NASTAVLJA se intenzivna potraga za nestalim Poljakom na Biokovu, kojem se gubi trag od petka 31. srpnja u 15 sati, a posljednja poznata lokacija nestale osobe je predio između Bukovca i Sv. Ilije.
Stipe Božić iz HGSS-a je gostujući u Temi dana HRT-a rekao kako je nestali Poljak na Biokovu najvjerojatnije ozlijeđen i zalutao u povratku.
Istaknuo je kako postoji puno slučajeva brdskih trkača koji su dosta dobro pripremljeni, ali su lagano odjeveni i imaju malo tekućine pa i najmanja nepredviđena okolnost zna biti tragična.
On je zalutao u povratku
"Najvjerojatnije je ozlijeđen. On je zalutao u povratku. Odozgo vidite more i čini vam se da ćete brzo sići, ali onda upadnete u probleme", rekao je Božić.
>> VIDEO Još uvijek traje akcija spašavanja nestalog Poljaka, pogledajte snimke
Frane Bebić iz HGSS-a kaže kako u ovom trenutku raspolažu s puno informacija temeljem kojih su kompletno Biokovo, koje je bilo područje kompletne potrage, sveli na ispod 1 posto potražnog područja, što je nekakvih stotinjak hektara.
"Tih stotinjak hektara bilo bi u nekakvim ravničarskim dijelovima jedan dan posla, ali na ovom brdu, koje je najopasnije brdo u Hrvatskoj, ovdje imamo puno posla. Za sada još uvijek nemamo uspjeha u pronalasku nestalog Lukasza, ali informacije koje smo dobili i sinteza informacija koju smo napravili upućuju nas na uzak teren uz pomoć analize signala repetitora baznih stanica i fotografija koje su poslane od očevidaca koji su ga sreli na samom grebenu pored Sv. Ilije i uputili ga da se spušta u podnožje jer su ga zatekli s malom količinom vode", rekao je Bebić.
Poljak je iskusan, ali moguće da se precijenio
Kaže kako je nestali Poljak iskusan, profesionalni brdski tracker, ali planinari se znaju precijeniti.
>> Traje potraga za Poljakom na Biokovu, ljudima koje je sreo rekao da nema puno vode
"Moguće da se ipak precijenio jer je izabrao iznimno zahtjevnu rutu. I količina vode koju je ponio sa sobom nije primjerena. On je uspio odraditi svega 1/3 svoga puta i nakon toga je ostao bez vode i srećom, sreo je planinare. Put kojim se spuštao od Sv. Ilije prema Baškoj Vodi je u donjoj, zadnjoj trećini, iznimno opasan. Nažalost, tu se susreo i s 500-metarskim liticama. Do sada smo imali na tom području i četiri nesreće gdje smo sudjelovali u spašavanju, neki nisu ni preživjeli", rekao je Bebić.
Suzili područje pretrage
Za planinare koji se nakon tri dana ne vrate kući kaže kako u 50 posto slučajeva znaju biti živi.
"Jedino, vrijeme ne igra za njih. Sutra ćemo napraviti koliko nam vrijeme bude omogućilo, ali ne smijemo ugroziti niti jedan život. Ostaje nam kao zadnja opcija pretraživati kuloar po kuloar. Dobro je da smo dodatnom analizom signala mobitela uspjeli suziti područje pretrage. To rade najspretniji i tehnički najbolji ljudi", istaknuo je Bebić.