NEUE ZÜRCHER Zeitung (NZZ) objavio je članak u kojemu se bavi suočavanje Hrvatske sa svojom fašističkom prošlošću i filmom “Dnevnik Diane Budisavljević”.
Ističu da se hrvatska vlada “ne može pohvaliti odnosom prema fašističkoj prošlosti” i da se desnica nadala kako će film godine u Hrvatskoj 2019. biti “General”. “Ovaj navodno najskuplji hrvatski film je posveta Anti Gotovini, zapovjedniku hrvatske vojske u jugoslavenskom ratu 1990-ih koji je pred tribunalom u Haagu morao odgovarati za progon desetina tisuća srpskih civila iz Hrvatske. Gotovina je oslobođen nakon žalbe, u Hrvatskoj ga se smatra narodnim herojem, a on se danas bavi uzgojem tune u Jadranu”, piše NZZ.
Pobjeda na festivalu u Puli
No više pažnje u Hrvatskoj izazvao je film posve drugačije perspektive i manjeg budžeta, “Dnevnik Diane Budisavljević” koji pripovijeda o ženi koja je i do 10 tisuća srpske djece spasila iz konc-logora fašističkog ustaškog režima.
Navodi se da je film dobio glavnu nagradu na festivalu u Puli i da sada kreće u kino-distribuciju, ali i da je rasprava o njemu u javnosti vrlo napeta.
“Povjesničar sa Sveučilišta u Zagrebu Hrvoje Klasić dobio je prijetnje smrću s desne scene, jer je izrazio zadovoljstvo zbog nagrada koje je film dobio”, piše NZZ.
Zločinački ustaški režim
U članku se ističe kako je Diana Budisavljević, rođena Obexner, dosad većinom bila nepoznata hrvatskoj javnosti, iako je Državni arhiv objavio njezin dnevnik još 2003. NDH se opisuje kao “vazalski režim” koji je “oponašao nacističku Njemačku” te je provodio “politiku uništenja” Židova, Roma i Srba. Ustaše su u tu svrhu otvorile i logor Jasenovac stotinjak kilometara do Zagreba, navodi švicarski list.
Kada je riječ o Diani Budisavljević, ističe se da je mnogi počinju uspoređivati s Oskarom Schindlerom kojega je proslavio film Stevena Spielberga.
Hrvatska vlada brani režim NDH
Također, treba uzeti u obzir da su Nijemci podržali akciju spašavanja srpske djece koju je pokrenula Budisavljević ne samo iz humanitarnih motiva, nego i jer im je stvarala probleme ustaška politika progona Srba koja je jačala Titove partizane.
“Diani Budisavljević je uspjela provesti jednu od najvećih akcija spašavanja progonjenih u Drugom svjetskom ratu”, piše NZZ i dodaje kako se današnja Hrvatska, članica EU-a, i dalje teško nosi s tim naslijeđem. List navodi da je ustaški režim počinio strašne zločine, ali da “hrvatska vlada uzima taj nečovječni režim u zaštitu”.