Zlatno doba televizije: 10 HBO-ovih miniserija koje su obilježile 2000-te

Screenshot: Youtube

Početkom 21. stoljeća, HBO je tek gradio status televizijskog velikana kakvog danas poznajemo. Iako su se dotad uglavnom oslanjali na filmske hitove i dugovječne serije, upravo su 2000-ih godina počeli eksperimentirati s formatom koji će im donijeti ogroman uspjeh - miniserijama. Te zaokružene, jednotomne priče pokazale su se savršenim poligonom za duboke i slojevite narative, ispričane bez odugovlačenja.

Tematski su dominirale povijesne fikcije o značajnim ličnostima i događajima te ratne drame koje su redovito osvajale i kritiku i publiku. Bilo da su podijeljene u klasične epizode ili nekoliko dužih dijelova, sve su uspjele u kratkom vremenu ispričati nezaboravnu priču. Od Anđela u Americi do Združene braće, donosimo pregled najboljih HBO-ovih miniserija koje su obilježile to desetljeće.

The Passion (2008.)

Iako je danas serija The Chosen globalni fenomen koji prati život Isusa Krista, HBO je više od desetljeća ranije ponudio vlastitu, iznimno gledanu miniseriju o istoj temi. U četiri dijela, The Passion prati posljednje tjedne Isusova života, kojeg tumači Joseph Mawle, a radnja je vjerno temeljena na biblijskim zapisima.

Svaki dio obrađuje po jednu priču iz Biblije, a serija kulminira dramatičnim prikazom raspeća i uskrsnuća. Iako je priča o Isusu Kristu svima dobro poznata, upravo je to ono što seriju čini toliko zadivljujućom. Snimana je u Maroku kako bi se vjerno dočaralo bliskoistočno okruženje, a nakon premijere 2008. godine privukla je gotovo 4.9 milijuna gledatelja.

Tsunami: The Aftermath (2006.)

Serije o prirodnim katastrofama gotovo uvijek plijene pažnju publike, a Tsunami: The Aftermath nije iznimka. Za razliku od mnogih sličnih projekata, ova miniserija ne prati stvarne preživjele, već donosi fiktivnu priču inspiriranu tragičnim događajem koji je potresao svijet. Objavljena je u dva dijela 2006. godine, samo dvije godine nakon razornog tsunamija u Indijskom oceanu.

Radnja prati sudbine stranih turista čiji se životi isprepliću dok se pokušavaju spasiti i pronaći svoje najmilije. Iako je serija dobila pozitivne kritike i brojne nominacije za nagrade, nije prošla bez kontroverzi. Snimana je na autentičnim lokacijama na Tajlandu koje su bile pogođene tsunamijem, no zamjeralo joj se što je u potpunosti zanemarila priče i perspektivu lokalnog stanovništva. Unatoč tome, ova HBO-ova miniserija i danas je vrijedna gledanja.

Sadamova kuća (2008.)

U suradnji s BBC-jem, HBO je snimio Sadamovovu kuću, miniseriju koja se bavi usponom i padom zloglasnog iračkog diktatora Sadama Huseina, kojeg uvjerljivo glumi Yigal Naor. Iako je tematski povezana s tada aktualnim ratom u Iraku, serija seže dublje u prošlost, istražujući Huseinov put do moći od državnog udara 1970-ih. Ovo nije klasični dokumentarac, već dramatizirana biografija koja funkcionira kao priča o postanku tiranina.

Kroz četiri napete epizode pratimo kako se Husein ženio, odgajao sinove i transformirao obiteljske odnose dok je preuzimao apsolutnu kontrolu nad zemljom. Upravo zbog fokusa na izopačenu obiteljsku dinamiku unutar brutalnog režima, seriju su često uspoređivali s Obitelji Soprano, iako su žanrovski potpuno različite. Priča završava Huseinovim konačnim padom.

Summer Heights High (2007.)

Australski kultni klasik s početka tisućljeća, Summer Heights High djelo je briljantnog komičara Chrisa Lilleyja. Ne samo da je napisao seriju, već je i sam odglumio sva tri glavna lika, pokazavši nevjerojatnu moć transformacije. Lilley tako tumači popularnu i razmaženu srednjoškolku Ja'mie King, problematičnog učenika Jonaha Takaluu i ekscentričnog 37-godišnjeg profesora glume, gospodina G.

Iako na prvi pogled djeluje kao jednostavna pseudodokumentarna komedija, serija kroz neugodno smiješne situacije zapravo istražuje dublje teme odrastanja i školskog života. Serija je postala toliko popularna da je iznjedrila i dva spin-offa. Iako je riječ o australskoj produkciji, HBO je prepoznao njezin potencijal i otkupio prava za emitiranje u SAD-u, što se pokazalo kao odličan potez za proširenje ponude i privlačenje nove publike.

Elizabeth I (2005.)

Život engleske kraljice Elizabete I. bio je toliko fascinantan da je postao neiscrpna inspiracija za filmove i serije. Ipak, HBO-ova miniserija s Helen Mirren u naslovnoj ulozi smatra se jednim od najboljih prikaza njezina života, što je velik kompliment s obzirom na jaku konkurenciju. Serija, originalno producirana za britanski Channel 4, fokusira se na kraljičine kasnije godine, turbulentno razdoblje obilježeno vjerskim i političkim previranjima, ali i njezinim složenim romantičnim vezama.

Prikazuje i ključni trenutak njezine vladavine, činjenicu da nikada nije rodila nasljednika, čime je okončana dinastija Tudor. Za razliku od mnogih drugih adaptacija, ova verzija nudi egzistencijalniji i ljudskiji portret monarhinje. Takav pristup donio je i seriji i Helen Mirren brojne nagrade Emmy.

Generation Kill (2008.)

Generation Kill još je jedna u nizu HBO-ovih ratnih drama, no ova se bavila temom koja je u vrijeme emitiranja bila iznimno aktualna i bolna za američku javnost, ratom u Iraku. Serija je temeljena na istoimenoj knjizi novinara Evana Wrighta iz 2004. godine i prati Prvu izvidničku bojnu američkih marinaca s kojom je Wright proveo vrijeme na terenu. Likovi su stoga temeljeni na stvarnim vojnicima i njihovim iskustvima.

Sa snažnom glumačkom postavom i autentičnim prikazom Iraka, serija je hvaljena zbog sirovog i realističnog prikaza emocionalnih i fizičkih posljedica koje je rat ostavio kako na američke vojnike, tako i na irački narod. Kroz sedam epizoda, Generation Kill s poštovanjem i bez uljepšavanja pristupa američkoj prisutnosti u Iraku, služeći kao važno audiovizualno svjedočanstvo o ključnom poglavlju američke povijesti na početku 21. stoljeća.

John Adams (2008.)

Puno prije nego što je mjuzikl Hamilton zaludio svijet, HBO je snimio raskošnu povijesnu dramu o drugom američkom ocu nacije, Johnu Adamsu, kojeg maestralno glumi Paul Giamatti. Iako postoji bezbroj biografskih filmova o američkim predsjednicima, ova miniserija u sedam epizoda omogućila je neviđeno dubok i detaljan uvid u Adamsov život.

Serija ga ne prikazuje samo kao jednog od utemeljitelja SAD-a, već prati njegov životni put od Bostonskog masakra 1770. pa sve do smrti 1826. godine. Osim politike i međunarodnih odnosa, John Adams prikazuje i njegovu privatnu stranu, kao obiteljskog čovjeka s odanom suprugom i djecom. Temeljena na Pulitzerom nagrađenom romanu Davida McCullougha, serija je trijumfirala na dodjeli nagrada Emmy 2008. godine.

Anđeli u Americi (2003.)

Kazališna predstava Tonyja Kushnera iz 1991., nagrađena Pulitzerom, prva je na veliku scenu donijela tada tabu temu krize AIDS-a. Iako je doživjela brojne adaptacije, upravo je HBO-ova verzija miniserije Anđeli u Americi uspjela najvjernije prenijeti duh i poruku originala. Format miniserije pokazao se idealnim za sažetu, ali duboku priču bez kompromitiranja slojevitosti likova i radnje.

Serija se bavi iznimno teškim i stvarnim temama poput seksualnosti, roda, politike i rase, ali to čini s nevjerojatnom dozom ljudskosti i poštovanja. Radnja prati isprepletene živote nekolicine Njujorčana tijekom epidemije AIDS-a 1980-ih. Kroz njihove različite perspektive, serija pruža potresan i autentičan prikaz stvarnosti tog doba, prikazujući kako je bolest utjecala na sve njihove živote.

The Corner (2000.)

Slobodno možemo reći da je The Corner duhovni prethodnik kultne Žice. Zapravo, ova je miniserija izravno inspirirala jednu od najboljih serija svih vremena. Nije ni čudo, s obzirom na to da oba projekta potpisuje isti čovjek, baltimorski novinar David Simon. Serije dijele brojne sličnosti: obje prikazuju surov život u Baltimoreu, prožet siromaštvom i problemima s drogom.

Ipak, The Corner se razlikuje od Žice po tome što izravno dramatizira priče iz Simonove istoimene publicističke knjige, uključujući stvarne ljude i događaje. Kroz šest epizoda, miniserija se fokusira na jednu obitelj i njihovu borbu s ovisnošću usred rata protiv droge koji je bjesnio ulicama Baltimorea. Iako je teška za gledanje, serija dotiče i univerzalne teme ljubavi, nade i iskupljenja. Za sve obožavatelje Žice, ovo je nezaobilazna serija.

Združena braća (2001.)

Združena braća ne smatra se samo jednom od najboljih HBO-ovih miniserija, već i jednom od najboljih ratnih serija ikad snimljenih. Taj status je itekako zaslužen. Nakon Oscarom nagrađenog filma Spašavanje vojnika Ryana, Tom Hanks i Steven Spielberg očito nisu završili s pričama o Drugom svjetskom ratu. Iako serija nije izravan nastavak filma, dijeli s njim tematske i stilske poveznice.

Temeljena na stvarnim događajima, serija prati satniju Easy od naporne obuke do surove stvarnosti europskih bojišta. Ono što je izdvaja jest beskompromisno poštivanje povijesne točnosti. O njezinoj kvaliteti svjedoče i gotovo savršene ocjene na IMDb-u i Rotten Tomatoesu, kao i nagrade Emmy i Zlatni globus za najbolju miniseriju.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.