NA PRVI pogled hrvatska država i njezine institucije nisu ni na koji način krive za smrt dvoje teško zanemarivane djece koja su nedavno otkrivena zakopana kraj Varaždina. Djeca su rođena kod kuće, a roditelji nisu prijavili njihovo rođenje, tako da za hrvatske zdravstvene, socijalne, policijske i druge institucije formalno nisu ni postojala.
Sljedbenici sekte, ali i nadriliječničkih ideja
No, moglo bi se postaviti pitanje nije li država u ovom slučaju ipak suodgovorna zato što već desetljećima ne poduzima dovoljno po pitanju suzbijanja nadriliječništva.
Naime, istraga je pokazala da je otac djece bio ne samo član opskurne sekte već i član tzv. Organizacije obrane zdravlja, udruge koja na svojim stranicama promovira gomile nadriliječničkih proizvoda i savjeta te sljedbenike odvraća od konvencionalne medicine. Nije nemoguće da su djeca imala zdravstvenih posljedica upravo i zbog takve ideologije roditelja.
Češnjakom protiv raka
Ilustracije radi, spomenimo da ta organizacija na svojim stranicama, među ostalim, za liječenje raka dojke preporučuje oblog od bijelog luka, za koji tvrdi da se "pokazao kao razarač raka".
Ukratko, Organizacija na svojim stranicambodova demonizira konvencionalnu medicinu kao "farmakomafiju", objavljuje teorije zavjere o cjepivima te tvrdi da se bolesti koje se smatraju neizlječivima mogu liječiti prirodnim načinima, bez liječnika, lijekova i konvencionalnih medicinskih postupaka.
Iza organizacije stoji Denis Bašnec, koji sebe naziva "liječnikom prirodne medicine, fitoterapeutom, herbalistom i nutricionistom". Sve ove tvrdnje prema hrvatskim zakonima mogu se smatrati nadriliječništvom (skrinšotovi dolje).
Tržište nedokazanih tretmana je ogromno
Hrvatska nije jedina zemlja koja ima problema s nadriliječništvom i prodajom pripravaka čija učinkovitost nije znanstveno potvrđena.
Prema poznatoj tvrtki za procjene tržišta Grand View Research, globalno tržište komplementarne i alternativne medicine (CAM), koje obuhvaća prakse poput homeopatije, akupunkture, kiropraktike i sličnih terapija, procijenjeno je na 144,68 milijardi američkih dolara u 2023. godini. Očekuje se da će od 2024. do 2030. ono rasti po stopi od 25,3%.
Drugim riječima, nadriliječništvo je vrlo unosan biznis, nerijetko mnogo unosniji od konvencionalne medicine jer ne zahtijeva godine obrazovanja, dugotrajna istraživanja i golema ulaganja u istraživanja i razvoj lijekova.
Kako se s nadriliječništvom bore druge zemlje?
Uspješno suzbijanje nadriliječništva u velikoj mjeri ovisi o kvaliteti zakonske regulative, sustavu nadzora, jakim profesionalnim komorama i informiranju javnosti. Razvijene zemlje sa snažnim pravnim i institucionalnim okvirima obično imaju najviše uspjeha u borbi protiv nadriliječništva.
Primjerice, u SAD-u svaka savezna država ima vlastito liječničko povjerenstvo (Medical Board) koje izdaje licence i provjerava ispunjavaju li zdravstveni djelatnici stroge kriterije obrazovanja, prakse i etike.
Američka Agencija za hranu i lijekove (FDA) te Federalna trgovinska komisija (FTC) prate i sankcioniraju obmanjujuće marketinške tvrdnje o terapijama čije djelotvornost i sigurnost nisu znanstveno potvrđene.
Osobe zatečene u nadriliječništvu mogu dobiti visoke novčane i zatvorske kazne i trajno oduzimanje mogućnosti bavljenja zdravstvenom djelatnošću.
U Velikoj Britaniji slične funkcije obavljaju Liječničko vijeće (General Medical Council - GMC), Nacionalna zdravstvena služba (NHS) i brojna tijela koja redovito educiraju stanovništvo o tome kako prepoznati stručnog pružatelja zdravstvene usluge te upozoravaju na rizike korištenja "alternativnih" tretmana bez dokazane učinkovitosti.
U Njemačkoj čak i alternativni terapeuti, poput Heilpraktikera, moraju proći višegodišnje obrazovanje i stroge testove te dobiti posebne dozvole.
Poznati primjeri obračuna s nadriliječništvom u svijetu
Da institucije u nekim zapadnim zemljama doista nastoje raditi svoj posao, potvrđuju istaknuti primjeri osoba koje su kažnjene zbog nadriliječništva ili promoviranja dezinformacija štetnih za zdravlje.
Primjerice, u SAD-u je početkom 20. stoljeća Linda Hazzard osuđena za ubojstvo iz nehaja jer je nudila kontroverzne "terapije gladovanjem" za koje je tvrdila da mogu izliječiti gotovo svaku bolest. Robert O. Young, autor knjige The pH Miracle, tvrdio je da se gotovo sve bolesti, uključujući rak, mogu izliječiti alkalizacijom tijela. 2016. kažnjen je za nadriliječništvo zatvorom i novčano.
Liječnik Andrew Wakefield je u Velikoj Britaniji 2010. izgubio licencu zbog ozbiljnog neprofesionalnog, neetičkog ponašanja i lažnog predstavljanja podataka u studiji koja je pogrešno povezala MMR cjepivo s autizmom.
Bašnec tvrdi da države fluorom pacificiraju ljude
Dobar zakon, nigdje sankcija
Opća je percepcija da u Hrvatskoj cvjeta nadriliječništvo. Nameće se pitanje zašto. Hrvatska ima stroge zakone o nadriliječništvu, no nažalost, brojni promotori raznih nadriliječničkih tretmana, poput kapi joda, MMS protokola i sl., već godinama djeluju bez ikakvih sankcija.
Ozbiljan problem predstavljaju i liječnici koji imaju diplome, a bave se nadriliječništvom, odnosno promicanjem tzv. holističkih i integrativnih metoda poput detoksikacije za liječenje teških bolesti.
Liječnička komora davala bodove za sudjelovanje na konferencijama o alternativnoj medicini
Jedan od problema je obrazovanje, odnosno informiranje javnosti.
Nažalost, Hrvatska liječnička i ljekarnička komora svojevremeno su svojim članovima davale bodove važne za obnavljanje licenci ako su sudjelovali na raznim konferencijama o alternativnoj medicini. To posljednjih godina više nije praksa, no Hrvatsko udruženje za prirodnu, energetsku i duhovnu medicinu (HUPED) još uvijek se hvali potporom HLK i nekih drugih hrvatskih institucija (skrinšot dolje).
Ministarstvo zdravstva prebacuje odgovornost...
Zanimalo nas je, stoga, tko se u Hrvatskoj bavi problemom nadriliječništva, imaju li neke veće uspjehe kojima se mogu pohvaliti te hoće li nakon nedavne smrti zanemarivane djece netko nešto poduzeti kako se to ne bi dogodilo i drugoj djeci.
Ministarstvo zdravstva nam je kratko odgovorilo da se liječenje, ako ga "obavljaju osobe koje nisu zdravstveni radnici, smatra nadriliječništvom koje je kazneno djelo". "Sukladno navedenome, molimo da se s upitom obratite nadležnom Ministarstvu unutarnjih poslova", dodali su u odgovoru.
...a MUP šuti
Obratili smo se MUP-u i čekali više dana, no do dovršetka ovog teksta nismo dobili nikakav odgovor. Iz Hrvatske liječničke komore odgovorili su nam slično kao i iz Ministarstva, uz napomenu da je za nadzor poslovanja i javnog predstavljanja organizacija koje promoviraju nadriliječništvo nadležan Državni inspektorat.
Komora nije nadležna sankcionirati nadriliječništvo koje prakticiraju ljudi izvan struke, no može poduzeti postupke protiv svojih članova - liječnika - koji krše profesionalne standarde i etička pravila.
Treba priznati da je posljednjih godina u više navrata to i činila. Tako je, primjerice, pokrenula postupke protiv liječnika koji su širili dezinformacije o cijepljenju i pandemiji covida (npr. str. 19.).
"Za ovo nema opravdanja"
Dr. sc. Livia Puljak, hrvatska znanstvenica koja se bavi medicinom utemeljenom na dokazima, rekla je za Index da se čini da u Hrvatskoj, nažalost, nikoga nije briga što cvate nadriliječništvo. Pritom je istaknula da financiranje inspektora koji bi to valjano radili ne bi trebalo biti problem.
"Dok nadležni prebacuju odgovornost jedni na druge, nadriliječništvo i dalje cvate. Za to nema opravdanja. Nadriliječnika i zavaravajućih reklama ima toliko puno da bi se samo kaznama lako mogla financirati služba koja bi to regulirala", poručila je Puljak.