UHLJEBISTAN

Zlatna kuna: Dan kad uhljebiznismeni ne seru po državi, nego primaju plaketice

Foto: HGK

Zlatna kuna.

Onaj dan u godini kad poduzetnička elita pauzira od sranja po javnom sektoru, visokim nametima i korupciji, navuče kravate i nacrta se tamo gdje im partija kaže, kako bi dali legitimitet Hrvatskoj gospodarskoj komori, Nadanima Vidoševićima, pljački, reketu i najvišim parafiskalnim nametima na svijetu, u zamjenu za dva kanapea, Freixenet i plaketice.

Jučer navečer održana je dodjela Zlatne kune, priznanja Hrvatske gospodarske komore, na kojoj su se okupili brojni poduzetnici koji ostatak godine provode pljujući po nenormalnim porezima, parafiskalnim nametima, besmislenim institucijama...

Hrvatska gospodarska komora simbol je reketarenja poduzetnika od državnih i paradržavnih institucija. U nju su prisilno učlanjene sve tvrtke u Hrvatskoj, a naplatu članarine, odnosno reketa, osigurava Ministarstvo financija.

Za zbrinjavanje rashodovanih političara troškovi 200 milijuna kuna

Prema financijskom planu za 2018. godinu, HGK planira potrošiti preko 200 milijuna kuna. Poduzetnici koji plaćaju članarinu od HGK nemaju nikakve koristi, ali zato ona služi za “zbrinjavanje” rashodovanih partijskih kadrova.

HGK se našao u središtu pažnje najšire javnosti prije pet godina kada je njen dugogodišnji šef Nadan Vidošević završio u zatvoru. Vidošević je u Remetincu  završio 12. studenoga 2013. Tamo je proveo pet mjeseci zbog sumnji da je sudjelovao u izvlačenju novca iz HGK.

Suđenje Vidoševiću i drugima optuženima u aferi HGK-Remorker počelo je tek 27. siječnja prošle godine na zagrebačkom Županijskom sudu. USKOK Vidoševića i ostale tereti za zlouporabu položaja kojima je HGK oštećen za 40 milijuna kuna. Prema optužnici, novac iz HGK izvlačen je putem tvrtke Remorker Igora Premilovca.

Kako se izvlačio novac prisilno oduzet tvrtkama

Premilovac je priznao optužbe za izvlačenje novca pa je nakon nagodbe s tužiteljstvom osuđen i prije početka suđenja. Uz godinu dana zatvora, Premilovac je osuđen i na povrat tzv. imovinske koristi od 2,9 milijuna kuna.

Svjedočio je da je poznanike nagovorio da otvore tvrtke na čije je račune temeljem fiktivnih ugovora dolazio novac iz HGK, koji bi potom prebacivao na austrijski račun Remorkera i u gotovini ga vraćao u Hrvatsku, a također je ispričao da je sav novac iz Komore, umanjen za proviziju od 10 posto, predavao Davoru Komeričkom koji je posvjedočio da je novac davao Zdenki Peternel, dugogodišnjoj Vidoševićevoj suradnici.

Iako se očekivalo da će, nakon odlaska Vidoševića i nakon što je sve o izvlačenju novca izašlo u javnost, doći do gašenja HGK, odnosno da će članstvo postati dobrovoljno - pa kome se sviđa kako rade, neka plaća - to se nije dogodilo. Našli su novog predsjednika, HDZ-ovca Luku Burilovića i nastavili kao da se ništa nije dogodilo.

HGK ne može opstati bez prisilne naplate reketa

Financijski plan za prošlu, a i sve prethodne godine pokazuje da HGK ne bi mogao u ovom formatu opstati na tržištu. Od 192 milijuna kuna koje su potrošili 2017., samo 10,5 milijuna imali su od prodaje roba i usluga, a sve drugo su prisilne članarine ili “donacije” iz državnog, lokalnog ili regionalnog proračuna.

Prema istraživanju objavljenom 2015. koje je naručilo Ministarstvo poduzetništva i obrta, preko 96 posto poduzetnika i gotovo 80 posto građana podržava uvođenje dobrovoljnog članstva u HGK. Oko 63% posto poduzetnika napustilo bi članstvo u HGK, a 30-ak posto i dalje bi ostali njezini članovi.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.