Fidias Panayiotou, 24-godišnji YouTuber i influencer, mogao bi biti jedan od šest kandidata koje Cipar šalje u Europski parlament nakon lipanjskih izbora. Priznaje da ne zna ništa o politici, ali kaže da ne može podnijeti nastavak vladavine "štrebera" u Bruxellesu.
Najnovija anketa pokazuje da je na petom mjestu s 8,7 posto podrške, što mu daje šanse da osvoji mjesto ispred tradicionalnih političkih stranaka koje svaka imaju po šest kandidata, poput socijalističkog EDEK-a, centrističkog DEPA-e i stranke Zelenih.
Postao poznat zahvaljujući svojoj misiji da zagrli Muska, kasnije prosjačio po Indiji i Japanu
"Fidias", kako se Panayiotou naziva, ima oko 2,6 milijuna pretplatnika na svom YouTube kanalu otkako je počeo objavljivati 2019. godine. Postao je poznat po svojoj misiji da zagrli Elona Muska, milijarderskog vlasnika platforme X (na kraju je uspio).
Također je izazvao kontroverze prošle godine pokušavajući putovati po Indiji i Japanu bez plaćanja, prosjačeći za novac.
"Nikada u životu nisam glasao. Nemam pojma o politici"
Noseći tri kravate, odijelo i kratke hlače, Panayiotou je u siječnju najavio svoju kandidaturu, priznajući da nema pojma o politici ili Europskoj uniji, ali tvrdeći da je spreman učiti.
"Imam 23 godine i nikada u životu nisam glasao, i jedne noći sam rekao sam sebi da ako nikada ne glasam i nikada se ne zainteresiram, isti štreberi će uvijek biti na vlasti, i rekao sam 'dosta!'," objavio je.
U travnju je Fidias predao svoju kandidaturu zajedno sa svojim ocem, svećenikom, noseći odijelo i leptir mašnu.
"Čuo sam negdje da ako nisi zadovoljan stvarima oko sebe i želiš ih promijeniti, moraš sam biti promjena," rekao je tom prilikom. "Zašto sam odlučio biti nezavisan? Jer se ne mogu uklopiti u kalupe. Jer želim da znate da nemam stranačkih interesa koje bih trebao služiti."
Dodao je da njegov cilj nije biti izabran, već motivirati mlade ljude da se uključe u politiku.
"Njegov poduhvat odjekuje širim temama"
Očekuje se da će europski izbori na Cipru zabilježiti visoku razinu neizlaska birača, što je pokazatelj razočaranja koje Ciprani osjećaju prema političkom sustavu.
Dvije najveće stranke na Mediteranskom otoku, Demokratski savez i Progresivna stranka radnog naroda, vode tijesnu utrku za prvo mjesto, iako postoje sumnje koliko će njihovih pristaša izaći na izbore. Ankete sugeriraju da bi krajnje desni Nacionalni narodni front mogao znatno ojačati, s obzirom na važnost migracije kao političkog pitanja na otoku.
"Slučaj Fidias je definicija post-politike u vrijeme kada je proizvodnja sadržaja strateški prioritet za samu Europsku uniju - izvan političkog planiranja," rekao je John Ioannou, osnivač Geopolitičkog Cipra, za
"Njegov poduhvat odjekuje širim temama, uključujući ponovno oživljavanje populističkih osjećaja u Europi, primat slike nad ideologijom i imperativ građanskog angažmana, posebno među novim biračima u zemljama poput Cipra."