SAD odbija biti supodnositelj nacrta rezolucije UN-a kojom se obilježava tri godine od ruske invazije na Ukrajinu, a koja podržava teritorijalnu cjelovitost Kijeva i osuđuje rusku agresiju, rekla su za Reuters tri diplomatska izvora, što bi mogao biti značajan politički preokret najmoćnijeg zapadnog saveznika Ukrajine.
Ovaj korak čini se da odražava širenje raskola između ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog i američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji pokušava brzo okončati rat u Ukrajini, a čiji tim je vodio pregovore s Rusijom bez uključenja Kijeva.
Ovaj sukob predstavlja veliki politički problem za Ukrajinu, koja je iskoristila desetke milijardi dolara američke vojne pomoći dogovorene pod prethodnom američkom administracijom kako bi izdržala rusku invaziju i također je imala koristi od diplomatske podrške.
Nacrt osuđuje rusku agresiju
Nacrt rezolucije za Opću skupštinu UN-a, koji je Reuters vidio, osuđuje rusku agresiju i ponovno potvrđuje obvezu "suvereniteta, neovisnosti, jedinstva i teritorijalne cjelovitosti Ukrajine unutar njezinih međunarodno priznatih granica".
"U prethodnim godinama Sjedinjene Države su dosljedno podržavale takve rezolucije u potpori pravednom miru u Ukrajini", rekao je jedan od izvora za Reuters, koji je, kao i ostali, zatražio anonimnost kako bi mogao razgovarati o osjetljivim pitanjima.
Prvi diplomatski izvor rekao je Reutersu da je rezoluciju potpisalo više od 50 zemalja, ali nije želio otkriti koje. Glasnogovornik američke diplomatske misije pri UN-u u Ženevi nije odmah odgovorio na zahtjev za komentar.
Rusija je zauzela oko 20% Ukrajine i polako, ali sigurno, osvaja teritorij na istoku. Moskva je izjavila da njezina "specijalna vojna operacija" odgovara na egzistencijalnu prijetnju koju predstavlja težnja Kijeva za članstvom u NATO-u. Ukrajina i Zapad nazivaju rusku akciju imperijalističkom pljačkom zemlje.
Do sada bilo u potpunosti drugačije
Sjedinjene Države bile su supodnositelj gotovo svih rezolucija UN-a u potpori Ukrajini protiv Rusije tijekom najvećeg sukoba u Europi od Drugog svjetskog rata. Nije bilo jasno kada ističe rok za podršku nacrtu rezolucije, a Washington bi mogao promijeniti mišljenje.
Glasovanje u UN-u, koje se smatra važnim pokazateljem globalne podrške Ukrajini usprkos izglednom pomaku administracije Trumpa prema ruskoj poziciji u ratu, moglo bi se i dalje održati bez američke potpore, ali bi moglo imati manju šansu za široku podršku u Općoj skupštini.
Drugi diplomatski izvor, koji je također zatražio anonimnost, rekao je: "Za sada, situacija je takva da oni (SAD) neće potpisati." Napori se nastavljaju kako bi se umjesto toga tražila podrška drugih zemalja, uključujući Globalni Jug, dodao je izvor.