KRUZER Bolette pod zapovjedništvom dubrovačkog kapetana Joze Glavića s nešto više od tisuću putnika prošao je jutros ispod Pelješkog mosta na svom putu prema neumskom akvatoriju. To je prvi veliki brod koji je prošao ispod novosagrađenog mosta, čije se i službeno otvorenje očekuje krajem srpnja.
Pedeset i jedan metar visoki kruzer Bolette uplovio je ispod Pelješkoga mosta u neumski akvatorij u Bosni i Hercegovini, čime je opovrgnuo zamjerke dijela političara i javnosti u toj zemlji da je Hrvatska izgradnjom mosta ugrozila pristup te zemlje otvorenom moru.
Plutajući hotel s oko 1000 putnika nešto prije 7 sati prošao je kao prvo takvo plovilo između dva središnja stupa novoizgrađenog Pelješkoga mosta te uplovio u bosanskohercegovačke vode gdje planira ostati tijekom dana.
Brod Bolette koji plovi pod zastavom Bahama nalazi se na kružnome turističkome putovanju, a u srijedu je bio usidren u Dubrovniku. Dio putnika tijekom dana bi trebao posjetiti Mostar, Međugorje i vodopad Kravice.
Riječ je o brodu dužine nešto više od 237 metara i širine 32.5 metara. Ima 12 paluba, može primiti 1380 putnika i ploviti brzinom od 25 čvorova. Air Draft ili visina od vode do najviše točke na brodu je 48.1 metar, dok je najveća dopuštena visina prolaska ispod Pelješkog mosta 55 metara. Bruto tonaža broda je preko 62 tisuće BRT, a gaz 8.1 metar.
Kapetan Jozo Glavić, dodaje Dubrovački dnevnik, javnosti je poznat od 2019. godine kada je postao svjetska vijest nakon što je 195 metara dug i 22 i pol metra širok kruzer Braemar, u vlasništvu tvrtke Fred Olsen Cruise Lines, provukao kroz uski Korintski kanal.
Most Pelješac se otvara 26. srpnja
Most se službeno otvara 26. srpnja.
Od tog bi se dana prvi put u više desetljeća jugom Hrvatske trebalo moći prometovati bez prelaska državne granice. Planirana je i svečanost otvaranja Mosta Pelješac.
Most je po prvotnim planovima trebao biti pušten u promet u lipnju, prije špice turističke sezone.
Pelješki most tehnički je pregled prošao krajem siječnja ove godine kad su uočeni manji nedostaci koji su u međuvremenu otklonjeni. Sada se čeka završetak pristupnih cesta od Duboke do Sparagovića koje gradi Strabag i dionice od Sparagovića do Prapratnog koju gradi Avax. Na potonjoj dionici obavljen je tehnički pregled, a na ostatku pristupnih cesta taj bi se pregled trebao obaviti do 13. srpnja. Kod Prapratnog će se nove pristupne ceste spajati na postojeće pelješke ceste dok se ne dovrši stonska obilaznica koja bi se trebala izgraditi do kraja godine.
Most na poluotoku Pelješcu, kojim se cestovnim zaobilaženjem BiH povezuje južni dio Hrvatske, najskuplji je infrastrukturni projekt otkako je 1986. godine Europska komisija počela sufinancirati projekte.
Most je koštao 418 milijuna eura, u čemu EU sudjeluje s 85 posto novca, a Hrvatska s 15 posto.