DIO TROGIRANA požalio se na velike građevinske radove koji se odvijaju u samoj starogradskoj jezgri Trogira koju su turisti već uvelike počeli posjećivati. Naime, već ih je od početka godine bilo gotovo četiri tisuće više nego lani.
Starogradska jezgra je trenutno razrovana, a takva će ostati još neko vrijeme. Razlozi tomu su sanacija vodoopskrbnog i kanalizacijskog sustava te rekonstrukcija elektroenergetske mreže stare gradske jezgre grada Trogira koja je pod zaštitom UNESCO-a, a radovi su započeli još u listopadu prošle godine.
Infrastruktura pati, ponajviše zbog pojačanih turističkih posjeta
Radovi su poduzeti zbog preopterećenja cijevi koje više ne mogu podnijeti pritisak, naročito tijekom ljetne sezone. Iz Grada Trogira rekli su nam da je riječ o kapitalnom projektu koji se pripremao i čekao godinama.
"Infrastruktura u staroj jezgri je zastarjela i ne može podnijeti pritisak, posebno tijekom turističke sezone. Opterećena je brojnim smještajnim i ugostiteljskim objektima te za posljedicu imamo neugodne mirise i začepljenja cijevi.
Zimi u slučaju malo veće kiše dolazi do obilnog plavljenja u nekoliko ulica koje su glavni koridori kroz jezgru, posebno u Kažotićevoj ulici, koja je jedna od najkritičnijih i gdje se trenutno odvijaju radovi. Projekt donosi iznimne benefite za stanovnike stare jezgre te ugostitelje i obrtnike koji tu rade", poručili su iz Grada.
Ističu i da će, zahvaljujući ovoj investiciji, umjesto u more, odvodnja ići na uređaj za pročišćavanje na Divuljama. Naime, do sada je odvodnja odlazila na trogirsku rivu.
"Zamijenit će se postojeća infrastruktura, izgradit će se crpne stanice za oborinske vode, postavit će se novo popločanje (usuglašeno s konzervatorskim odjelom) ispod kojeg će biti nove betonske ploče, zbog čega dostavna vozila neće toliko oštećivati ulice.
Također, u projekt se uključio HEP, tako da će se u sklopu radova napraviti i ukopavanje kabela te neće biti potrebno u kratkom roku dva puta raskopavati jezgru", kažu iz Grada.
Unatoč negodovanju dijela lokalnog stanovništva koje smatra da bi građevinski radovi u samom centru grada mogli otjerati turiste, što ne bi bio prvi put, iz Grada Trogira tvrde da je sanacija nužna i zbog kvalitete života u jezgri i zbog zaštite okoliša te da je stvar javnog interesa, kao i gorućeg pitanja zaštite okoliša na kojoj od početka, kako kažu, "inzistiraju kroz brojne druge projekte".
Također su nam rekli kako u ovom trenutku radovi idu planiranom dinamikom, ali do početka sezone neće biti završeni. S obzirom na početak turističke sezone, bit će pauzirani te će se s njima nastaviti u rujnu, a u međuvremenu će na raskopane dijelove biti postavljena betonska šetnica.
"S obzirom na situaciju na terenu, realno je da će Kažotićeva ulica biti prohodna te građevinski strojevi uklonjeni i prije 1. lipnja, uključujući i zapadne bočne ulice. U Budislavićevoj ulici su upravo odrađeni arheološki radovi, a građevinski počinji iza sezone. Zbog toga se za ovu sezonu ne vraća kameno popločenje, nego privremena betonska šetnica.
Vrijedi naglasiti da zabrane radova počinju s 15. lipnja, ali da zabrana radova ne vrijedi za infrastrukturne projekte kao što je ovaj. Unatoč tome, dogovorili smo ipak do rujna zaustaviti radove", kažu iz Grada.
Inače, radi se o prvoj od ukupno sedam faza rekonstrukcije koja će potrajati nekoliko godina, a projekt se zbog zahtjevnosti i specifičnosti izrađivao više od šest godina. Naručitelj projekta je Agencija EKO Kaštelanski zaljev, dok su investitori Vodovod i kanalizacija d.o.o. Split i HEP-Operator distribucijskog sustava d.o.o Zagreb, a radove će izvoditi Vodoprivreda Split d.d. Solin. Vrijednost radova je oko 2 milijuna eura bez PDV-a.
Trogirani se i ranije žalili da im buka od građevinskih radova tjera turiste
Ovo nije prvi put da se Trogirani žale da će im građevinski radovi u gradu otjerati turiste. Ne tako davno, točnije 2021., pobunili su se zbog nepostojanja odluke o zabrani građevinskih radova tijekom srpnja i kolovoza. Takve odluke donesene su u većini hrvatskih turističkih gradova.
Tada su Trogirani tvrdili da im buka prouzročena građevinskim radovima tjera turiste pa je u međuvremenu odluka i donesena.
Trogir, baš kao i ostatak turističkih destinacija u Hrvatskoj, posljednjih godina bilježi rast posjeta turista, a tako će, sudeći prema podacima Turističke zajednice, biti i ove godine. Samo je od početka godine pa do 26. travnja ostvareno ukupno 20.665 noćenja, dok je u istom periodu u 2022. godini ostvareno 17.445 noćenja.