Skandinavske zemlje uvele su različite mjere zbog korone. U kojoj je najmanje mrtvih?

Foto: EPA

ŠVEDSKI pristup koronavirusu u fokusu je medija i znanstvenika u posljednje vrijeme otkako ta zemlja nije poput ostalih zemalja uvela ozbiljne restrikcije u borbi protiv koronavirusa.

Osim općenitog pitanja, je li švedski eksperiment uspio, postavlja se i pitanje koliko je uspješan u odnosu na ostale skandinavske zemlje. Mi ćemo u ovom tekstu usporediti brojke zaraženih i preminulih u skandinavskim zemljama, pa i u Švedskoj, kako bismo se još približili odgovoru.

Na popis smo uvrstili Švedsku, Dansku, Norvešku, ali i Island.

Kakvo je stanje u skandinavskim zemljama?

U Danskoj je oboljelo 7695 ljudi, a preminulo ih je 370.U Norveškoj je od koronavirusa oboljela 7191 osoba, a preminulo je njih 370. 

U Finskoj je oboljelo 4014 ljudi, a preminula je 141 osoba. Na Islandu je oboljelo 1778 ljudi, a preminulo ih je 10.

No u Švedskoj je u istom razdoblju oboljelo 15.322 ljudi, a preminulo ih je 1765. Podaci su to stranice Worldometers.info.

Da bismo u potpunosti razumjeli brojeve kojima baratamo, moramo vidjeti i koje su mjere pojedine zemlje uvele.

Mjere u Danskoj

Danska je sredinom ožujka zabranila javna okupljanja više od desetero ljudi i naredila da se zatvore restorani, kafići i sportske dvorane, u sklopu privremenih mjera kako bi se ograničilo širenje koronavirusa.

Svi restorani, barovi, kafići, noćni klubovi, gimnastičke dvorane, teretane i saloni za tetoviranje bili su zatvoreni.

Već je 14. travnja Danska najavila da će popustiti mjere koje su donesene s ciljem prevencije zaraze koronavirusom pa, između ostalog, otvaraju škole i dječje vrtiće.

Tako od danas u toj zemlji rade frizeri, zubari, fizioterapeuti i autoškole.

Mjere u Norveškoj

Norveška je među prvima zatvorila niz privatnih i javnih ustanova kako bi zaustavila širenje covida-19, izazvavši pad gospodarstva i otpuštanje stotine tisuća radnika.
Restrikcije su na snazi bile do 13. travnja, a uključivale su zatvaranje dječjih vrtića i škola, odbijanje ulaska strancima koji ne žive i rade u Norveškoj te zabranu odlaska u kuće za odmor.

Norvežani su uspjeli smanjiti stopu transmisije virusa s 2,5 na 0,7, što znači kako osoba zaražena koronavirusom sada u prosjeku zarazi 0,7 drugih osoba.

U Norveškoj su se ponovno otvorili dječji vrtići. No četvrtina roditelja kazala je da u njih još neko vrijeme neće poslati svoju djecu.

Mjere u Finskoj

Finska je sredinom ožujka proglasila izvanredno stanje zbog koronavirusa.  Zatvorene su granice za sve putnike, osim finskih državljana koji se vraćaju u zemlju te je omogućen protok dobara i lijekova.

Tada su zatvorena i sveučilišta i škole što je važilo sve do 13. travnja.

Usto su zabranjena javna okupljanja više od deset osoba te su zatvoreni kulturni centri i ustanove.

Za razliku od brojnih drugih zemalja Finska se odlučila za testiranje samo najugroženijih skupina i djelatnika u zdravstvenom sustavu.

Već 24. ožujka je Finska dopustila da se učenici od prvog do trećeg razreda vrate u škole, uz pristanak roditelja. Finci su tu odluku donijeli kako bi doskočili i olakšali onim roditeljima koji imaju "kritična zanimanja", odnosno ne mogu osigurati brigu za svoje dijete dok rade. 

Mjere na Islandu

Island je zatvorio škole i sveučilišta sredinom ožujka. Osim toga, zatvoreni su bazeni, sportske dvorane, kina, barovi i restorani. 

No Island je prošlog tjedna objavio kako će postupno ublažavati mjere borbe protiv koronavirusa od 4. svibnja otvaranjem srednjih škola i sveučilišta. 

Moći će ponovno početi s predavanjima početkom svibnja, a otvorit će se i frizerski saloni i muzeji. Iako će ograničenja okupljanja i dalje biti na snazi, ona će se povećati s 20 na 50 ljudi.

S druge strane, bazeni, sportske dvorane, kina, barovi i restorani ostat će i dalje zatvoreni.

Švedski eksperiment

U međuvremenu, u Švedskoj su zabranjena okupljanja više od 50 ljudi te posjeti bolnicama i domovima za skrb o starijima i nemoćnima, a nastava na fakultetima i u gimnazijama odvija se online. Mnogi zaposlenici rade od kuće. Međutim, Švedska je vjerojatno jedina europska država u kojoj se u kafićima može popiti kava ili pivo, u kojoj se može objedovati u restoranima te u kojoj su otvorene sve trgovine i šoping centri. Inspekcije su prošlog vikenda u Stockholmu kontrolirale poštuju li restorani propise o razmaku između gostiju i njih 20-ak dobilo je opomene, ali nijedan još nije zatvoren.

Sve javne ustanove i službe i dalje normalno rade, otvorena su i neka kina i bazeni i većina teretana. Osnovnoškolci i dalje normalno pohađaju nastavu, a otvoreni su i dječji vrtići. Razmišlja se o pozivanju na nastavu završnih razreda gimnazija kako bi im se olakšala priprema za upise na fakultete. Volvo Cars ponovno je pozvao svojih 25.000 radnika na posao u ponedjeljak. S druge strane, švedska je vlada prije nekoliko dana dobila zakonske ovlasti da promptno uvede karantenu bude li to potrebno.

Premijer pozivao građane da sve shvate ozbiljno

Svakodnevno se u svim medijima ističe potreba pridržavanja socijalne distance, higijene ruku i izbjegavanja okupljanja, posebice kod starije populacije. Premijer Stefan Löfven više je puta pozvao građane da ozbiljno shvate situaciju s koronavirusom i da odgode sva nepotrebna putovanja unutar zemlje i u inozemstvo. Tijekom nedavnih uskrsnih blagdana više je švedskih turističkih odredišta upozorilo građane, posebice stanovnike Stockholma, da ne dolaze u njihove krajeve kako se zaraza ne bi proširila i kako se male lokalne bolnice, nespremne za veliki broj bolesnika, ne bi nepotrebno opteretile. Telekomunikacijska kompanija Telia objavila je kako je promet s mobitela u popularnim skijalištima poput Årea pao za 90 posto u odnosu na isto vrijeme prošlu godinu, što ukazuje da se građani Stockholma uglavnom drže smjernica. 

Iako je glavni državni epidemiolog Anders Tegnell prošlog vikenda proglasio da je zaraza na vrhuncu, čini se da Švedska ovih dana, kad je u pitanju pandemija koronavirusa, zapravo pleše po žici. Najveći broj novozaraženih po danu zabilježen je još 7. travnja, a najviše smrtnih slučajeva u jednom danu bilo je 8. travnja. U padu je i broj novoprimljenih u jedinice intenzivnog liječenja, ali radi se o krhkom poboljšanju koje u samo dan ili dva može krenuti u suprotnom smjeru. 

Zaraženo 600.00 stanovnika Stockholma?

600.000 stanovnika Stockholma zarazilo se do sada koronavirusom, smatra virolog Johan Giesecke, savjetnik WHO-a. Istovremeno, tvrdi da 99 posto zaraženih nije ni svjesno da boluje od covida-19.

No mnogi stručnjaci smatraju da je brojka zaraženih mnogo veća. Prema nalazima istraživanja koje je jučer objavljeno, 11% stanovnika Stockholma razvilo je antitijela na covid-19.

"600.000 stanovnika Stockholma zarazilo se do sada koronavirusom, ali 99% njih nije ni svjesno da je bolovalo ili boluje od covida-19", rekao je Giesecke za SVT News.

"Većina onih koji su se zarazili nisu to ni primijetili. No bilo je nekih koji su imali lakše simptome, nekih koji su bili teško bolesni i nekih koji su umrli. Ali njihov udio je vrlo mali u ukupnom broju zaraženih", dodao je.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.