ŠVICARSKA inženjerska tvrka ABB najavila je da će uložiti 150 milijuna dolara u tvornicu u Kini u kojoj će roboti raditi robote.
Tvornica će se izgraditi u blizini ABB-ovog kineskog kampusa za robotiku u Šangaju, a s radom bi trebala krenuti krajem 2020. godine.
Glavno tržište ABB-a su Sjedinjene Američke Države, a nakon toga Kina. Iz Kine je u 2017. godini naručeno 138 tisuća robota, što je svaki treći od broja ukupno proizvedenih u ABB-u.
"Presudno ulaganje će kombinirati povezane digitalne tehnologije, najsuvremeniju kolaborativnu robotiku i najsuvremeniju umjetnu inteligenciju (AI) kako bi se stvorila najsofisticiranija, automatizirana i fleksibilna 'tvornica budućnosti'", poručeno je u priopćenju tvrtke.
U priopćenju se istaknulo kako će se investicija nadovezati na postojeću, čija se vrijednost od 1992. godine procjenjuje na 2,4 milijarde dolara.
ABB zapošljava preko 18 tisuća radnika u Kini, od čega je oko 5 tisuća u samom Šangaju. Radi se o ogromnoj korporaciji koja posluje u više od stotinu zemalja svijeta, u kojima zapošljava ukupno oko 147 tisuća ljudi.
Državna potpora projektu robotike
ABB i gradska uprava u Šangaju potpisali su sveobuhvatni sporazum o strateškoj suradnji usmjeren na daljnju potporu industriji, energetici, transportu i infrastrukturi u regiji. Također kako bi pružili dodatnu potporu inicijativi za proizvodnju pod nazivom "Made in Shanghai" (napravljeno u Šangaju).
Sporazum su potpisali šangajski gradonačelnik Ying Yong i predsjednik Uprave ABB-a Ulrich Spiesshofer.
"Predanost Kine u poboljšanju proizvodnje je vodilja ostatku svijeta. Njezino strateško prihvaćanje najnovijih tehnologija za umjetnu inteligenciju, naprednu robotiku i računalno poslovanje zasnovano na oblaku (claud computing) predstavlja uputstvo za svaku zemlju koja želi imati globalno konkurentnu proizvodnju. Šangaj je postao vitalno središte vodeće tehnologije - za ABB i svijet. Radujemo se suradnji s gradonačelnikom Yingom Yongom, ostalim čelnicima zajednice i našim klijentima dok pokrećemo ovu veliku ekspanziju prisutnosti ABB-a u Kini, na putu da postanemo vodeći proizvođač robota", naveo je Spiesshofer.
Industrijski roboti ABB-a koriste se najviše za izgradnju automobila i za sastavljanje elektroničkih uređaja, a u novoj tvornici će sami graditi robote za brojne industrije.
U Kini ABB trenutno zapošljava oko 2.000 inženjera, a zbog nove tvornice planiraju ih zaposliti i više.