Foto: TDR/Index
NEPUNE dvije godine nakon ulaska u sastav multinacionalne kompanije British American Tobacco (BAT), rovinjski TDR bilježi snažan rast proizvodnje, izvoza i ulaganja, ali što je najvažnije i zapošljavanja. Tvornica u Kanfanaru pokrenula je proces zapošljavanja i trenutno je otvoreno 45 novih natječaja za posao, čime će se broj zaposlenih u proizvodnji približiti brojci 550, navodi se u priopćenju BAT-a.
Od akvizicije TDR-a BAT je povećao ukupan broj zaposlenih u svim dijelovima poslovanja za 7 posto, pa sada u hrvatskom dijelu BAT-ovog Adria klastera ukupno radi više od 1700 ljudi.
Najveća izvozna tržišta Njemačka i Italija
TDR-ova tvornica u Kanfanaru zauzima sve važnije mjesto u BAT-ovom globalnom sustavu, trenutno izvozi u čak 21 europsku zemlju, među kojima su najveća izvozna tržišta Njemačka i Italija. Proizvodnja za Njemačku premašila je količine koje se proizvode za hrvatsko tržište. U idućih šest mjeseci očekuje se širenje na još šest novih tržišta: Belgiju, Cipar, Dansku, Maltu, Irsku i Latviju. U 2017. godini ukupna proizvodnja će dosegnuti 9,2 milijarde cigareta, što je za čitavih 1,7 milijardi cigareta više nego kada je BAT preuzeo kanfanarski pogon. Planovi su još puno ambiciozniji, pa se u 2018. očekuje da će se proizvodnja udvostručiti.
"TDR je jedan od najvećih hrvatskih izvoznika, s udjelom izvoza od 72 posto, a u sljedećoj godini planiramo povećanje na 82 posto. Izvozne potencijale tvornice u Kanfanaru znatno smo ojačali ulaganjima koja dosad iznose 25 milijuna eura, a sljedeće godine će dostići 40 milijuna eura. Sve važnije mjesto koje Kanfanar ima u BAT-ovom sustavu ponajviše je zasluga zaposlenika, čija je stručnost i angažman naša najveća komparativna prednost", ističe generalni menadžer BAT Adria klastera Ram Addanki.
BAT je do sada u Kanfanaru investirao u šest novih proizvodnih linija, ostali dijelovi tvornice su modernizirani, a uvedeni su i novi sustavi osiguranja kvalitete te sljedivosti proizvoda. Investicije su omogućile povećanje proizvodnje cigareta, ali i poluproizvoda kojih će se iz tvornice u Kanfanaru godišnje izvoziti u količini od čak 8.000 tona.