Foto: Hina
KLUB zastupnika SDP-a zatražio je da požeško-slavonski župan Alojz Tomašević, kojega je supruga prijavila zbog obiteljskog nasilja, odmah podnese ostavku. Također je zatražio hitnu ratifikaciju Istanbulske konvencije, upozoravajući da je zakonodavni okvir loš kada je riječ o zaštiti žrtava obiteljskog nasilja.
Ronko: Nasilnici ne smiju biti u javnom prostoru
Takvo je ponašanje nedopustivo i neprihvatljivo i važno je da takvi nasilnici ne smiju egzistirati u javnom prostoru, kazao je Ronko. Požeški javni prostor je pun toga zahvaljujući vrhu HDZ-a koji je, kazao je, dobro znao, kao i cijela Požega, koliko dugo župan provodi nasilje nad suprugom, da bi ga proljetos "nagradio kandidaturom za župana".
"I Marija Pilona za obiteljsko nasilje nagradio je kandidaturom za zamjenika gradonačelnika Požege, a Vedrana Neferovića za mlaćenje novinara nagradio je mjestom zamjenika župana. Je li točno da to nisu znali, kako danas tvrde. Jesu li zbog toga predložili onakav sporni zakon i opire li se zbog toga vrh HDZ-a ratifikaciji Istanbulske konvencije", pitao je Ronko.
Zastupnici SDP-a Istaknuli su i da se zalažu za nultu stopu tolerancije na nasilje i zatražili hitnu ratifikaciju Istanbulske konvencije.
Marta Luc Polanc upozorila je na loš zakonodavni okvir kada je riječ o zaštiti žrtava obiteljskog nasilja, podsjetivši da je stoga jedan od prijedloga Kluba SDP-a bila hitna ratifikacija Istanbulske konvencije, koja se još od ožujka nalazi na saborskom dnevnom redu.
Rekla je da osuđuje i istupe neimenovanih izvora HDZ-a u nekim medijima koji navode da je supruga Tomaševića dobila "samo jedan šamar, a kasnije viđena da hoda ulicom", istaknuvši da je nasilje – nasilje, da se ono ne može tolerirati i da se SDP zalaže za nulti stupanj tolerancije na nasilje.
Glasovac: Ova vlast želi provesti konzervativnu revoluciju
Sabina Glasovac naglasila je da država ima ključnu ulogu u prevenciji i sprečavanju ponavljanja nasilja.
Pozdravila je odluku premijera Plenkovića da hitno raspusti požeško-slavonsku županijsku organizaciju HDZ-a, no dodala je da se postavlja pitanje zašto nije bilo ranije reakcije na nasilje za koje se očito otprije znalo. "Znači li to da se u Hrvatskoj nasilje tolerira od strane HDZ-a i premijera sve dok ne postane javno, jer očito je da u spomenutoj županiji komuniciranje šakama nije iznimka nego pravilo", rekla je Glasovac.
Osvrnula se i na prijedlog novog obiteljskog zakona, koji je prošli tjedan pušten u javnu raspravu pa povučen. Taj prijedlog nas pokušava vratiti u srednji vijek, u njemu se žene diskriminiraju i po samoj definiciji obitelji, rekla je.
"Postavlja se pitanje može li se prema tom prijedlogu nasilje u obitelji bez djece nazvati obiteljskim nasiljem? Čudno se definira i sama medijacija prije razvoda braka prema kojoj se od medijacije izuzima samo žrtva dokazanog obiteljskog nasilja", upozorila je. Svi znaju koliko u Hrvatskoj traju sudski postupci, pa to znači da bi žena koja trpi nasilje morala sudjelovati u medijaciji i na taj način trpjeti dodatno nasilje, ustvrdila je.
Zato, ističe, povlačenje tog prijedloga zakona nije dovoljno, treba potpuno odustati od njegovih izmjena, a svima koji su sudjelovali u njegovoj izradi zabraniti pristup izradi bilo kojeg novog propisa u budućnosti. "Ova vlast očito želi provesti konzervativnu revoluciju koja će rušiti prava žena i dati degeneričnu definiciju obitelji", zaključila je Glasovac.