Sindikalisti se protive smanjenju doprinosa za mirovinsko i zdravstveno osiguranje

Ilustracija: Emica Elvedji/PIXSELL

SAVEZ samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) prijedloge Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) za smanjenje doprinosa za zdravstveno i mirovinsko osiguranje kako bi radnicima rasle plaće, ali i zaposlenost, drži zahtjevom za državnom intervencijom u korist poslodavaca.

U SSSH-u smatraju kako bi ta intervencija bila iznimno opasna za ustavni koncept socijalne države te su neugodno iznenađeni jednostranim HUP-ovim posezanjem u sustave socijalne sigurnosti bez predstavljanja svojih prijedloga prvo onima na koje se odnose, odnosno radnicima i njihovim predstavnicima sindikatima.

SSSH vjeruje kako je o svemu važno argumentirano razgovarati, posebice sa stranom na koju se tražene izmjene odnose, te nikako ne može prihvatiti stalni pritisak HUP-a na ministra i javne vlasti na račun treće strane, ističe se u priopćenju SSSH u ponedjeljak.

Smatraju kako prostor za povećanje plaća poslodavci moraju pronaći povećanjem efikasnosti svojih poslovnih procesa, a ne daljnjim otkidanjem od ionako načetih sustava socijalne sigurnosti.

Rupe u proračunu

HUP-ov je stalni pritisak, između ostalog, ne tako davno već urodio ukidanjem doprinosa za slučaj nezaposlenosti čime država radnike čini ovisnima o Državnom proračunu, a njihova prava nesigurnima i ovisnima o trenutnoj izvršnoj vlasti, upozoravaju iz SSSH.

Kada je riječ o mirovinskom sustavu, podsjećaju kako je najveći pojedinačni generator njegovog deficita zapravo trošak uvođenja drugog mirovinskog stupa. Taj se deficit već dvadeset godina uvijek iznova koristi kao opravdanje potrebe za smanjivanjem mirovinskih prava.

Stoga je za očekivati da bi daljnje smanjenje doprinosa u prvi mirovinski stup vrlo brzo rezultiralo i novim zahtjevima za smanjenjem mirovinskih prava. Dakle, HUP poziva vladu da radnicima omogući rast neto plaća nauštrb njihovih budućih mirovina, drže u SSSH-u. 

Tvrdnje da bi porezno rasterećenje donijelo ekonomski rast koji bi potom povećao porezne prihode i popunio rupe u državnom proračunu nastale smanjenjem doprinosa očekivane su od poslodavaca, ali nedostojne znanstvenog ugleda ekonomskih stručnjaka, uključujući onih u poslodavačkim redovima.

Praksa je tu ideju odavno diskreditirala, počevši od zemalja u kojima je ona ponikla, poput SAD-a i Velike Britanije. Smanjenje poreza, nasuprot tome, u pravilu uvijek vodi manjim poreznim prihodima i potom smanjivanju socijalnih prava, navodi se, uz ostalo, u priopćenju SSSH.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.