Rada Borić: Zamislite koliko je teško majci prijaviti sina da je zlostavlja

Screenshot: N1

HRVATSKA je treća u Europskoj uniji po broju femicida. Ovaj neslavni rekord u N1 studiju uživo komentirala je Rada Borić, bivša saborska zastupnica i poznata feministica.

"Zastrašujući podatak. Po broju stanovnika imamo više ubojstava žena nego Francuska. Jučer smo, zato što je ubijeno 13 žena, 13 minuta stajali u tišini. Poruka je bila: 'Mi stojimo u tišini za žrtve femicida', ali nažalost tišina je od onih koji su odgovorni za stanje vezano uz nasilje nad ženama. A to je sigurno vlada. To su sigurno oni koji su odavno okrenuli leđa ženama", rekla je Borić.

Borić: Mogli bismo reći da nam stupanj demokracije nije najbolji

O reakcijama institucija Borić je kazala:

"Kad sam bila zastupnica u saboru sve mi smo, zajedno s kolegama, okrenule leđa vladi koja nije bila u stanju, na primjer, urediti da žene moraju u roku od tri mjeseca prijaviti seksualno uznemiravanje i zlostavljanje. Nerazumijevanje vlade o položaju žena je zastrašujuće, a prigodno za osmi mart, predsjednik vlade govori da to kako tretiramo žene govori kakav nam je stupanj demokracije. Mogli bismo reći da nam stupanj demokracije nije najbolji.

Od ovih trinaest žena, većina njih je mogla ostati živa da su se znakovi nasilja prepoznali na vrijeme i da je sustav na njih odgovorio. Ono što mene osobno zabrinjava je da su od tih trinaest žena, njih šest ubili njihovi sinovi. Mi aktivistice smo u tridesetak godina ohrabrile žene da prijave nasilje od svojih partnera i muževa, ali zamislite koliko je teško majci prijaviti sina da ju zlostavlja, da ju ekonomski ucjenjuje."

Ona smatra da su žene u starijoj dobi u još goroj poziciji vezano uz nasilje, zato što možda ni ne prepoznaju nasilje. Na kraju kao problem u ovakvim situacijama Borić ističe i stid.

"Hajdemo poraditi na sprečavanju nasilja"

"Prosvjedne akcije jučer su održane u jedanaest gradova i to u Malom Lošinju, Poreču, Vukovaru... Kad se to mapira, žene u cijeloj Hrvatskoj svjesne su da edukacija mora biti ugrađena u naše obrazovanje i da kazne prema nasilnicima moraju biti veće", dodala je Borić. Stoga apelira da su promjene u sustavu najvažnije te da se kazne za nasilnike mora postrožiti.

"Ako sutkinja sama kaže 'to bismo s tolikima' to nam govori da je naše društvo nasilno. Dakle, ako je to činjenica, hajdemo poraditi na sprečavanju nasilja i hajdemo vidjeti što u tom lancu odgovornosti ne štima. Često ćete čuti od žena da i kada policija dobro reagira, zapne na socijalnoj službi ili pravosuđu. Zašto se ne bi uredilo da se takvi slučajevi rješavaju prioritetno?

Zašto se ne rade skloništa za nasilnike pa da se i s njima radi? Ministarstvo pravosuđa ima program za zlostavljače, ali se onda događa da imate sedam posto recidivista koji su tamo zato što oni to moraju - ili će ići na preobrazbu ili u zatvor. Još ne postoji svijest da se nikoga ne smije tući", zaključila je Borić.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.