PRIJE nekoliko godina, ovakva vijest bi u zapadnim medijima bila nezamisliva: talibani u Afganistanu ubili islamističkog terorista. To se navodno dogodilo početkom travnja, a radi se o komandantu terorističke grupe Islamska država (IS) osumnjičenom da je bio organizator bombaškog napada na aerodromu u Kabulu u kolovozu 2021. u kojem je ubijeno više od 150 ljudi, uključujući i 13 američkih vojnika.
O ubojstvu terorista IS-a javnost je obavijestio John Kirby, glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost SAD-a. Pritom je djelovalo kao da je vlada SAD izuzetno zahvalna talibanima, novim afganistanskim vladarima, za tu uspješnu "antiterorističku operaciju" - i to je zaista pomalo tako. Iako talibani zastupaju radikalnu islamsku ideologiju, oni su neprijatelji džihadista Islamske države i ove dvije grupe se ogorčeno bore jedna protiv druge. Prema navodima zapadnih obavještajnih službi, teroristi IS-a predstavljaju mnogo veću prijetnju od talibana.
Mreža ISPK navodno planira napade na Zapadu
Islamska država je u Siriji i Iraku uglavnom uništena ili barem značajno potisnuta. Međutim, njen ogranak u Afganistanu, takozvana IS provincija Horasan (ISPK), stavlja u pripravnost i njemačku protuterorističku obranu. A zapovjednik američke Centralne komande general Michael Kurilla nedavno je pred američkim Senatom prognozirao da će afganistanski ogranak IS-a vjerojatno biti u stanju napasti zapadne mete izvan Afganistana - za manje od šest mjeseci.
Prema zapadnim obavještajnim službama, ISPK je posljednjih mjeseci izgradio mrežu pristalica i pomagača kako bi mogao izvesti terorističke napade u inozemstvu, posebno u Europi. Ta grupa intenzivno radi na pripremi većih napada na Zapadu, upozoravaju i njemački obavještajci. S jedne strane, ciljano se stupa u kontakt s radikaliziranim islamistima u Europi preko chat-grupa i šifriranih kanala komunikacije: ondje ih regrutiraju i daju im instrukcije za proizvodnju eksploziva i bombi, piše Deutsche Welle.
Međutim, sigurnosne službe su sada posebno zabrinute - između ostalog i zato što ima naznaka da se potencijalne terorističke ćelije ubacuju u Europu. Navodno je to dijelom već i ostvareno. Prema tim izvorima, ISPK je već iskoristio nedavno kretanje izbjeglica za krijumčarenje terorista spremnih da izvrše napade.
Nedavno objavljeni dokumenti američkog Ministarstva obrane pokazuju da američke tajne službe imaju informacije o tome kako ISPK aktivno poziva na takozvane "vanjske operacije", odnosno napade u inozemstvu.
Prema jednom od dokumenata iz veljače, do sada je poznato više desetaka takvih planova, a američke službe navodno su saznale da je ISPK planirao izvršiti samoubilački napad tijekom Svjetskog prvenstva u nogometu 2022. u Kataru. Navodi se da su drugi planirani napadi bili usmjereni na nizozemske i švedske diplomatske objekte u Rusiji, Tadžikistanu i Azerbejdžanu, kao odgovor na desničarske ekstremiste koji su spalili Kuran u te dvije zemlje.
Razmatrani napadi dronovima
Pored toga, navodi se da su članovi ISPK intenzivno razgovarali o mogućnosti napada dronovima s eksplozivom. Navodi se da su islamisti već kontaktirali jednu osobu u Ukrajini, gdje se već neko vrijeme s velikim uspjehom koriste civilni dronovi pretvoreni u naoružane leteće objekte.
Također se navodi da je teroristička mreža u ljeto prošle godine kontaktirala jednog simpatizera u Velikoj Britaniji koji je tvrdio da je vješt u sferi aeronautičkog inženjerstva i kemije. Kontakti IS-a potakli su ga da svoje znanje stavi na raspolaganje putem online-komunikacije, umjesto da sam krene na rizično putovanje u Irak ili Afganistan.
Planirano osnivanje njemačke ćelije IS-a?
I u Njemačkoj su tajne službe trenutno veoma zabrinute zbog sve veće opasnosti od islamističkih napada u zemlji. "Jačanje te grupe u Afganistanu povećava opasnost i u Njemačkoj", upozorio je prije nekoliko tjedana Thomas Haldenwang, predsjednik Saveznog ureda za zaštitu ustava, tajne službe za sigurnost unutar Njemačke.
U rujnu 2022. u Iserlohnu i Bremerhavenu uhapšena su dvojica mladih islamista za koje se navodi da su komunicirali s pripadnicima IS-a u Afganistanu – među kojima je bio i visokorangirani komandant, porijeklom iz Tadžikistana koji je donedavno živio u Njemačkoj, a zatim je otišao u Afganistan.
Prema navodima njemačkog saveznog državnog tužitelja, uhićeni su putem chat-grupa regrutirali druge islamiste, pozivali na napade i dijelili islamističku propagandu i uputstva za pravljenje bombi. Navodi se da su instruktori ISPK-a i njima savjetovali da ne putuju na područje sukoba i da umjesto toga izvrše napade na "nevjernike" u Njemačkoj.
Navodi se da je 17-godišnjak iz Bremerhavena, koji je osumnjičen za terorizam, dobio instrukcije od svog kontakta s IS-om u Afganistanu da uspostavi ćeliju IS-a u Njemačkoj i da djeluje kao njen "emir". Neko vrijeme je vodio grupu na Telegramu na njemačkom jeziku s više od 30 članova.
S druge strane, za 16-godišnjeg osumnjičenog iz Iserlohna navodi se da je planirao napad eksplozivom, ali je od toga odustao i razmišljao da umjesto toga izvrši napad nožem na policajce.
Dvojica maloljetnih islamista su optuženi pred Višim regionalnim sudom u Hamburgu. Još nije jasno hoće li optužbe biti prihvaćene. Oni su i dalje u pritvoru, ali se nisu odrekli svojih džihadističkih stavova. Mladić iz Bremerhavena navodno je naslikao zastavu Islamske države i napisao islamističku borbenu pjesmu. Za osumnjičenog iz Iserlohna se navodi da i u zatvoru zastupa radikalne islamske ideje.