Njemački sudovi zaprimili su u ožujku 13.2 posto više zahtjeva tvrtki za pokretanjem stečaja nego u veljači, pokazali su danas preliminarni podaci statističkog ureda.
U veljači njihov je broj na mjesečnoj razini porastao za 10.8 posto, objavio je Destatis. Statističari napominju da se postupci uvrštavaju u statistiku tek nakon prve odluke stečajnog suda, što znači da je u brojnim slučajevima zahtjev podnesen otprilike tri mjeseca ranije.
Konačne brojke o stečajevima dostupne su samo za siječanj, naglašavaju.
U siječnju 20.2 posto više zahtjeva za objavu stečaja nego lani
Njemački sudovi izvijestili su da je u siječnju podnesen 1271 zahtjev za objavu stečaja tvrtke, što je za 20.2 posto više nego u siječnju prošle godine. U prosincu bilo ih je 19.7 posto više nego u istom mjesecu godine ranije, objavio je Destatis.
Sudovi procjenjuju da će vjerojatna potraživanja vjerovnika iznositi gotovo 2.3 milijarde eura. U siječnju 2022. procjene su se kretale nešto iznad 1.4 milijarde eura, pokazuje Destatisovo izvješće.
Najviše stečaja u sektoru građevine
Najviše stečajeva tvrtki u siječnju zabilježeno je u građevinskom sektoru, njih 246, što je 19.4 posto više nego u istom lanjskom mjesecu. Slijedi trgovina s 204 stečaja, za 27.5 posto više nego prije godinu dana.
U posljednjih nekoliko godina broj stečajeva tvrtki bio je na niskoj razini zahvaljujući državnim potporama i djelomičnoj obustavi obveze pokretanja stečaja, unatoč koronavirusu i energetskoj krizi.
"Povećanje broja stečajeva u korporativnom sektoru pokazuje normalizaciju situacije u dugoročnoj usporedbi", pojasnio je predsjednik stručne udruge stečajnih upravitelja Christoph Niering.
"Veći broj stečajeva kompanija u određenim sektorima, trenutno u građevinarstvu i modnoj industriji, još ne signalizira dugoročno pogoršanje stanja u gospodarstvu u cjelini", naglasio je Niering.