Mjera mora proći kroz Senat prije nego što postane zakon
Zastupnički dom izglasao je zakon kojim bi se omogućila deportacija nedokumentiranih imigranata osuđenih za vožnju pod utjecajem alkohola. Mjera je prošla s 246 glasova za i 160 protiv, pri čemu se 37 demokrata pridružilo svim republikancima u podršci. Kritičari upozoravaju na rizike profiliranja i dupliciranje zakona koji već postoje.
Novi imigracijski zakon probija se kroz Kongres, ponovno raspirujući rasprave o javnoj sigurnosti, politici deportacije i političkom dojmu koji dolazi s oboje.
Zastupnički dom upravo je izglasao zakon koji omogućuje deportaciju ilegalnih imigranata kada su osuđeni za vožnju pod utjecajem alkohola. Mjera je prošla s 246 glasova za i 160 protiv te će sada ići u Senat na daljnju potvrdu. Ako tamo prođe, završit će na stolu predsjednika Donalda Trumpa.
Zakon nazvan "Zakon o zaštiti naših zajednica od vožnje pod utjecajem alkohola Jeremy i Angel Seay i narednik Brandon Mendoza iz 2025.", odnosno HB275, također bi onemogućio osobama deportiranim prema ovom zakonu povratak u SAD. Zastupnik Barry Moore predstavio je sličan zakon 2024., ali nije prošao Senat.
"Danas razmatramo jednostavan zakon koji kaže da ako ste gost u našoj zemlji i vozite pijani, trebate biti deportirani," rekao je Moore. "Prosječnom Amerikancu, izglasavanje ovog zakona je samorazumljivo. Čak i u polariziranom vremenu, demokrati bi se trebali moći pridružiti republikancima i jednoglasno podržati takav razuman zakon. Uostalom, deportiranje opasnih kriminalaca je racionalan, normalan i koherentan korak koji bi ovaj Dom trebao poduzeti." I zaista, 37 demokrata iz Zastupničkog doma složilo se i glasalo za zakon.
Zakon je nazvan po Brandonu Mendozi, Jeremyju Seaymu i Angel Seaym, troje ljudi koji su poginuli u nesrećama u kojima su sudjelovali ilegalni imigranti osuđeni za vožnju pod utjecajem alkohola. Važno je napomenuti da zakon nije retroaktivan, pa će se primjenjivati samo na osobe bez državljanstva osuđene za vožnju pod utjecajem alkohola nakon što stupi na snagu.
Ne odobravaju sve organizacije zakon u trenutnom obliku. WSFA ističe organizaciju Advocates for Human Rights sa sjedištem u Minnesoti, koja tvrdi da zakon "povezuje uhićenja zbog vožnje pod utjecajem alkohola i imigracijsko provođenje zakona, iako marginalizirane zajednice neproporcionalno više podliježu pretjeranom nadzoru policije i rasnom profiliranju."
Drugi su na internetu kritizirali nedostatak provođenja postojećih zakona. "Što kažete da prestanemo s predstavama i počnemo provoditi zakone koji već postoje? Ilegalni boravak u ovoj zemlji već je razlog za deportaciju. Svo to paradiranje s dodatnim 'zakonima' gubi vrijeme i ne čini ništa stvarno," komentirao je netko – i čini se da imaju poantu. Sada je na Senatu da odluči hoće li ovaj zakon ići dalje i, na kraju, završiti na stolu predsjednika Trumpa za potpisivanje.