Šef HCR-a: Pirotehničari razminiraju, a onda stanovnici tu odbace eksploziv

Screenshot: HRT/HTV

Načelnik Hrvatskog centra za razminiranje Nikša Bogdanić je u središnjem Dnevniku HTV-a objasnio koliko je posla ostalo pred hrvatskim pirotehničarima. Bogdanić se javio s područja između Siska i Petrinje koje je minirano tijekom rata. 

"Nalazimo se na jednom opasnom prostoru koji je bio između zaraćenih snaga u naselju Mošćenica. Ovdje je stradalo 15 ljudi, od čega dva pirotehničara. Područje Kotar šume je razminirano, pronađen je velik broj minsko-eksplozivnih sredstava: preko 2500, od čega 1600 mina. Projekt je financirala Švicarska Konfederacija", rekao je. 

"Preostao nam je brdsko-planinski dio. Prošle godine smo razminirali u potpunosti Splitsko-dalmatinsku županiju. Radi se o planinskom masivu Dinara. Ove godine razminiramo Ličko-senjsku, dio Sisačko-moslavačke uz granicu s BiH. Upotreba strojeva je ograničena, a primjenjuje se uglavnom ručna metoda", dodao je. 

"Postoji rezidualni rizik"

Upozorio je da miniranje za vrijeme rata nije napravljeno sistematski, nego nasumično. "Nemamo najkvalitetnijih izvora i zapisnika. Ljudi se dosta teško nose s vrućinama, ali posao ide kraju. Radovi razminiranja u ovom dijelu će biti završeni do kraja godine", najavio je. 

Upitan postoji li opasnost od razminiranog terena, odgovorio je kako uvijek postoji, ali i ukazao na neodgovorno ponašanje nekih građana.

"Postoji opasnost koju mi nazivamo rezidualni rizik. Od 1998. godine do danas, statistički smo promatrali tu priču. Najviše pronalazaka događa se prilikom odbacivanja eksplozivnih sredstava od strane stanovništva. Primjera radi, to se najviše događa kada tvrtke za razminiranje obave svoj posao, odu na drugu lokaciju, a onda se nakon nekoliko godina tu pronađu mine", naveo je. 

"Pojedini pirotehničari mogu naći novi posao u MUP-u"

Govorio je i o situaciji u Podunavlju gdje se na zemljištu poljoprivrednika često pronađu mine na dubini od preko 70 cm prilikom obrade tla. "I za to postoji način rješavanja. To je definirano zakonom, tada radimo kontrolne preglede od najmanje 500 četvornih metara. Sreća je da na takvim pronalascima dosad nismo imali nesretnih slučajeva", priznao je. 

Komentirao je i budućnost zanimanja pirotehničara u Hrvatskoj, istaknuvši kako većina pirotehničara ima uvjete za prijevremenu mirovinu.

"Što se tiče pirotehničara, prema našim informacijama, gotovo 100 posto njih ostvarili su uvjete za prijevremenu mirovinu. Što se tiče drugih, oni će se prema svojim željama moći javiti da sudjeluju u razminiranju u svijetu. Sada se otvara Ukrajina, a pojedini pirotehničari mogu naći novi posao u MUP-u. Trenutno je aktivno oko 450 pirotehničara, 40-ak pasa i 50 strojeva", zaključio je. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.