Socijalni radnik o bebi iz Zaprešića: Djeca se rijetko ostavljaju na ovako grub način

Foto: Zeljko Lukunic/PIXSELL, HRT

U HRT-ovoj emisiji Otvoreno govorilo se o slučaju ostavljene bebe u kanti za smeće u Zaprešiću. Podsjetimo, dijete koje su dvojica tinejdžera sinoć pronašli u kanti nije ozlijeđeno te je izvan životne opasnosti.

Maleni dječak bio je star tek dva sata kada je ostavljen u kanti. Pružena mu je liječnička pomoć u bolnici Sveti Duh u Zagrebu.

Minić: Djeca se ostavljaju, ali rijetko na ovakav grubi način

Alen Minić, predstojnik Hrvatskog zavoda za socijalni rad, rekao je kako na osnovu saznanja kojima raspolaže dijete je zbrinuto i zdravo.

"U ovakvim slučajima, uglavnom, mi nikad ili jako, jako rijetko dobijemo informaciju o roditeljima i o njihovom identitetu. Mi ćemo, nakon što se u zdravstvenoj ustanovi potvrdi pozitivan zdravstveni status djeteta, vjerojatno dijete smjestiti u ustanovu socijalne skrbi. Imenovat ćemo skrbnika, donijet ćemo rješenje o stavljanju djeteta pod skrbništvo i po potrebi ćemo pružiti i neke druge socijalne usluge.

Ali za sada, prvi korak je, nakon što se otpusti iz bolnice, da se pronađe adekvatan smještaj u ustanovu. Smjestimo ga i nakon toga poduzimamo druge radnje i idemo, uglavnom, u takvim slučajevima, u smjeru posvojenja djeteta", rekao je Minić u Otvorenom.

Koliko se često nađu roditelji u ovakvim slučajevima?

Mnogi se ljudi se već javljaju da bi željeli posvojiti malog dječaka. Minić je potvrdio da je u Hrvatskoj velika potražnja u evidenciji potencijalnih posvojitelja te da ih je svakim danom sve više.

"Kao što znate, opće je poznato da je malo djece koja su ispunjenih pretpostavki za posvojenje. Tako da vrlo često dođu informacije do roditelja i bude veliki interes", rekao je. Protiv majke, odnosno roditelja, u ovom slučaju policija, provodi i kazneni postupak.

Upitan koliko se često uopće nađu roditelji ili majka nakon ovakvih slučajeva Minić je rekao kako to nije prečesto, no nekad se i sami jave 

"Imali smo slučajeve, unazad, 15-20 godina u Hrvatskoj, kronološki gledano u natrag, da su se javljali bake i djedovi, da je policijskom kriminalističkim istraživanjem utvrđen identitet roditelja. Išlo se i na DNK analize, u bazi podataka policije pronađeni su roditelji. U nekim slučajima smo i došli do roditelja. Tako da, uglavnom, ne dođemo, ali ponekad ima slučajeva kad i nađemo roditelja, ali jako rijetko", govori Minić.

"Ovakvi slučajevi su rijetki, ali ih ima"

"Ovi su slučajevi rijetki, ali ih ima. U prosjeku je to možda jednom godišnje, čak i manje, jednom u nekoliko godina. Imali smo na području Hrvatske sličan slučaj 2021. kad je pronađeno dijete u jednom haustoru, u hodniku u Zagrebu, u kolicima, kad je jedna djevojka od 17 godina pronašla u kolicima svoje mlađe sestre, isto novorođenče dječačića.

Zatim, 2017. imali smo slučaj na području Sesveta gdje smo našli ispred crkve Dobrog Pastira u Brestju dijete u kolicima, djevojčica od pet mjeseci.

Imali smo ispred bolnice Sveti Duh 2007. kada je ostavljena djevojčica, čiji se plaču čuo, pa je susjeda koja živi blizu bolnice dojavila. Imamo takve slučajeve, ali jako rijetko. Djece se ostavljaju, ali na druge načine, ne baš na ovakve grube načine, to su rijetki slučajevi", naveo je Minić.

Razlozi zbog kojih roditelji ostavljaju djecu u domovima

Časna sestra Jelena Lončar, ravnateljica Caritasa Zagrebačke nadbiskupije, govorila je i djeci koje imaju u svojim ustanovama.

"Ovaj današnji slučaj podsjetio nas je jako na početke skrbi Caritasa Zagrebačke nadbiskupije o napuštenoj djeci, odnosno vratio nas je negdje u 1969. godinu, kad je pred vratima Caritasa u kutiji nađeno novorođenče, mala beba koju smo tada primili. Od tada zapravo do danas, kroz Caritasove domove je prošlo negdje oko 5000 djece. Danas u domovima zagrebačkog Caritasa imamo negdje oko 70 djece bez roditeljske skrbi. Govorimo o djeci od novorođenčadi do izlaska iz sustava, odnosno do punoljetnosti. Malih beba je trenutno 21 u našoj kući Ljubavi na Savici.

Djeca u naše domove, kao i u druge ustanove socijalne skrbi, dolaze rješenjem Zavoda za socijalnu skrb i mogu reći da imamo doista lijepu suradnju sa Zavodom, naravno na dobrobiti djece i korisnika. U kući Ljubavi na Savici smještene su maloljetne trudnice i majke s djecom i djeca koja su izdvojena iz obitelji zbog neadekvatne skrbi roditelja.

Svako dijete zapravo ima svoju priču, svoju sudbinu, teškoće zbog kojih je izdvojeno. To su ovisnost roditelja, nedovoljna mentalna zrelost roditelja za skrb o djetetu, zlostavljanje ili socijalno-ekonomski uvjeti koji nisu adekvatni za odgoj djeteta. Puno puta nam se događa da nam dolaze djeca iz obitelji iz kojih je već jedno, dvoje ili troje djece izdvojeno prije, smješteno ili u neku drugu ustanovu ili udomiteljsku obitelj. To su disfunkcionalne obitelji koje su dugo u sustavu socijalne skrbi i zapravo se kroz taj začarani krug sustava vrte, a nekad se to i generacijski prenosi", rekla je sestra Jelena u Otvorenom.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.