SLOVENSKA parlamentarna stranka SLS započinje s utvrđivanjem koliku bi potporu imao raspisani referendum o arbitražnom sporazumu između Hrvatske i Slovenije kojim bi se odlučivalo i na koji način će se odrediti državna granica. Slovenska ljudska stranka (SLS) naime, ustraje da pitanje granice mora biti riješeno prije pristupanja Hrvatske EU, što znači da se mora provesti arbitraža (ili dvostrani dogovor) koji moraju biti završeni prije kraja pregovora između EU i Hrvatske.
Referendum najavio i predsjednik Tuerk
Da Slovenci misle i više nego ozbiljno potvrđuje i izjava samog predsjednika Slovenije Danila Tuerka koji je komentirajući dogovor koji se dogodio prošli tjedan između premijera Slovenija Boruta Pahora i premijerke Jadranke Kosor zazivao referendum.
"Referendum je instrument verifikacije, koja je u interesu svih, a osobito vlade", rekao je tada Tuerk koji se nakon te izjave povukao što se tiče referenduma, no čini se da će sada glavnu riječ oko toga voditi slovenska stranka SLS.
Ugroženi nacionalni interesi Slovenije?
"Učinit ćemo sve da zaštitimo najvitalnije slovenske nacionalne interese. Više puta sam naglasio da mi se čini nerazumnim i neprihvatljivim na način kako to čini vlada pregovarati o teritoriju i moru koje je oduvijek bilo slovensko". Žerjav je u izjavi za državnu televiziju Slovenije dodao da ne želi ništa hrvatsko, ni milimetra i podupiremo Hrvatsko pristupanje EU.
"Ako shvatimo da su nam nacionalni interesi ugroženi učinit ćemo sve da to spriječimo", naglasio je Žerjav naglašavajući da SLS ustraje da arbitražni sporazum "ne može i ne smije poništavati zaključak parlamenta koji govori o zaštiti nacionalnih interesa u tom slučaju." Žerjav smatra da će realizacija arbitražnoga sporazuma započeti prije kraja godine "jer je to zapovijed premijera Pahora".
Rudolfova dva "šamara" u jednom danu
Što se Hrvatske strane tiče, kod nas i dalje ne jenjava skandal oko dogovora, posebice nakon ostavke Davorina Rudolfa na mjesto čelnika hrvatskog dijela međudržavne komisije za utvrđivanje granice između Hrvatske i Slovenije, a dodatni šamar "opalila" je činjenica da je odbio biti savjetnik Kosor. Naime iz Vlade su, da bi ublažili skandal, rekli kako Rudolf postaje savjetnik, što on uporno opovrgava.
Dodatno ulje na vatru u hrvatskim političkim prilikama dolio je i europski povjerenik za proširenje Olli Rehn koji danas nije htio komentirati, a kamoli pojasniti značenje riječi "spojnica" koja je sastavni dio njegova promijenjena prijedloga za rješenje hrvatsko-slovenskog graničnog prijepora, koji je predstavio sredinom lipnja.
Rehnova "spojnica" kao ulje na vatru
Rehn se na novinarski upit što je to "spojnica" diplomatski izvukao da je ipak bolje da se Slovenija i Hrvatska same dogovore o rješavanju graničnog pitanja i deblokiranju hrvatskih pristupnih pregovora.
Valja naglasiti kako je Rehn iz svoga prijedloga od 22. travnja, koji je 8. svibnja prihvaćen u Hrvatskom saboru, izbacio riječ "kontakt" i umjesto nje stavio riječ "junction" koja se na hrvatski može prevesti kao spojnica.