Rusija videoigrama regrutira djecu za izradu najubojitijeg oružja

Foto: X

Vlasti u Rusiji sustavno uključuju djecu u dizajn i testiranje dronova za rat u Ukrajini putem državnih natjecanja koja započinju bezazlenim videoigrama, a završavaju time da najtalentiranije učenike regrutiraju obrambene tvrtke, pokazala je nova istraga.

>> Kako tinejdžeri pomažu Putinu u bombardiranju Ukrajine

Otkriveno je to u istraživanju ruskog portala Insider, koje pokazuje koliko ruski čelnici nastoje uključiti mlade u ratne napore u Ukrajini, od "domoljubnog" i militariziranog obrazovanja do izravne uključenosti u vojne projekte, piše The Guardian.

"Klincima se daje da modeliraju dijelove sustava za razne dronove", rekao je jedan od tinejdžera uključenih u projekt. "Znam barem nekoliko djece koja su modelirala dijelove za bespilotne letjelice za velike kompanije", dodao je.

Vladimir Putin pozvao je na povećanje proizvodnje dronova, koji su postali ključni element rata i za Rusiju i za Ukrajinu. No, borba dronovima na prvim crtama stalno se mijenja jer obje strane razvijaju nove tehnologije za povećanje dometa i izbjegavanje elektroničkog ometanja, a Rusija traži najpametnije mlade tehnološke talente kako bi im pomogli u tome.

 

Od videoigre do obrambene industrije

Put do regrutacije često počinje videoigrom Berloga, lansiranom 2022., u kojoj "pametni medvjedi" brane svoje područje od rojeva pčela, ponekad koristeći i dronove. Uspjeh u igri, koju igraju stotine tisuća mladih Rusa, može donijeti dodatne bodove na završnim ispitima u srednjoj školi.

Najuspješniji igrači pozivaju se na naprednija natjecanja poput "Veliki izazovi", u sklopu kojih se traže talentirani učenici koje zatim regrutiraju ruske tvrtke – mnoge od njih već su pod međunarodnim sankcijama zbog uloge u obrambenoj industriji.

Insider je razgovarao s troje tinejdžera, tj. s troje finalista tog natjecanja koji rade na tehnologiji dronova. Objasnili su kako sustav funkcionira i istaknuli da su itekako svjesni vojne primjene svojih projekata, no da ih potiču da to prikrivaju. 

"Bilo nam je zabranjeno reći da se to radi za rat. Izmišljali smo civilne primjene. To je dječji program… Projekt uvijek mora imati dvostruku svrhu, pogotovo kad si učenik. To je nepisano pravilo koje sam vidio na svakom natjecanju", rekao je jedan od njih.

Tinejdžeri u vojnim tvornicama kamikaza-dronova

Dok su mali FPV dronovi (iz perspektive pilota) najubojitije oružje na bojišnici, i Rusija i Ukrajina koriste i dalekometne dronove za napade na mete duboko u pozadini. Rusija redovito noću ispaljuje salve kamikaza-dronova prema Ukrajini, koji često teroriziraju glavni grad Kijev i druge velike gradove.

U proizvodnju tih većih dronova uključuju i djecu. Prošlog vikenda, dokumentarni film prikazan na televiziji ruske vojske prikazao je tinejdžere koji pomažu u izradi kamikaza-dronova u tvornici koju nazivaju najvećom tvornicom borbenih dronova na svijetu.

Zapošljavanje djece u vojnim postrojenjima, koja u ratu mogu postati legitimne mete, krši brojne međunarodne konvencije. U emisiji prikazanoj u nedjelju vide se stotine gotovih kamikaza-dronova tipa Geran-2, složenih u uredne redove. Tvornica se nalazi na popisu sankcioniranih subjekata EU-a i već je bila meta ukrajinskih dalekometnih dronova. 

Obuka, zapošljavanje i prikrivanje stvarne namjene

Geran-2, s dometom od gotovo 1600 kilometara, prilagođena je verzija iranskog kamikaza-drona čija je proizvodnja sada lokalizirana u Rusiji, u tvornici u Alabugi, u Tatarstanu. Moskva tvrdi da ih koristi isključivo za napade na vojnu i energetsku infrastrukturu, ali učestali su i slučajevi da pogađaju civilne i stambene ciljeve.

Državna televizija Zvezda objavila je da je tvornica u Alabugi pozvala učenike od 14 i 15 godina da upišu obližnji koledž za proizvodnju dronova, a zatim se zaposle u tvornici. U prilogu su prikazani mladi radnici sa zamagljenim licima, kako sjede za računalima ili sastavljaju dronove.

Djeca s kojima je Insider razgovarao također su opisala rad u vojnim objektima, jedan je rekao da je još 2022., sa samo 13 godina, obučavao vojnike za upravljanje dronovima u državnoj ustanovi. Novinari su se lažno predstavljali kao izvjestitelji državnih medija.

Neovisno novinarstvo u Rusiji praktički je zabranjeno otkad je počela invazija na Ukrajinu 2022., a većina preostalih neovisnih novinara pobjegla je iz zemlje. Lažno se predstavljajući kao državni novinari, autori Insiderove istrage nadali su se da će sugovornici biti spremniji govoriti o osjetljivim temama.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.