Warren E. Buffett kritizirao je pokušaje američkog predsjednika Donalda Trumpa da pomoću carina uzdrma globalnu trgovinu, dok se njegova korporacija vrijedna 1.02 bilijuna eura, Berkshire Hathaway, priprema za moguće udarce zbog američke trgovinske politike.
"Trgovina ne bi smjela biti oružje", rekao je Buffett na godišnjem sastanku dioničara Berkshirea, popularnom okupljanju koje je dobilo nadimak "Woodstock kapitalizma". "Mislim da to nije ispravno, niti mudro."
Buffettove izjave, kao predsjednika i izvršnog direktora Berkshire Hathawaya, nestrpljivo su iščekivali brojni dioničari koji su u desetinama tisuća došli u Omahu kako bi ga čuli, osobito zbog stavova o Trumpovim trgovinskim politikama. Njegovi komentari označili su kraj višemjesečnog razdoblja u kojem se držao podalje od javnosti.
Posebno je odjeknulo to što je 94-godišnji milijarder priznao da je u prošlosti sam predlagao mjere za smanjenje trgovinskog disbalansa. No danas je stao u obranu slobodne razmjene: "Mi bismo trebali raditi ono što najbolje znamo, a oni neka rade ono što najbolje znaju", rekao je, što je izazvalo pljesak publike.
Strahovi od posljedica carina već mjesecima potresaju tržišta i pogađaju brojne američke kompanije, uključujući Berkshire, koji je objavio snažan pad dobiti u prvom tromjesečju.
Operativna dobit iznosila je 8.9 milijardi eura, što je Buffettova preferirana mjera uspješnosti i pad od 14 posto u odnosu na isto razdoblje lani. Prema računovodstvenim standardima, neto dobit pala je za gotovo 64 posto, prvenstveno zbog gubitaka na papirnatim ulaganjima.
Unatoč naglim oscilacijama na tržištima izazvanim Trumpovim nepredvidivim pristupom trgovini, Buffett je rekao da ga to ne zabrinjava previše. "To zapravo nije ništa strašno", poručio je okupljenima, dodavši da su takvi ciklusi normalan dio ulaganja u dionice.
Iako je oštro kritizirao trgovinsku politiku Bijele kuće, Buffett je ponovio svoj poznati optimizam prema američkom gospodarstvu. "Da se danas trebam roditi, pregovarao bih u utrobi dok ne dobijem zeleno svjetlo da se rodim u Sjedinjenim Državama", rekao je.
Berkshire je objavio da većina njegovih firmi bilježi pad prihoda i dobiti u prva tri mjeseca godine. Posebno je pogođen segment osiguranja, gdje su zabilježeni gubici zbog šteta povezanih s požarima u Kaliforniji.
U regulatornom izvješću objavljenom istog dana, Berkshire je upozorio da Trumpova trgovinska politika stvara "znatnu neizvjesnost", što bi moglo negativno utjecati na poslovanje kompanije. "Trenutno ne možemo pouzdano procijeniti potencijalne posljedice za naše poslovanje, bilo kroz promjene u cijeni proizvoda, troškovima opskrbnih lanaca, učinkovitosti ili potražnji za našim proizvodima i uslugama."
Ipak, jedna od svijetlih točaka u izvješću bila je željeznička kompanija BNSF, u vlasništvu Berkshirea, čija je neto dobit porasla u tromjesečju zahvaljujući većem obujmu prometa. Mnoge su tvrtke u tom razdoblju gomilale robu kako bi izbjegle nadolazeće carine.
Posebnu pažnju privukao je i Berkshireov novčani fond, Buffettova tzv. "lovačka puška za slonove", koju čuva za velike akvizicije, koji i dalje raste jer ne nalazi dovoljno privlačne prilike za ulaganje. U prvom kvartalu gotovina Berkshirea narasla je na rekordnih 317.4 milijarde eura.
Tijekom sesije pitanja i odgovora, Buffett je priznao da gomila gotovinu kako bi bio spreman za moguće prilike. Otkrio je da je razmatrao investiciju od 9.3 milijarde eura, ali nije želio otkriti detalje.
Također je priznao da je, s obzirom na veličinu Berkshirea, sve teže pronaći akvizicije koje bi značajno povećale njegovu dobit.
Kompanija je i dalje neto prodavatelj dionica: u proteklom kvartalu prodala je dionice u vrijednosti od 4.3 milijarde eura, dok je kupila dionica za 2.9 milijardi.
Zbog svoje široke palete djelatnosti, Berkshire se često smatra mjerilom stanja korporativne Amerike. Uz BNSF, među njegovim poslovima su osiguranje, energetski sektor i niz poznatih brendova poput See’s Candies i Fruit of the Loom.
Na godišnjem sastanku pojavili su se brojni ugledni poslovni ljudi, među njima suosnivač Microsofta Bill Gates, direktor Applea Tim Cook (Apple je jedno od najvećih ulaganja Berkshirea) i financijer William A. Ackman. Prvi put su prisustvovale i Hillary Rodham Clinton te Priscilla Chan, supruga izvršnog direktora Mete Marka Zuckerberga.