Znanstvenici su otkrili izvor onog misterioznog zvuka iz Marijanske brazde
Ilustracija: Getty images
NAKON mjeseci nagađanja, znanstvenici tvrde da su napokon identificirali najvjerojatniji izvor misterioznog zvučnog zapisa iz najdubljeg dijela oceana, piše Science Alert.
Prema novoj studiji, zvuk od 3.5 sekundi je novi zov kita usana, koji još prije nitko nije čuo, niti je itko ustanovio što znači.
"Veoma je poseban, ima sve te lude dijelove", izjavio je jedan od članova tima.
Zvuk varira između 38 hertza i 8000 hertza. Ljudsko uho može čuti zvukove u rasponu između 20 i 20.000 hertza. Tim nije uspio pronaći nikakvo ljudsko ili geološko porijeklo.
Vizualni prikaz zvuka, s pet različitih dijelova. Prikaz: Tim znanstvenika – S. L. Nieukirk et. al.
Misterij još nije riješen
Isti je zvuk zabilježen u više navrata od jeseni 2014. do proljeća 2015. godine, u dijelu Marijanske brazde istočno od Guama, ujedno i jednom od najzaštićenijih morskih područja na svijetu.
Znanstvenici su usporedili ovaj novi zvuk s jednim iz 2001. godine, zabilježenim kod australskog Koraljnog grebena te po tome zaključili da dolazi od iste vrste životinje.
Ali misterij još nije riješen, jer kitovi usani se obično glasaju tijekom sezone parenja. "Ako je to poziv na parenje, zašto ga čujemo cijele godine?", pitaju se članovi tima. Nadaju se još jednoj ekspediciji u Marijansku brazdu kako bi pronašli životinje odgovorne za zvuk te kako bi saznali kako i zašto ga proizvode.
''To je zaista čudesan i čudan zvuk, a znanost će ga objasniti", smatra Sharon Nieukirk, članica tima.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati