SAD i Iran izbjegli su eskalaciju. Je li kriza skroz gotova?

Foto: EPA

SAD i Iran izbjegli su eskalaciju sukoba nakon što je Washington ubio glavnog iranskog generala, a Teheran na to odgovorio raketnim napadima na američke vojne baze u Iraku, no Iran je u petak odbacio poziv SAD-a na novi sporazum o iranskom nuklearnom programu, a iranski zapovjednici prijete.

Bojazni da se Bliskom istoku sprema rat većih razmjera ublažile su se nakon što se američki predsjednik Donald Trump u srijedu suzdržao od daljnjih vojnih akcija, a iranski veleposlanik pri UN-u Madžid Taht Ravanči poručio da je Iran odgovorio raketiranjem američkih baza i da je taj slučaj, što se tiče Irana, time "zaključen".

No ne zna se kako će se situacija dalje odvijati i kakve će poteze obje strane povući, a iranski generali i dalje šalju oštre poruke upozorenja Washingtonu.

Američki demokrati optužili su Trumpa da je nesmotren u svojoj politici prema Iranu.

Analitičari smatraju da se on ipak u predizbornoj godini ne želi uplesti u dugotrajan sukob te da će Iran nastojati izbjeći izravan sukob s nadmoćnim američkim snagama, iako može aktivirati savezničke milicije širom regije.

Iran je u srijedu ispalio desetak balističkih projektila kratkog dometa na dvije američke baze u Iraku u kojima su bili stacionirani američki vojnici kao odgovor na ubojstvo iranskog generala Kasema Sulejmanija dronom u Bagdadu 3. siječnja. Najmanje 11 projektila pogodilo je zračnu bazu Al Asad, a jedan bazu u Irbilu.

Ti događaji uslijedili su nakon višemjesečnih napetosti koje kontinuirano jačaju otkako je Trump 2018. povukao SAD iz međunarodnog nuklearnog sporazuma s Iranom sklopljenog 2015. i ponovno uveo sankcije ciljajući ponajprije iranski izvoz nafte.

No Trump je u srijedu kazao: "Činjenica da imamo ovu izvrsnu vojsku i opremu, međutim, ne znači da ih moramo upotrijebiti. Ne želimo ih upotrijebiti."

Istaknuo je da u iranskim napadima nije bio ozlijeđen nijedan američki vojnik. 

"Čini se da Iran popušta, što je dobro za sve strane", rekao je.

"Ekonomski terorizam"

Trump je također kazao da je vrijeme da svjetske sile zamijene nuklearni sporazum iz 2015. novim sporazumom koji bi omogućio Iranu da "napreduje i prosperira".

Međutim, isto tako je rekao da će Iranu uvesti još strože sankcije, ne otkrivajući kakve.

Iranski veleposlanik pri UN-u Madžid Taht Ravanči na to je odgovorio da Teheran ne može vjerovati u bilo kakve riječi o dijalogu kada Trump prijeti intenziviranjem "ekonomskog terorizma" sankcijama, prenijela je iranska agencija IRNA.

Iranska revolucionarna garda također je uputila nove prijetnje Washingtonu. Jedan visoki zapovjednik najavio je "žešću osvetu uskoro", a drugi je poručio da su raketni napadi u srijedu bili samo početak niza napada u cijeloj regiji.

Novi zapovjednik elitnih snaga Kuds, koje vode iranske vojne akcije u inozemstvu, rekao je da će slijediti put koji je slijedio i njegov prethodnik Sulejmani.

"Nastavit ćemo na tom svijetlom putu silovito", rekao je brigadni general Esmail Ghaani.

Sulejmani je proširio iransku sferu utjecaja na područje koje obuhvaća Siriju. Libanon, Irak i Jemen, prkoseći Saudijskoj Arabiji, SAD-u i Iranu.

Bio je nacionalni heroj, a Zapad ga je smatrao opasnim i nemilosrdnim neprijateljem.

Izjave iranskih vojnih zapovjednika u suprotnosti su s izjavom iranskog ministra vanjskih poslova Džavada Zarifa, koji je rekao da Teheran ne želi eskalaciju.

Unatoč teškim riječima, analitičari smatraju da Iran neće srljati u konvencionalni rat s Washingtonom premda bi mogao angažirati savezničke milicije u regiji.

"Ne očekujem daljnje izravne napade Irana. Vjerojatno ćemo vidjeti više neizravnih odgovora preko savezničkih snaga", rekao je Ali Alfoneh, znanstvenik Instituta za arapske države u Washingtonu.

Kazao je da bi mogle postojati šanse za dogovorno rješenje za najnoviju krizu jer se "ne čini da Trumpova administracija aktivno stremi ratu, a Iranu treba ublažavanje sankcija".

Trump često kritizira svoje prethodnike zbog toga što su upleli SAD u duge i skupe ratove.

Strpljenje

Washington je kazao da postoje indikacije da Teheran govori svojim saveznicima da se suzdrže od novih akcija protiv američkih snaga.

Američki potpredsjednik Mike Pence rekao je za Fox News: "I dalje dobivamo informacije da Iran popušta, ali ćemo, po predsjednikovoj uputi, ostati na oprezu."

U susjednom Iraku šijitske skupine koje se protive američkoj nazočnosti također nastoje obuzdati strasti koje su se rasplamsale zadnjih tjedana.

Muktada al-Sadr, utjecajni šijitski svećenik koji se protivi američkom i iranskom miješanju u Iraku, rekao je da je kriza gotova i pozvao "iračke frakcije da budu oprezne, strpljive i da ne pokreću vojne akcije".

Kataib Hezbolah, milicija koju podržava Iran, a koju SAD krivi za napad u prosincu u Iraku u kojem je poginuo američki plaćenik, poručio je da "treba izbjegavati strasti kako bi se postigli željeni rezultati" protjerivanja američkih snaga.
 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.