Velika Britanija će zatražiti članstvo u transpacifičkom partnerstvu

Na fotografiji Johnson i Truss Foto: EPA

VELIKA BRITANIJA će predati zahtjev za članstvo u Transpacifičkom ugovoru o slobodnoj trgovini (CPTPP), međunarodnom i naprednom transpacifičkom partnerstvu, priopćilo je britansko ministarstvo međunarodne trgovine.

Ministrica međunarodne trgovine Liz Truss u ponedjeljak će službeno predati zahtjev za pristupanje Velike Britanije tom ugovoru o slobodnoj trgovini koji obuhvaća jedanaest zemalja s područja Tihog oceana, među kojima su Australija, Kanada, Čile, Japan, Meksiko i Vijetnam.

Pregovori Londona i partnera u CPTPP-u trebaju početi ove godine, dodaje ministarstvo.

"Stvaramo nova partnerstva"

Godinu dana nakon izlaska Londona iz Europske unije "stvaramo nova partnerstva koja će narodu Ujedinjenog Kraljevstva donijeti golem gospodarski probitak", reagirao je britanski premijer Boris Johnson.

"Zahtjev za članstvo u CPTPP-u dokaz je naše ambicije da sa svojim prijateljima i partnerima u svijetu poslujemo u boljim uvjetima i budemo revan svjetski prvak slobodne trgovine", dodao je.

"Članstvo u ugovoru pruža nam velike mogućnosti", istaknula je pak Liz Truss, "što znači niže carine za proizvođače automobila i viskija te bolju dostupnost za naše izvrsne pružatelje usluga, uz otvaranje kvalitetnih radnih mjesta i povećanje blagostanja za naše ljude."

CPTPP je potpisan 2019. kako bi se ukinule trgovinske barijere između jedanaest zemalja potpisnica u kojima živi gotovo 500 milijuna ljudi na području Azije i Tihog oceana. Njegova je svrha ujedno suzbijati sve veći gospodarski utjecaj Kine.

Sveobuhvatni i napredni ugovor o transpacifičkom partnerstvu (CPTPP) nova je inačica Transpacifičkog ugovora o slobodnoj trgovini (TPP) iz kojeg se SAD povukao odlukom Donalda Trumpa.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.