SAD: Deportirali smo imigrante u Esvatini, čak ih ni matične zemlje nisu htjele

Foto: EPA

Američko Ministarstvo domovinske sigurnosti objavilo je jučer da je deportacijski let s imigrantima iz različitih zemalja sletio u Esvatini, što je potez koji slijedi nakon odluke američkog Vrhovnog suda kojom se ukidaju ograničenja za deportaciju migranata u treće zemlje.

Po pisanju Reutersa, krajem lipnja, Vrhovni sud SAD-a omogućio je administraciji predsjednika Donalda Trumpa da nastavi s deportacijama migranata u zemlje koje nisu njihove matične, bez nuđenja prilike da dokažu štetu koju bi mogli pretrpjeti. Ova odluka predstavljala je pobjedu vladi u njezinoj agresivnoj provedbi politike masovnih deportacija.

"Let sigurne deportacije u treću zemlju, u Esvatini u južnoj Africi, uspješno je sletio - ovim letom prevezene su osobe toliko barbarskog ponašanja da njihove matične zemlje nisu htjele primiti natrag", izjavila je glasnogovornica Ministarstva domovinske sigurnosti SAD-a Tricia McLaughlin kasno jučer.

Imenovanje petero deportiranih

U objavi na društvenoj mreži X, McLaughlin je imenovala petero deportiranih iz Vijetnama, Jamajke, Laosa, Kube i Jemena, navodeći da su osuđeni za zločine poput silovanja djece i ubojstva.

Ranije ovog mjeseca, visoki dužnosnik Trumpove administracije izjavio je u dopisu da američki imigracijski službenici mogu deportirati migrante u zemlje koje nisu njihove matične uz svega šest sati prethodne obavijesti.

Američka agencija za imigraciju i carinu (ICE) inače će pričekati najmanje 24 sata od trenutka kad migranta obavijesti o deportaciji u takozvanu "treću zemlju", navodi se u dopisu agencije od 9. srpnja, koji je potpisao vršitelj dužnosti direktora Todd Lyons.

Međutim, ICE može deportirati osobu u "treću zemlju" i sa samo šest sati prethodne obavijesti "u hitnim okolnostima", stoji u dopisu, pod uvjetom da je toj osobi omogućeno da razgovara sa svojim odvjetnikom.

U dopisu se navodi kako se migranti mogu poslati u zemlje koje su se obvezale da ih neće progoniti ili mučiti, "bez potrebe za dodatnim postupcima", piše Reuters.

Nova politika ICE-a sugerira da bi Trumpova administracija mogla brzo preseliti migrante u različite zemlje diljem svijeta. Zagovornici ljudskih prava izrazili su zabrinutost za pravnu proceduru i druga pitanja u vezi s Trumpovom imigracijskom politikom, koju njegova administracija predstavlja kao mjeru za poboljšanje unutarnje sigurnosti.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.