Prošlog ljeta žena je uhićena u zračnoj luci Gatwick nakon što je stigla iz Nigerije s vrlo malenom djevojčicom. Žena je prethodno živjela u Zapadnom Yorkshireu sa suprugom i djecom, a prije odlaska iz Ujedinjenog Kraljevstva liječniku opće prakse rekla je da je trudna, što nije bilo točno, piše BBC.
Kad se vratila otprilike mjesec dana kasnije s bebom, uhićena je pod sumnjom na trgovinu ljudima. Ovaj slučaj, drugi takav koji je BBC pratio kroz obiteljski sud u posljednjim mjesecima, otkriva zabrinjavajući trend koji stručnjaci povezuju s nezakonitim dovođenjem beba u Ujedinjeno Kraljevstvo, neke i iz takozvanih "tvornica beba" u Nigeriji.
Žena, koju BBC u tekstu naziva Susan, porijeklom je iz Nigerije, ali je od lipnja 2023. živjela u Engleskoj sa suprugom i djecom. Imala je dozvolu boravka i radila kao njegovateljica. Tvrdila je da je trudna, ali liječnički pregledi i krvne pretrage pokazali su da nije, nego da ima tumor za koji su liječnici sumnjali da bi mogao biti kancerogen. Odbila je liječenje.
"Moje su bebe uvijek skrivene", rekla je Susan poslodavcu, tvrdeći i da je s prethodnom djecom bila trudna i do 30 mjeseci. Početkom lipnja 2024. otputovala je u Nigeriju, navodno kako bi tamo rodila, a potom je javila lokalnoj bolnici u Britaniji da je rodila. Liječnici su se zabrinuli i obavijestili socijalne službe.
Nakon povratka u Veliku Britaniju s djevojčicom koju BBC naziva Eleanor, Susan je zaustavila i uhitila policija u Sussexu. Pritom nije pokrenuta kaznena istraga, ali je Susan puštena uz jamčevinu. Nakon uhićenja, Susan, njezin suprug i djevojčica prošli su DNK testiranje. Eleanor je smještena u udomiteljsku obitelj.
"Kad se pokaže da sam ja Eleanorina majka, želim da mi je odmah vrate", rekla je Susan. No testovi su pokazali da dijete nema nikakvu genetsku povezanost ni sa Susan ni s njezinim suprugom. Nakon što je zatražila i drugi test, koji je dao isti rezultat, ipak je promijenila priču.
Tvrdila je da je prije dolaska u Britaniju 2023. imala potpomognutu oplodnju koristeći doniranu jajnu stanicu i spermu, zbog čega DNK test ne bi pokazao podudarnost. Pružila je pismo iz nigerijske bolnice, navodno potpisano od ravnatelja, u kojem se potvrđuje da je rodila tamo, kao i dokument iz druge klinike koji se odnosi na IVF tretman.
Dostavila je i fotografije i videozapise za koje je tvrdila da prikazuju nju u rađaonici te bolnice – na snimkama se ne vidi lice, a jedna prikazuje golu ženu s placentom između nogu i pupkovinom još uvijek pričvršćenom.
Obiteljski sud u Leedsu zadužio je socijalnu radnicu Henriettu Coker za istragu. Coker, koja ima gotovo 30 godina iskustva, radila je u zaštiti djece u Londonu prije nego što je prešla u Afriku.
Posjetila je kliniku gdje je Susan tvrdila da je imala IVF tretman. Tamo nije bilo nikakvog traga o Susan – osoblje je reklo da je pismo lažno. Potom je obišla mjesto gdje je navodno rodila,tj. trosobni stan sa zaprljanim zidovima i tepisima. Tamo su je dočekale "tri mlade tinejdžerice u uniformama medicinskih sestara".
Tražila je da razgovara s glavnom sestrom, a umjesto toga su je odvele u kuhinju, gdje je tinejdžerica jela rižu. Doktor koji je potpisao pismo da je Susan rodila tamo potvrdio je da je "netko rodio" – ali ne Susan, čije je fotografije pogledao. "U ovom dijelu svijeta uobičajeno je da ljudi glume druge osobe", rekao je doktor, sugerirajući da je Susan možda "kupila bebu".
Henrietta Coker rekla je sudu da su "tvornice beba" dobro poznata pojava u zapadnoj Africi, te da su nigerijske vlasti zatvorile najmanje 200 takvih ilegalnih mjesta u posljednjih pet godina. Neka od njih su držala otete djevojčice koje su bile silovane i prisiljene rađati više puta. Neke su puštene, a neke su umrle tijekom poroda ili bile ubijene.
Nije jasno odakle je beba Eleanor – doktor koji je napisao pismo smatra da je dijete vjerojatno predano dragovoljno. Coker nije uspjela otkriti tko su pravi roditelji.
Sudski postupak nastavljen je u ožujku, kad su svjedočili Susan, njezin suprug, poslodavac i specijalist ginekolog. Ranije je sudac naložio pregled Susanina mobitela. Pronađene su poruke osobi spremljenoj kao "Mama od bebe iz Lagosa", uključujući i poruku četiri tjedna prije navodnog datuma poroda: "Dobar dan, gospođo, nisam vidjela bolničke potrepštine."
Istog dana stigao je odgovor: "Lijek za porod je 3,4 milijuna. Bolnički trošak 170 tisuća." (prema procjeni suda, ako se radi o nigerijskim nairama, to bi bilo oko 1700 funti i 85 funti). Poruke su bile postavljene da se automatski brišu, a lokalne vlasti tvrde da to predstavlja dokaz dogovora o kupnji bebe. Susan je pokušala objasniti poruke, ali ih je sudac opisao kao "nemoguće za prihvatiti".
Sudac Recorder William Tyler KC zaključio je da su Susan i njezin suprug izveli cijeli igrokaz da bi prikazali da je beba rođena u Nigeriji. Nazvao je njihove tvrdnje "temeljnom laži" te rekao da su pokušali zavarati vlasti lažnim dokumentima.
Dodao je da su bebi nanijeli "značajnu emocionalnu i psihološku štetu". Na završnom ročištu početkom srpnja, održanom putem Teamsa, Susan i njezin suprug tražili su da im se Eleanor vrati, tvrdeći da će je voljeti kao i svoju ostalu djecu. No odvjetnica koja zastupa skrbnicu djevojčice istaknula je da par i dalje "ne govori istinu" o tome kako je beba dospjela u njihovu skrb.
Sudac je naredio da se Eleanor da na posvajanje i donio službenu "deklaraciju o ne-roditeljstvu". Dodao je da je svjestan boli koju ta odluka izaziva kod Susan i njezina supruga.
Lokalne vlasti izjavile su da je beba sada "potpuno prilagođena" u udomiteljskoj obitelji, sudjeluje u zajednici i dobiva potrebnu liječničku skrb. Kad bude posvojena, dobit će novi identitet i britansko državljanstvo, ali možda nikada neće saznati tko su joj pravi roditelji.
Priča Eleanor podsjeća na slučaj djevojčice Lucy koju je muškarac 2023. doveo na aerodrom u Manchesteru, tvrdeći da mu je kći. Henrietta Coker kaže da je radila na barem 12 sličnih slučajeva te tvrdi da je krijumčarenje beba "uobičajeno" i izvan Afrike.
"Novac se razmjenjuje za djecu u velikim razmjerima", rekla je. Zbog sumnji u organizirano krijumčarenje, britanska je vlada 2021. ograničila posvajanja iz Nigerije.
Neki parovi su ranije tvrdili da su dobili "čudesne bebe" nakon IVF-a, što je razotkrio BBC Africa Eye. Coker kaže da klinike nude "pakete" za rođenje i registraciju djece, bez leta, po cijeni od 2000 do 8000 funti.
DNK testiranja mogla bi pomoći, smatra. "Moramo učiniti sve da se ovakvi zločini spriječe", rekla je Patricia Durr iz ECPAT-a. "Lažno predstavljanje kao roditelj radi ulaska u UK je nezakonito", poručio je glasnogovornik britanske vlade.BBC je tražio komentar od nigerijskog veleposlanstva, ali nisu odgovorili.