POTPUNI prelazak voznog parka na električna vozila mogao bi spasiti čak 110.000 života do 2050. godine.
To su rezultati studije koje je provela Američka udruga za pluća analizirajući podatke o američkom transportnom sustavu i uspoređujući ga za aktualnim zdravstvenim rezultatima nacije.
U studiji se tako navodi da kad bi sva nova vozila prodana u Sjedinjenim Državama do 2035. godine bila električna, a električna mreža pritom neovisna o fosilnim gorivima, to bi bili preduvjeti da se spriječi više od 110.000 preranih smrti do 2050. godine. Nadalje, takvim smanjenjem onečišćenja zraka spriječilo bi se oko 2.7 milijuna slučajeva napada astme te 13.4 milijuna manje izgubljenih radnih dana.
"Mogu savjetovati svojim pacijentima da ograniče vrijeme provedeno vani kako bi smanjili zagađenje koje udišu. Ne mogu osigurati čist i zdrav zrak za disanje - i to me nevjerojatno frustrira", rekao je Afif El-Hasan, pedijatar i volonter Američkog udruženja za pluća za The Verge. "Trebalo bi biti pravo svakog djeteta da se igra i razvija negdje na sigurnom. O tome nikada ne bi trebalo raspravljati".
I kad se sve rečeno pretoči u novac, ovime bi američko zdravstvo uštedjelo nevjerojatnih 1.2 bilijuna dolara, procjenjuje ova studija.
Doduše, iako je Amerika krenula u tom smjeru i pojedine države su odlučile zakonski zabraniti prodaju vozila s unutarnjim izgaranjem do 2035. godine, malo je vjerojatno da cijeli SAD može postati neovisan o fosilnim gorivima u toliko velikoj mjeri i u tako (relativno) kratkom roku.