Okolina o Chapman nije imala previše informacija. Znalo se da je razvedena, lijepa i vjerovalo se da vodi online tvrtku nekretninama vrijednu oko dva milijuna dolara. FBI ima drukčiju priču. Chapman je, po saveznom istražnom birou, bila jedna od ruskih špijuna, za koje još nije objavljeno kakve su informacije slali. Svi su oni radili kao u stara vremena, pod dubokom krinkom, bez potporne mreže, uz rijetke kontakte s ruskim vladinim dužnosnicima, a cilj im je bio "dovoljno se amerikanizirati" kako bi se mogli infiltrirati u zakonodavne krugove.
Ljepotica kao iz Bondovih filmova
Na Facebook profilu Chapman, na kojemu ona koristi ruski oblik svog imena – Anya, može se vidjeti fotoalbum sa seksepilnim slikama, koje bi, navode američki mediji, lako mogle pripadati jednoj od Bondovih djevojaka. Profil je očigledno još uvijek aktivan, a jedan njen prijatelj poslao je link Washington Postu.
Chapman je bila jedna od pet osumnjičenih koje je FBI uhitio u New Yorku. Njene navodne misije, opisane u 18 stranica dugom sudskom dokumentu, podsjećaju na slavne špijunske filmove. Ona je, stoji u optužnici, kupila mobitel pod imenom Irine Kustov, a navela je lažnu adresu "99 Fake Street" (Lažna ulica 99). Agenti FBI-a pronašli su mobitel, zajedno s pakovanjem za kartice preko kojih se može zvati u inozemstvo, u kanti za smeće ispred njenog stana.
Starinska komunikacija
Također je opisan kontakt koji je imala s agentom FBI-a. On se pravio da radi za Ruse i dao joj uputstva kako napraviti lažnu putovnicu za jednu drugu špijunku. Kontakt je trebala ostvariti na vrlo staromodan način.
U dokumentu je navedeno kako Chapman ponavlja uputstva za susret: "U redu, sutra u 11 sjedit ću na jednoj od kupa, a ona će me pitati je li me vidjela u Kaliforniji. Ja ću reći da je to bilo u Hamptonsima. Uzet ću dokumente, reći ću joj da potpiše. U ruci ću držati časopis, tako će me prepoznati".
Chapman je uhićena prije nego što je izvršila misiju. Jučer je odvedena pred sud. Zamjenik državnog odvjetnika Michael Farbiarz je na suđenju rekao: "Dokazi su jasni. Jednostavni su i neoborivi". Kad je pokazao na Chapman, viknuo je "Ovo je ruska agentica!" i nazvao je "vještom prevaranticom".
Rusi napali Amerikance
Rusi nisu nimalo uvjereni u američku priču. Ruski premijer Vladimir Putin rekao je da je američka policija "izgubila kontrolu" i napomenuo kako se nada da "pozitivni pomaci između njihovih dviju zemalja neće biti ukaljani ovim incidentom". Kremlj danas nije htio službeno komentirati jesu li uhićeni ljudi zaista ruski agenti, što je mnoge navelo da u tome vide indirektno priznanje.
Cijeli je slučaj izbio u vrlo nezgodno vrijeme, netom nakon srdačnog susreta američkog i ruskog predsjednika u Washingtonu. Barack Obama je nakon susreta s Dmitrijem Medvjedevim rekao kako je došlo vrijeme za promjenu odnosa SAD-a i Rusije, a ruski analitičari čak sugeriraju da je cijela akcija FBI-a pokušaj potkopavanja Obaminih vanjskopolitičkih ciljeva.
Uobičajena praksa?
Jedan od najpoznatijih prebjega iz Hladnog rata, bivši zamjenik ravnatelja KGB-a Oleg Gordijevski, rekao je za Associated Press kako u SAD-u trenutno postoji i do 50 parova ruskih špijuna pod dubokom krinkom.
Sada 71-godišnji bivši špijun, koji je prebjegao u Veliku Britaniju 1985. godine nakon što je njihovim obavještajnim službama dostavio mnoštvo podataka, kaže kako u SAD-u vjerojatno postoji između 40 i 50 parova koji rade kao špijuni. Po pravilima KGB-a, svi su oni u zemlji ilegalno i nisu priznati kao špijuni.
Uobičajeno je da se u drugim zemljama drži određen broj špijuna, čiji su identiteti obično obznanjeni vlastima zemlje domaćina. Ti špijuni obično rade u veleposlanstvima, trgovačkim predstavništvima i sličnim mjestima.
Gordijevski je rekao kako pretpostavlja da Rusija ima oko 400 prijavljenih špijuna i oko 40 do 50 neprijavljenih parova. Kaže da zbog složenosti treninga nije vjerojatno da Rusija ima više neprijavljenih špijuna nego što je to bio slučaj u njegovo vrijeme. Usto, dodao je kako ti špijuni pod dubokom krinkom vrlo često ne donose nikakve bitne informacije. Budući da nemaju mrežu potpore, često su jako plašljivi i ne usuđuju se riskirati, pa ne produciraju značajne rezultate.