi do simptoma poput povraćanja, proljeva i trbušnih grčeva. Simptomi se mogu pojaviti nekoliko sati nakon konzumacije pokvarene riže, stoga je potrebno odmah potražiti liječničku pomoć. Iako je smrt rijetka posljedica, nije isključena. Bacillus cereus može rasti u raznim škrobnim namirnicama, od riže do tjestenine.