AP: Ruski krijumčari nekoliko su puta ISIS-u pokušali prodati materijale za izradu nuklearne bombe

Foto:123rf

VLASTI zemalja istočne Europe, u suradnji sa FBI-om, u četiri su navrata posljednjih godina poremetile planove kriminalnih grupa za koje se sumnja da imaju snažne veze u Rusiji, a koje su pokušale prodati radioaktivni materijal ekstremistima sa Bliskog istoka, doznaje nakon višemjesečne istrage Associated Press.

Posljednji znani slučaj dogodio se u veljači ove godine kad su krijumčari ponudili smrtonosni cezij u količinama dovoljnim da kontaminira nekoliko gradskih četvrti.

Neke kriminalne organizacije imaju uske veze s bivšim KGB-ovcima, a nuklearni se materijal pokušava prodati preko Moldavije, doznalo se u istrazi. Moldavska policija smatra da je crno tržište nuklearnim materijalima postalo jako opasno, tim više što su Zapad i Rusija u napetim odnosima, a to bi moglo rezultirati smanjenjem suradnje. To bi značilo i teže otkrivanje ovih opasnih krijumčara.

"Možemo očekivati još ovakvih slučajeva", rekao je Constantin Malci, moldavski policijski inspektor koji je vodio ovaj slučaj. "Dok god krijumčari misle da mogu doći do velikog novca bez da ih se uhvati, oni će to nastaviti raditi", dodao je.

Ne zna se jesu li uspjeli prodati materijal

Većina osumnjičenih za ovakvo djelovanje je pobjegla, a istražitelji ne mogu znati je li imaju još nuklearnog materijala, a ne znaju niti jesu li možda na neki drugi način uspjeli prodati materijal Islamskoj državi koja je jasno dala do znanja da joj je proizvodnja oružja za masovno uništenje u interesu.


Na slučajevima su radili tajni agenti koji su se potpuno uklopili u filozofiju crnog tržišta, a korištena je i najsuvremenija tehnologija za lociranje radioaktivnih materijala.

"U vrijeme Islamske države zastrašujuće je znati da postoje  pravi krijumčari materijalom za nuklearnu bombu koji su napravili kontakt sa kupcima", smatra Matthew Bunn, harvardski profesor koji je vodio tajnu studiju za vrijeme Clintonove administracije o sigurnosti ruskog nuklearnog arsenala.

Moldavski istražitelji bili su svjesni da bi jedan krivi potez mogao biti koban, a Constatnin Malic, koji je kao tajni agent glumio potencijalnog kupca, bio je toliko nervozan da je prije sastanka s krijumčarima popio nekoliko čaša vodke. U jednom slučaju, sastanak je održan u prepunom disco clubu.

Najozbiljniji slučaj zbio se 2011. godine kad je jedan Rus poznat kao Alexandr Agheenco pokušao prodati uranij kupcu iz Sudana, a iz prisluškivanja je otkriveno da je SAD potencijalna meta u koju bi bombu, jednom kad je naprave, teroristi bacili. Krijumčar iz Rusije je pobjegao, a policija ne može znati je li ima još uranija kojeg je bio spreman prodati.
 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.