Ovu ženu skupo plaćamo da se brine o štednji građana. Otkrili smo joj pet afera

Foto: Goran Stanzl (Pixsell)

MARIJA HREBAC direktorica je Hrvatske agencije za osiguranje depozita (HAOD), a kako se sama nedavno predstavila novinarima, bila je jedna od ključnih ljudi u postupku sanacije Sberbank Hrvatske. Naime, njena agencija brine se o depozitima hrvatskih štediša te u slučaju stečaja preuzima obvezu isplate obeštećenja deponentima. 

>> Šefica državne agencije kazala što će se sad događati sa Sberbankom

No, kako su istražile Index Istrage, kod Hrebac smo našli najmanje pet slučajeva spornih transakcija, mogućih malverzacija i sumnjivih radnji te propusta u ispunjavanju imovinske kartice pa je zaista upitno može li osoba s takvim integritetom voditi Agenciju kojoj je dužnost spašavati štediše u slučaju propasti neke banke u Hrvatskoj. 

Pet spornih stvari oko Hrebac

Hrebac nam je priznala da je u Zemljišniku predala fiktivno potraživanje kako bi sačuvala nekretninu u mogućoj parnici za nasljedstvo. Priznala nam je i da u vlastitoj imovinskoj kartici nije prijavila dionice iz inozemstva jer su, kako kaže, bezvrijedne, što je shvatila tek kad ih je kupila, napominje. 

No, ni tu nije kraj. Tvrtka za poslovno savjetovanje, koju je osnovala 2010. godine, jedan od najvećih poslova vrijedan više od milijun kuna ostvarila je s Ministarstvom gospodarstva kad ga je vodio Uskokov optuženik Darko Horvat, i to za uslugu uklanjanja, raspremanja i zbrinjavanja praznih i dotrajalih spremnika za naftne derivate.

Na kraju spomenimo da se bivši službeni automobil Agencije Volvo S60, kojim se koristila Hrebac, na kraju našao kao dio voznog parka privatne tvrtke u kojoj je vlasnik njen sin.  

Ima višu plaću od premijera

Marija Hrebac vodi Hrvatsku agenciju za osiguranje depozita od 2012., a od listopada prošle godine počeo joj je teći novi četverogodišnji mandat. Agencije je do kraja 2020. godine nosila naziv Državna agencija za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka, odnosno DAB. 

>> Od sljedeće godine velike promjene koje se tiču osiguranja štednje u bankama

"Naglasak će biti na doprinosu financijskoj stabilnosti bankarskog sustava, razvoju instrumenata i elemenata sustava koji će preventivno djelovati na sprečavanje propasti kreditnih institucija, podizanje razumijevanja i svijesti te edukacije javnosti o ulozi i načinu funkcioniranja sustava osiguranja depozita te nastavku priprema i usklađenja nacionalnog sustava osiguranja depozita s ostalim europskim sustavima osiguranja", rekla je Hrebac na početku novog mandata kao direktorica te Agencije. 

Hrebac je u novoj imovinskoj kartici prijavila plaću od 24.942,94 kune, što je za gotovo dvije tisuće kuna više od premijera Andreja Plenkovića, te dva kredita u kunama od ukupno 140 tisuća kuna i automobil Renault Capture iz 2020. godine. Tvrdi da nema nekretnina i dionica, a njena prijavljena štednja iznosi samo 563 eura, što je malo čudno za nekoga tko je na čelu državne agencije 10 godina i ima višu plaću od premijera.

No, čini se da je neke stvari svjesno "zaboravila" unijeti u imovinsku karticu pa je pitanje i je li to zaista pravi iznos njene štednje.

Prijavila fiktivno potraživanje

U izvatku zemljišne knjige za kuću u Brodarici pokraj Karlovca, čija je vlasnica Vera Hrebac, vidljiv je teret od 150 tisuća eura, i to Marije Hrebac. Odnosno, gledajući zemljišnik razvidno je da šefica Agencije od svoje majke potražuje taj iznos, a kuća je zapravo "osiguranje ispunjenja obveze isplate u iznosu od 150.000,00 eura". Takva potraživanja moraju se upisati u imovinsku karticu, no Hrebac ima zanimljiv razlog zbog kojeg to nije napravila. 

Podaci iz Zemljišnika pokazuju potraživanje od 150 tisuća eura

"Nisam prijavila jer nemam nikakvo potraživanje prema majci. Radi se o pokušaju moje majke da putem hipoteke zaštiti (od ostalih 'potencijalnih nasljednika') moja ulaganja u njihovu obiteljsku/roditeljsku kuću (u kojoj su ona i moj otac živjeli do njegove smrti 2017. godine i u kojoj ona i dalje živi, a koja sam ulaganja izvršila tijekom >20-godišnjeg razdoblja)", objasnila nam je Hrebac u odgovoru na naš upit mailom. 

Morala je prijaviti 

Hrebac naglašava da ne potražuje ništa od svoje majke jer smatra da su njena pomoć i ulaganja u njihovu imovinu kako bi im se olakšao život "dužnost i obaveza kao djeteta zauzvrat što su oni meni pružili tijekom odrastanja i školovanja". 

"Međutim moja majka je smatrala to na neki način zaštititi, a posebno s obzirom na to da se nakon smrti oca nisam htjela prihvatiti ostavine nego se svega odrekla u njezinu korist", stoji u odgovoru Hrebac. Kako smo istražili, zabilježba na nekretnini stoji temeljem sporazuma o diobi nasljedstva, a potraživanje, odnosno teret na nekretninu, ne može i ne bi smjelo biti fiktivno. 

"Zaboravila" prijaviti dionice

No, nije to jedini problem Hrebac s imovinskom karticom. Zaboravila je prijaviti i da ima dionice izvan Hrvatske. Riječ je o tvrtki Sokočnica iz Šipova u Bosni i Hercegovini koja se bavi djelatnosti pružanja smještaja, pripreme i posluživanja hrane, hotelijerstvom i ugostiteljstvom. Objašnjenje zašto ove dionice nije uvela u imovinsku karticu također je vrlo zanimljivo i originalno. Naime, Hrebac tvrdi da ne mora prijaviti da ima dionice jer je to - propala investicija. 

Hrebac je u deset najvećih imatelja dionica tvrtke iz BiH

"Nisam prijavila jer se radi o osobnoj propaloj investiciji u koju sam ušla, temeljem usmene preporuke, kao ulaganje u dionice tvrtke s odličnim potencijalom i mogućnost stjecanja značajnijeg udjela i to za jako mali financijski iznos. Nakon prvog otkupa udjela od nekoliko malih dioničara (oko 1 posto) ustanovila sam da je ta tvrtka ne samo nelikvidna i nesolventna nego i u dugogodišnjoj blokadi", tvrdi Hrebac dodajući da se nakon toga pokušala "riješiti" kupljenih dionica, no shvatila je da "nitko ne želi kupiti dionice nesolventne, nelikvidne i blokirane tvrtke". 

Na usmenu preporuku dala novac pa tek onda išla provjeravati investiciju

"Moja se investicija od oko 2 tisuće eura odmah pretvorila u nula kuna/eura vrijednosti dionica, zbog čega ih i nisam posebno navodila u imovinskoj kartici", stoji u odgovoru Hrebac. 

Osim činjenice da je zakon jasan te da dužnosnici moraju prijaviti sve vrijednosnice koje su u njihovom posjedu, začuđuje da to ne zna direktorica agencije koja skrbi o novcu štediša u slučaju propasti banaka, kao i to što nije prvo provjerila u što ulaže vlastiti novac, već je tek nakon uplate shvatila da je riječ o propaloj investiciji. 

Upravo ta "propala" investicija bila nam je povod da se pozabavimo tvrtkom Proficon, koju je osnovala 2010. godine. Tvrtka punog naziva PROFICON društvo s ograničenom odgovornošću za poslovno savjetovanje bila je dio njene imovinske kartice sve do 2017. godine. Tvrtku je prvo vodila njena majka, a potom njen sin. 

Hrebac kaže da je sin prodao tvrtku, registar stvarnih vlasnika kaže drugačije

"Ne postoji nikakva moja povezanost sa navedenom tvrtkom niti dok je moj sin bio vlasnik ni nakon što ju je prodao. Navedena tvrtka je, prema mojim saznanjima, prodana bivšem djelatniku", stoji u odgovoru Hrebac kad smo je upitali ima li i danas veze s tom tvrtkom.

No, uvidom u registar stvarnih vlasnika, razvidno je da je njen sin i dalje vlasnik te tvrtke. 

Prema registru stvarnih vlasnika, sin i dalje vodi obiteljsku tvrtku 

Kako smo istražili, ta je tvrtka poslovala s državom, odnosno sklapala je poslove s Ministarstvom gospodarstva - Ravnateljstvom za robne zalihe, i to dok je to Ministarstvo vodio uskočki optuženik, bivši ministar Horvat, a šef robnih zaliha bio Damir Juzbašić. I Juzbašić i Horvat obuhvaćeni su istragom Uskoka, uz ministra Josipa Aladrovića i Horvatovu pomoćnicu Anu Mandac. 

Tvrtka za poslovno savjetovanje digla milijune na čišćenju  

Svih četvero terete za počinjenje kaznenih djela trgovanja utjecajem, pomaganja u trgovanju utjecajem, zlouporabe položaja i ovlasti te poticanja na zlouporabu položaja i ovlasti. No, vratimo se na Proficon. 

Prema službenim podacima, Proficonu je u 2019. godini prvo isplaćeno 150 tisuća kuna, a zatim i 866.250 kuna. U 2020. godini to je Ministarstvo isplatilo 622.500 kuna, sve skupa više od 1,6 milijuna kuna. U 2019. godini, kada je uplaćeno malo više od milijun kuna, godišnji je prihod bio 2,5 milijuna kuna pa je jasno da je bila riječ o značajnom poslu. Dok su sklapani ti poslovi, tvrtka je imala jednog zaposlenog, i to sina Marije Hrebac koji je tada imao 22 godine i bio je direktor te tvrtke. 

Ne zna kako je sin došao do ugovora 

"Nije mi poznato. Ni na koji način nisam uključena u bilo koje poslove svog sina ili njegovih tvrtki, ni ranije, a ni danas, niti bilo kojeg ministarstva", kaže Hrebac koja nam je predložila da se o tom poslu raspitamo u Ministarstvu gospodarstva, što smo i učinili. 

Iz Ministarstva su nam potvrdili da je Proficon bila angažirana za Ravnateljstvo za robne zalihe za uslugu uklanjanja, raspremanja i zbrinjavanja praznih i dotrajalih spremnika za naftne derivate, kao i pripadajućih temelja u Karlovcu i Zagrebu. 

Ministarstvo gospodarstva: Nismo ih angažirali za poslovno savjetovanje 

Podsjetimo, puni naziv tvrtke je PROFICON društvo s ograničenom odgovornošću za poslovno savjetovanje pa nas je zanimalo kako je takva tvrtka mogla biti angažirana za te poslove. 

"Iz sudskog registra vidljivo je da je navedena tvrtka, osim za savjetovanje u vezi s poslovanjem i upravljanjem, registrirana i za druge djelatnosti među kojima su projektiranje i građenje te stručni nadzor građenja, kupnja i prodaja robe, računovodstveni poslovi, djelatnost tehničkog ispitivanja i analize, prijevoz tereta, transport nafte i druge", kažu nam diplomatski iz Ministarstva gospodarstva dodajući da ta tvrtka nikad nije bila angažirana za usluge poslovnog savjetovanja. 

U garaži tvrtke njenog sina i njen bivši službeni automobil

Nije to jedini kuriozitet vezan uz Proficon. Naime, u njihovom voznom parku nalazi se bivši službeni automobil Volvo S60, koji je HAOD koristio do prije dvije godine kad je nabavljen skupocjeni Volvo XC60. Kako se službeni automobil našao kod njenog sina, Hrebac ne zna. 

"Državna agencija za osiguranje depozita i sanaciju banaka je službeni auto uzela u četverogodišnji poslovni najam kroz operativni leasing Erste leasinga. Nakon isteka leasinga auto je vraćen Leasing kući, a što su oni dalje napravili s autom i kome su ga prodali morat ćete pitati njih. Isto tako što se tiče tvrtke Proficon, od koga su oni kupili i koji auto, također predlažem da se obratite direktno njima", rekla nam je Hrebac na kraju. 
  

Originalno objavljeno na Index istrage

Istraživačko novinarstvo je najskuplje i potpuno financijski neisplativo novinarstvo. Ako vam je stalo do borbe za transparentnost, podržite Index Istrage donacijom. Sav novac prikupljen kroz Index Istrage bit će utrošen jedino i isključivo na najbolje istraživačke novinare i 100% neovisno, odvažno istraživačko novinarstvo.
Opširnije: https://www.istrage.hr/doniraj

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.