Prva skupina bivših francuskih Dassault Mirage 2000-5 borbenih zrakoplova stigla je u Ukrajinu. Prema očekivanjima, francuski izvođači navodno su modificirali te nadzvučne zrakoplove s jednim sjedištem kako bi mogli nositi krstareće rakete SCALP-EG koje Francuska također isporučuje Ukrajini, piše Forbes.
Dolazak ovih zrakoplova proširuje sposobnosti ukrajinskog ratnog zrakoplovstva za duboke napade u ključnom trenutku. Dok ukrajinske brigade s manje oružja nastoje zadržati linije na istoku zemlje, zračne snage igraju ključnu ulogu u podršci. Ciljaju ruske zapovjedne postaje kako bi poremetile koordinaciju na prvoj liniji i dale ukrajinskim kopnenim trupama priliku za borbu.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron obećao je Ukrajini višak francuskih zrakoplova Mirage 2000-5 još u lipnju. Ukrajinski piloti i tehničke posade otputovali su u Francusku na ubrzani program obuke. Osam mjeseci kasnije, prva tri zrakoplova Mirage 2000 s pilotima i tehničarima bila su spremna za akciju. "Sada će sudjelovati u obrani ukrajinskog neba", izjavio je francuski ministar obrane Sébastien Lecornu.
Gotovo 100 zapadnih aviona
Zrakoplovi Mirage pridružit će se rastućoj floti bivših europskih zrakoplova Lockheed Martin F-16, koji obnavljaju iscrpljene ukrajinske zračne snage. One su uglavnom koristile iste sovjetske borbene zrakoplove koje su imale u službi ili skladištu prije nego što je Rusija proširila svoj rat protiv Ukrajine prije tri godine.
Zračne snage izgubile su oko 100 tih starijih zrakoplova zbog ruskih raketa; 85 zrakoplova F-16 i potencijalno 12 ili više zrakoplova Mirage 2000 nadopunit će preostale sovjetske modele dok rat ulazi u četvrtu godinu.
Dvanaestak bivših danskih i nizozemskih zrakoplova F-16 koji su dosad stigli, osim jednog bivšeg danskog zrakoplova koji se srušio prošle godine, izvršavali su zadaće zračne obrane ciljanjem ruskih dronova i krstarećih raketa koje bombardiraju ukrajinske gradove.
Napadi na kopnene ciljeve i poseban cilj - zapovjedni centri
Zrakoplovi Mirage mogli bi izvoditi misije napada na kopnene ciljeve. Prema La Tribuneu, Francuzi su prilagodili zrakoplove Mirage 2000-5 za zračnu obranu kako bi mogli nositi ne samo rakete SCALP-EG već i klizne bombe Hammer koje Ukrajina dobiva od Francuske.
Rakete SCALP-EG su ključne. S dometom do 250 kilometara i tandemskim bojnim glavama za probijanje bunkera, teške 1.300 kilograma, mogu pogoditi ruske postrojbe tamo gdje su najranjivije: njihove zapovjedne centre.
U mjesecima prije pokretanja nedavne protuofenzive u Kursku, Ukrajinci su uložili velike napore kako bi pronašli i napali zapovjedne postaje ruske 810. brigade mornaričkog pješaštva. Nije slučajno da su, kada su prošlog tjedna napali jugoistočni rub svog 650 četvornih kilometara velikog uporišta u Kursku, Ukrajinci koncentrirali svoje snage i vatru upravo na sektor koji je držala iscrpljena i zbunjena mornarička brigada.
Sve ovisi o municiji
Zrakoplovi Mirage bit će korisni samo dokle imaju dovoljno kvalitetnog streljiva. Nije jasno koliko je SCALP-EG raketa Ukrajina dobila od Francuske i Italije. Možda svega stotinjak. Također nije jasno koliko tih raketa Ukrajina još ima nakon godina teških borbi.
Francuzi pokušavaju poslati još. Pariz je ove godine izdvojio 2 milijarde dolara za proizvodnju streljiva. Uključujući novu seriju raketa SCALP-EG, od kojih bi mnoge mogle završiti u Ukrajini. "Da, nastavljamo isporučivati SCALP rakete," rekao je Gael Aller, francuski veleposlanik u Ukrajini. "Nemamo ih mnogo i moramo nabaviti više, što zahtijeva vrijeme."
Ukrajina razvija vlastito novo streljivo za duboke udare. Iako se u početku testira na starim sovjetskim zrakoplovima, uključujući bombardere Sukhoi Su-24, moguće je da bi ga kasnije mogli koristiti i zrakoplovi Mirage 2000 - omogućujući im djelovanje čak i kada zalihe SCALP-EG raketa budu iscrpljene ili potpuno nestanu.