"SVJETSKA ekonomija ulazi u novu, još opasniju fazu", upozorio je u razgovoru za list The Australian predsjednik Svjetske banke Robert Zoellick, kazavši da je nova kriza, u usporedbi s onom iz 2008., možda još složenija.
Europski lideri, trgnite se
Kao najveću tempiranu bombu za globalne ekonomske procese vidi dužničku krizu u Europi i naglašava da bi se struktura eurozone mogla pokazati kao ključni izazov s kojim se trenutno suočava svijet. "Pecnuo" je europske čelnike da dosadašnji potezi nisu donijeli zadovoljavajuće učinke.
"Ulagači se sada pitaju mogu li najjače ekonomije eurozone, Njemačka i Francuska, i dalje jamčiti za dugove drugih država, a da pritom ne izgube visoke kreditne ocjene i tako i same postanu žrtve", alarmira Zoellick.
I Kina ima svojih problema
Kina se, upozorio je, također suočava s mnogim složenim unutrašnjim problemima, poput industrije koja mora uzeti u obzir održivost okoliša. Provodi i reformu financijskog sustava, pokušavajući održati balans između tvrtki u državnom i privatnom vlasništvu.
"Svijet je prošao kroz redizajn međunarodnog financijskog sustava, a moć se munjevito kreće prema brzo rastućim zemljama u razvoju, poput Kine, Indije, Brazila i zemalja jugoistočne Azije", zaključuje šef Svjetske banke.
Pozvao je još jednom europske čelnike da problemima na kontinentu pristupe s većim osjećajem hitnosti, dodavši da će strukturne reforme u Uniji biti vrlo teške. Svakako, nije optimist.