Screenshot: Guardian/YouTube
ŠEF Facebooka Mark Zuckerberg danas je na drugom svjedočenju pred američkim Kongresom rekao kako vjeruje da će američka vlada uvesti dodatnu regulativu nad društvenom mrežom koju je pokrenuo.
"Mislim da je neizbježno usvajanje nove regulacije u vrijeme dok važnost interneta u svijetu raste, poručio je Zuckerberg Odborima za energetiku i trgovinu.
Danas se razgovaralo o regulaciji
Dan ranije njegovo je svjedočenje bilo usredotočeno na objašnjavanje kršenja privatnosti i na odgovor Facebooka, no danas je glavna tema ubrzo postala regulacija.
Nekoliko članova Odbora spomenulo je mogućnost nadzora vlade, dok su neki tvrdili da je potrebno izbjeći slučajeve poput onog s tvrtkom Cambridge Analytica.
Tijek događaja:
21:00 Posljednji zastupnik je Kevin Cramer iz Sjeverne Dakote. Predložio je Zuckerbergu izgradnju novog sjedišta u Sj. Dakoti, gdje će se "talent tvrtke bolje razvijati", tvrdi Cramer.
20:45 Debbie Dingell iz Michigana osvrnula se na Zuckerbergovo prividno neznanje osnovnih funkcija Facebooka.
"Kao šef tvrtke niste znali neke ključne činjenice. Niste znali o ključnim sudskim predmetima koji se odnose na privatnost i na vašu tvrtku. Niste znali da Federalna trgovinska komisija nema novčanu kaznu. Niste znali koliko aplikacija ste trebali nadzirati. Čak ne znate ni s koliko informacija baratate", oštro je nastupila Dingell. Zuckerberg je na njezine upite odgovorio da ne zna, na što je ona zatražila odgovor u roku od tri dana.
20:35 Kalifornijska republikanka Mimi Walter prikazala je snimke zaslona postavki privatnosti Facebooka za aplikacije i fotografije.
"Tko ovo kontrolira? Aplikacija ili korisnik?", upitala je Walter.
Zuckerberg je objasnio razliku između dozvola za aplikacije i online kontrole sadržaja.
Walters sugerira da je to teško razumjeti i pita se zašto sve kontrole nisu na istom mjestu.
Zuckerberg je odgovorio da Facebook zadržava kontrolu u postavkama i također ih prikazuje ljudima.
20:20 Demokrat iz Kalifornije, Scott Peters, pitao je hoće li imati smisla definirati privatnost u zakonu.
Zuckerberg je zagonetno ustvrdio da je to zanimljivo pitanje.
"Privatnost ne pokreće profit i može ometati dobit", rekao je Peters i naglasio bi li pomoglo da postoje financijske kazne za kršenje privatnosti. Zuckerberg je odmah odbacio pretpostavku da se privatnost i dobit ne moraju nužno suprotstaviti.
20:00 Susan Brooks, republikanka iz Indiane, želi razgovarati o novačenju mladih ljudi i pridruživanju terorističkim grupama na Facebooku i drugim internetskim platformama.
"Što ako nitko ne prijavi neki takav slučaj?", upitala ga je Brooks.
Zuckerberg je odgovorio: "99 posto informacija vezanih uz ISIL i Al-Qaedu već je označeno alatima prije nego ih je potrebno označiti".
U Facebookovom timu koji se bavi terorizmom ima oko 200 ljudi, nadodao je Zuckerberg.
19:40 Kalifornijski zastupnik Tony Cardenas upitao je Zuckerberga je li se samo ispričao nakon objave podataka. Zuckerberg je odgovorio potvrdno. Cardenas je spomenuo i da je izvršni direktor Cambridge Analytice Alexander Tayler danas dao ostavku.
"Hoće li to riješiti problem?", pitao je Cardenas Zuckerberga.
"Neće", odgovorio je šef Facebooka.
"Jeste li kupili podatke?", nastavio je Cardenas.
"Zaustavili smo se", odgovorio je Zuckerberg.
Cardenas: "Ali to ste učinili da izgradite svoju tvrtku".
Zuckerberg: "Bio je to industrijski standard".
19:30 Nakon što je jučer većinom dao promišljene odgovore na pitanja senatora i tijekom gotovo petosatnog ispitivanja od strane 44 američka senatora ponovio isprike koje je već dao za niz problema s kojima se suočava Facebook, Zuckerberg se danas odmah od početka našao u napadu kalifornijske zastupnice Anne Eshoo.
"Bila je to moja pogreška i žao mi je zbog toga. Ja sam pokrenuo Facebook, ja ga vodim i ja sam odgovoran za to što se u njemu događa", rekao je Zuckerberg.
Zuckerberg potvrdio da su i njegovi podaci ugroženi
Eshoo je napomenula da je napravljena šteta nepopravljiva te ga upitala jesu li i njegovi podaci bili ugroženi, što je Zuckerberg potvrdio i time šokirao javnost.
Rekao je i kako Facebook smatra tehnološkom tvrtkom, a ne medijskom jer je "ključna stvar da inženjeri pišu kodove i stvaraju proizvod i usluge za druge ljude".
"Mislimo da je sasvim moguće da će tu biti povezanosti", odgovorio je Zuckerberg na pitanje oko preklapanja između prikupljanja podataka korisnika koje je radila Cambridge Analytica i ruske političke propagande 2016., za koje Facebook kaže da ju je vidjelo oko 126 milijuna ljudi.
Zuckerberg je rekao senatorima kako smatra da se kod slučaja Cambridge Analytica ne radi o prekršaju i priznao da Facebook nije obavijestio Savezno povjerenstvo za trgovinu 2015. kad je prvi put doznao da ta tvrtka prikuplja podatke.