Što se događa na Filozofskom fakultetu? Vijeće FFZG-a: Prijeti nam okupacija

Foto: Luka Stanzl/PIXSELL

VIJEĆE zagrebačkog Filozofskog fakulteta upozorilo je na moguću "okupaciju i krizu upravljanja" ako "transparentno izglasani predloženik" za dekana Neven Jovanović ne bude prihvaćen na sjednici Senata koja se održava u utorak.

Fakultetsko Vijeće u ponedjeljak je održalo izvanrednu on-line sjednicu u povodu 18. točke dnevnoga reda elektroničke sjednice Senata Sveučilišta u Zagrebu sazvane za sutra, kojom se od članova Senata traži da uskrate suglasnost na prijedlog programa rada kandidata za dekana Nevena Jovanovića.

Stav Vijeća na konferenciji za medije iznijela je dekanica Vesna Vlahović-Štetić.

Istaknula je kako je - osim što je sjednica Senata na kojoj bi se sutra trebala izglasati uskrata suglasnosti Jovanoviću organizirana na potpuno neprimjeren način jer Senat neće moći raspravljati, već će članovi svoja mišljenja slati mailom, bez prethodne rasprave - taj postupak rektora Damira Borasa suprotan ideji akademske demokracije i ulozi Senata kao središnjeg akademskog tijela.

"Ovom izjavom tražimo da rektor prihvati program našeg kandidata Jovanovića koji je na Vijeću FF-a koncem veljače izabran većinom glasova - sa 76 glasova 'za' i devet 'protiv'", rekla je Vlahović-Štetić.

Ne prihvati li rektor Jovanovića, to će biti zbog animoziteta i samovolje

Naglasila je kako će Vijeće, odbije li Boras prihvatiti predloženoga kandidata, to tumačiti kao "osobni animozitet i samovolju koji su pretpostavljeni poštivanju Statuta i s njim u skladu izraženoj demokratskoj volji upravljačkih tijela FF-a".

"Ako Filozofski fakultet ne može samostalno odlučivati o svojem dekanu, možemo pretpostaviti kako će se taj slučaj razriješiti. Dakle, riječ će biti o okupaciji, o krizi upravljanja i v.d.-u dekana", upozorila je Vlahović-Štetić.

Prema Statutu Sveučilišta u Zagrebu, Senat mora, na prijedlog rektora, u roku od mjesec dana odlučiti o davanju suglasnosti na uredno podnesen zahtjev. Odluka rektora kojom se ta suglasnost uskraćuje mora biti obrazložena, što se, ističu u Vijeću, u slučaju FF-a i njegova kandidata nije dogodilo.

Dekanica Vlahović-Štetić istaknula je kako ne može ni pretpostaviti zbog čega rektor Boras ne želi prihvatiti predloženi program.

Dodala je da je aktualna uprava u tri godine učinila sve da svi procesi funkcioniranja FF-a budu transparentni te je fakultet unaprijeđen i pripremljen za promjene nužne u suvremenom visokom obrazovanju.

No, naglasila je, cijelo vrijeme dobivaju samo opstrukcije, pokušaje zaustavljanja, opstruiranja procesa i neargumentirane dopise o takozvanom nezakonitom radu, kojeg "nije bilo".

Očito rektorat želi upravljati Filozofskim fakultetom

"Meni nije jasno zašto se pokušava nešto što je transparentno upravljanje prekinuti, ali mislim da je to zato što se očito iz rektorata želi upravljati fakultetom", zaključila je. Stoga se postavlja pitanje imamo li još na sveučilištu i slobodu govora, poručila je Vlahović-Štetić.

Kao mogući razlog uskrate suglasnosti svojem programu predloženik Jovanović, redoviti profesor FF-a, naveo je svoju izjavu u programu da ga je ustanova u kojoj radi preko 20 godina "dvaput učinila ponosnim" - 2006. kad su se studenti organizirajući plenum pobunili protiv nepravednog sustava naplate školovanja te 2016. "kada je čitav fakultet rekao da ne želi da se njime vlada kao da smo pučka škola gdje se treba klečati na kukuruzu".

"Kad smo jasno rekli da ne želimo da se nama upravlja na takav način, sve ono što je zatim uslijedilo bilo je nazvano 'kriza upravljanja'. To je bio pokušaj ove ustanove da preuzme vlast nad svojom sudbinom. Ta se vlast danas ponovo želi oduzeti FFF-u. Njega se želi spriječiti da sam izabere onoga kojega je jednim dijelom već izabrao", upozorio je Jovanović.

Kao član Senata Sveučilišta osobno je nazvao sve svoje kolege i zamolio ih da prije sutrašnje odluke pročitaju njegov program. "Očekujem da će moji kolege sveučilišni profesori, uvaženi stručnjaci, pročitati taj program, misliti svojom glavom i dati svoje mišljenje", rekao je.

Međutim, kako će ga davati putem e-mail glasanja, oni neće biti u prilici čuti različite strane i argumente te na osnovu toga formirati zajedničko mišljenje, upozorio je.

Jovanović: Sveučilište u Zagrebu je skup atoma, nije organizam

"Neće biti formirano zajedničko mišljenje. Bit će formirano mišljenje od atoma jer to je ono što je danas Sveučilište u Zagrebu, ono je skup atoma, ono nije organizam. Nadam se da će se moji kolege osjetiti ponukani tome se suprotstaviti", poručio je.

Stav Studentskog zbora FF-a iznio je njegov predsjednik Filip Kučeković i rekao da Zbor oštro osuđuje najnoviji potez rektora Borasa.

"Također, osuđujemo iskorištavanje ove situacije suočavanja s koronakrizom i posljedicama potresa u kojoj nam je potrebna solidarnost i kooperacija, a koju rektor iskorištava da bi jednoj sastavnici Sveučilišta i njezinim studentima nametnuo dekana kojega oni ne žele", kazao je.

"Slobodnomisleći pojedinci iz akademske zajednice, studenti i nastavnici, to mu neće dopustiti", istaknuo je Kučeković.

Na novinarsko pitanje o mogućem organiziranju studentskog otpora, rekao je kako je u sadašnjim okolnostima organizacijski gotovo nemoguće organizirati otpor u obliku plenuma ili blokade.

"Tako da još moramo vidjeti koje su nam mogućnosti i onda ćemo svakako reagirati kao studenti", naveo je.

Ukoliko Jovanović ne dobije sutra suglasnost Senata, FF može raspisati novu kandidaturu. Međutim, kako aktualnoj upravi mandat istječe 2. listopada, nije sigurno da će to stići do toga roka.

U tom slučaju fakultet može predložiti rektoru svojeg obnašatelja dužnosti, kojeg također moraju potvrditi rektor i Senat, a koji bi mogao voditi FF sljedeću akademsku godinu dok se ne provede novi proces izbora dekana. Ukoliko ni on ne bude prihvaćen, rektor može sam predložiti Senatu obnašatelja dužnosti i Senat ga može prihvatiti.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.