Vjerojatnost udara asteroida u Zemlju 2032. skočila s 1.3% na 2.3%. Uvedene mjere

Ilustracija

NASA je prošli tjedan objavila da se vjerojatnost udara asteroida 2024 YR4 u Zemlju 2032. godine gotovo udvostručila s 1.3% na oko 2.3%.

Na službenim stranicama agencije najavljeno je da će se opažanja sa zemaljskih teleskopa povezanih s Međunarodnom mrežom za upozoravanje na asteroide nastaviti sve dok 2024 YR4 bude vidljiv do travnja 2025.

Nakon toga njegov će sjaj postati previše blijed za promatranja i takav će ostati sve do lipnja 2028. Naime, na svojoj izduženoj orbiti asteroid 2024 YR4 se jako približava Suncu i Zemlji, a potom se udaljava sve do prostora između Marsa i Jupitera.

Uvođenje hitnih mjera

Svemirske agencije najavile su provođenje hitnih mjera. Međunarodni tim astronoma dobio je dopuštenje za korištenje Svemirskog teleskopa James Webb (JWST) u ožujku 2025. kako bi procijenio koliku bi štetu asteroid mogao prouzročiti. Veličina asteroida, koji je nazvan ubojicom gradova, trenutno se procjenjuje na 40 do 90 metara. NASA poručuje da će daljnja opažanja omogućiti preciznije procjene vjerojatnosti udara i dimenzija te da će podaci biti ažurirani putem NASA-ine stranice Sentry.

Inženjer navigacije u NASA-inom Laboratoriju za pogonske sustave David Farnocchia rekao je da ukupna vjerojatnost udara možda izgleda nisko, ali da je 2% šanse za takav događaj zapravo "neuobičajeno" puno. "Vjerojatnost takvog događaja od 2% za nas je vrlo visoka“, naglasio je za ABC News.

Ipak, stručnjaci ističu da je vjerojatnost da će asteroid promašiti Zemlju još uvijek mnogo veća - 97.7% (video dolje).

Što je asteroid 2024 YR4?

2024 YR4 je potencijalno opasan asteroid (PHA), što znači da njegova orbita prolazi dovoljno blizu Zemlji da predstavlja rizik. Zahvaljujući dimenzijama od više desetaka metara, u slučaju udara, mogao bi izazvati značajnu štetu, posebno ako udari u naseljenim područjima.

Asteroidi poput 2024 YR4 nisu rijetkost, no većina njih prolazi na sigurnoj udaljenosti od Zemlje. Povremeno se događa da njihova orbita, zbog gravitacijskih utjecaja, postane bliža Zemlji nego što se prethodno procjenjivalo. Upravo to se dogodilo s ovim asteroidom.

Torinska skala – kako se procjenjuje rizik?

Rizik od udara asteroida procjenjuje se pomoću Torinske skale, sustava koji ocjenjuje prijetnju od 0 do 10. Na toj skali asteroid je smješten u kategoriju 3 od 10, pri čemu kategorije znače sljedeće:

0 znači da nema rizika od udara,

1-2 označava vrlo nizak rizik,

3-4 ukazuje na umjereni rizik i potrebu za praćenjem,

5-7 označava ozbiljan rizik s potencijalno značajnim posljedicama,

8-10 ukazuje na siguran udar s velikom katastrofom.

Iako je 2024 YR4 trenutno klasificiran na nižim stupnjevima Torinske skale, činjenica da se vjerojatnost njegova udara u Zemlju u kratkom razdoblju od otkrića u prosincu 2024. do danas udvostručila, zahtijeva povećanu pozornost i dodatna mjerenja kako bi se opasnost preciznije procijenila.

2024 YR4 juri svemirom

Kakve bi mogle biti posljedice?

Kada bi asteroid ove veličine, mase veće od Empire State Buildinga, pogodio Zemlju, posljedice bi mogle biti ozbiljne, ali ne i globalne. Udar bi uzrokovao snažnu eksploziju i potencijalno uništio područje u radijusu od nekoliko desetaka kilometara.

Za ilustraciju, procjenjuje se da je asteroid koji je izazvao Tunguski događaj 1908. imao dimenzije između 50 i 60 metara u promjeru. Smatra se da je eksplodirao u atmosferi na visini od oko 5-10 kilometara i oslobodio energiju ekvivalentnu 10 do 15 megatona TNT-a, koja je sravnila šumu na površini od 2000 kvadratnih kilometara.

Bomba bačena na Hirošimu 1945. godine imala je energiju od približno 15 kilotona TNT-a, što znači da je ona u Tunguskom događaju bila 700-1000 puta veća.

Kako se branimo od asteroida?

Najperspektivnija strategija za obranu od asteroida jest promjena njihove putanje.

NASA i druge svemirske agencije aktivno rade na razvoju tehnologija za skretanje asteroida. Misija DART (Double Asteroid Redirection Test) već je uspješno testirala mogućnost promjene putanje asteroida sudarom svemirske letjelice. Uspjeh te misije otvara vrata budućim metodama obrane.

Uspješan test u kojem je svemirska letjelica DART (Double Asteroid Redirection Test) namjerno udarila u asteroid Dimorphos i promijenila mu orbitu za oko 32 minute, pokazao je kako je moguće skrenuti opasne objekte. U međuvremenu planiraju se druge misije koje će istraživati različite metode, uključujući gravitacijske vučne uređaje i kinetičke sudare, kako bi dodatno unaprijedile obranu Zemlje od opasnih svemirskih objekata.

Povijesni primjeri udara

Najpoznatiji povijesni događaj udara nekog asteroida je Tunguski udar 1908., kada je objekt eksplodirao iznad Sibira.

Asteroid Chicxulub, koji je prije 66 milijuna godina uzrokovao izumiranje dinosaura, podsjetnik je na katastrofalni potencijal koji imaju veliki svemirski objekti.

Na sreću, takvi događaji su izuzetno rijetki, no ipak, manje asteroide poput 2024 YR4 potrebno je kontinuirano pratiti.

Teleskop ATLAS, koji financira NASA, snimio je asteroid 2024 YR4 27. prosinca 2024. godine. Snimka (gore) prikazuje asteroid kako prolazi kroz svemir nakon što je 25. prosinca prošao blizu Zemlje.

Rizik udara kod novootkrivenih asteroida može u početku biti viši zbog nesigurnosti u određivanju orbite. Znanstvenici prvo s većom preciznošću utvrđuju određene karakteristike orbite, no dodatna opažanja omogućuju im da bolje procijene putanju i potvrde da nije na kolizijskom kursu sa Zemljom.

Ako bi 2024 YR4 udario Zemlju, vjerojatno bi pogodio područje koje NASA naziva "koridor rizika", koje se proteže preko istočnog dijela Tihog oceana, sjevernih područja Južne Amerike, Atlantika, Afrike, Arapskog mora i južne Azije. Trenutačno je YR4 jedini asteroid koji u skoroj budućnosti predstavlja ozbiljniju prijetnju za Zemlju.

"Trenutno nijedan drugi poznati veliki asteroid nema vjerojatnost udara veću od 1%," napisala je Molly L Wasser na NASA-inom blogu o planetarnoj obrani 29. siječnja. 

Ako ta vjerojatnost ostane tako visoka, znanstvenici bi mogli razmotriti metode skretanja asteroida s putanje.

***

Knjigu Indexovog znanstvenog novinara Nenada Jarića Dauenhauera, koja tematizira najkontroverznije i najzanimljivije teme u znanosti poput klimatskih promjena, pseudoznanosti, pandemije, GMO-a i nuklearki, možete nabaviti ovdje.

Knjiga se sastoji od tekstova našeg novinara objavljenih kroz više godina rada na Indexu.

Objavljuje Index VijestiSubota, 5. studenoga 2022.

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.