Foto: Index/Pixsell/Marko Lukunic
I SVJETSKE novinske agencije pišu o današnjem, dugo najavljivanom, osnivanju tzv. Povjerenstva za suočavanje s prošlošću.
Reuters tako javlja da je hrvatska vlada osnovala povjerenstvo koje bi predložilo načine za suočavanje s posljedicama totalitarnih režima iz 20. st., nacističkih kolaboracionista NDH i komunističke Jugoslavije - temi koja i dalje oštro dijeli društvo do današnjeg dana.
Povjerenstvo predloženo nakon incidenta sa "za dom spremni" u Jasenovcu
Reuters piše kako je premijer Andrej Plenković iznio ideju o povjerenstvu nakon što je u studenom prošle godine došlo do incidenta u Jasenovcu, gdje je desničarska udruga ratnih veterana postavila spomen-ploču svojim palim suborcima u Domovinskom ratu.
No na spomen ploći se našao i pozdrav "za dom spremni", koji je koristio ustaški režim, nacistički kolaboracionasti u Drugom svjetskom ratu. U ustaškom koncentracijskom logoru u Jasenovcu ubijene su tisuće Srba, Židova, Roma i hrvatskih antifašista.
Smjernice o obrazovanju i imenovanju ulica
"Nadamo se da će preporuke povjerenstva pomoći u prevladavanju podjela u društvu", komentirao je Plenković i dodao da bi njegov rad trebao uključiti preporuke o obrazovanju djece na temu kršenja ljudskih prava pod totalitarnim režimima, ali i smjernice o imenovanju ulica, trgova i drugih javnih mjesta.
Dok jedan dio javnosti smatra kako su vlasti bile preblage u obračunu sa sporadičnom pojavom ekstremista koji slave ustaški režim, drugi dio vjeruje da vlade, posebno one lijeve orijentacije, nisu dovoljno osudile zločine počinjene u 45 godina komunističke vladavine u Jugoslaviji.
Kritika zbog izjednačavanja fašista i komunista
Associated Press, koji također piše o ovoj odluci, dodaje kako je ona naišla na kritiku liberala i židovske manjine, koja tvrdi da će se na ovaj način izjednačiti ustaški režim pod kontrolom nacista s onim Komunističke partije u Jugoslaviji, te samo ohrabriti fašističke simpatizere.
Desničarski simpatizeri ustaša dive im se zbog toga što su osnovali Nezavisnu Državu Hrvatsku i vjeruju kako komunistički zločini po završetku Drugog svjetskog rata nikad nisu kažnjeni. Ljevičari se pak, ponose borbom i pobjedom hrvatskih antifašista tijekom rata, piše AP.
Hrvatska se suočava s porastom ekstremno desnih stavova, posebno usmjerenih protiv srpske manjine koja je ostala u zemlji nakon Domovinskog rata. Associated Press podsjeća i kako je američko veleposlanstvo osudilo nedavni marš ekstremnih desničara u centru Zagreba na kojem su nosili američku zastavu i izrazili podršku predsjedniku Donaldu Trumpu.