Šef covid-odjela u Dubravi: Ostavio bih samo dvije mjere, prestaje potreba za ostalim

Screenshot: N1

ŠEF Kriznog stožera KB-a Dubrava prof. dr. Bruno Baršić u razgovoru za Index komentirao je najnovije informacije koje nam stižu iz Velike Britanije. Podsjetimo, britanske vlasti su najavile da sljedeći tjedan ukidaju većinu restriktivnih mjera uvedenih radi suzbijanja varijante koronavirusa omikron te da u ožujku planiraju ukinuti izolaciju za osobe pozitivne na virus.

Prof. dr. Baršić za Index je rekao kako je logično da se u tom smjeru ide i kod nas, a istaknuo je i kako zbog omikrona imamo veliki broj zaraženih, ali ne i pritisak na bolnice, odnosno naglasio je kako omikron nije napunio bolnice te se nada da će tako i ostati.

Velika Britanija ukida mjere od sljedećeg tjedna

 

Od četvrtka 27. siječnja nošenje maski u Velikoj Britaniji neće više biti obvezno, rad od kuće se više neće službeno preporučivati, a covid-potvrda neće biti obvezna za ulazak u noćne klubove i na pojedina veća okupljanja, rekao je britanski premijer Boris Johnson.

O ukidanju covid-potvrda ozbiljno razmišljaju i u Izraelu, gdje je ministar financija Avigdor Liberman ustao protiv njihovog daljnjeg korištenja. Kazao je kako nemaju zdravstvene svrhe te da doprinose stvaranju panike.

Cyrille Cohen, jedan od savjetnika izraelske vlade za pitanje cijepljenja i šef katedre za imunologiju na sveučilištu Bar Ilan, u jučerašnjem je razgovoru za UnHerd izjavio da su covid-potvrde u vremenu dominacije omikrona postale "irelevantne" te da očekuje njihovo skoro ukidanje.

Šef Kriznog stožera KB-a Dubrava: Čemu služi testiranje ako je 50 posto testiranih pozitivno?

"Kada je riječ o omikronu, ne vidimo praktički nikakvu razliku među cijepljenima i necijepljenima, i jedni i drugi se mogu zaraziti manje-više jednako", rekao je. Pitali smo prof. dr. Baršića kako komentira najave Velike Britanije i Izraela o ukidanju restrikcija, testiranja i covid-potvrda.

"To je logično. Ide se u tom smjeru. Ako imate 50 posto testiranih kod kojih je dokazana infekcija covidom-19, čemu nam onda služi testiranje? Čini mi se logičnim da se ide u tom smjeru i kod nas", istaknuo je prof. dr. Baršić u razgovoru za Index.

"Od svih mjera zadržao bih samo ograničavanje masovnih okupljanja i maske"

Komentirao nam je i ostale mjere koje su kod nas na snazi te istaknuo koje bi on ostavio. "Od svih mjera, zadržao bih one koje ograničavaju masovna okupljanja i nošenje maski. Zasad su maske jako bitne jer vidimo kako se omikron brzo širi", kazao je.

Navodi kako treba još procijepiti starije stanovništvo. "I to vam je to. Čini mi se da polako izlazi potreba za ostalim mjerama. No nisam stručnjak za epidemiologiju pa bih to prepustio njima", dodaje prof. dr. Baršić.

"Omikron nije napunio bolnicu"

Zanimalo nas je kakva je sad situacija u toj bolnici koja je veći dio pandemije jedina snosila teret covida i primala covid-pozitivne pacijente. "Noćas smo primili osam pacijenata koji su se pokazali covid-pozitivni. Na respiratoru nam je 10 pacijenata. Situacija ide nabolje i svakako možemo reći da nam omikron nije napunio bolnicu. Nadamo se da će tako i ostati", ističe.

Iako dodaje kako ne vrše tipizaciju virusa pa ne može, kaže, govoriti o tome koliko ih je točno zaraženo kojom varijantom virusa, po kliničkim slikama pacijenata prepoznaju da među pacijentima imaju pacijente zaražene s obje varijante, i s deltom i s omikronom. Na pitanje kako prepoznaju omikron, rekao je da su to u principu pacijenti koji im dođu zbog nekog drugog zdravstvenog stanja.

"Pacijenti ne dolaze zbog omikrona, usput se otkrije da su pozitivni"

"To su pacijenti koji nam ne dolaze zbog omikron-infekcije, već zbog nečeg drugog, primjerice tahikardije, i onda usput vidimo da pacijent ima respiratorne simptome. Tako da su ti omikroni usput otkriveni", kazao nam je prof. dr. Baršić.

Posebno ističe kako se vidi ogromna razlika između kliničkih slika pacijenata koji su zaraženi deltom od onih koji su inficirani omikronom. Dodaje kako delta ima daleko teže kliničke slike te uzrokuje potrebu za respiratorom, kisikom i ECMO uređajem.

"Masa poznatih sad ima omikron i simptomi su im grlobolja, kašalj... Netko ima blagi proljev. S omikronom nema teških kliničkih slika. A što se tiče ovih hospitaliziranih, ako imaju omikron, koji im je primaran razlog hospitalizacije, onda vam se tu radi o starijim ljudima koji nisu cijepljeni", ispričao nam je prof. dr. Baršić.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.