NA ZAVRŠNOJ konferenciji o sanaciji odlagališta Kaštijun na pulskom Fakultetu ekonomije i turizma gradonačelnik Filip Zoričić je rekao da taj projekt puno znači za grad jer će prostor na kojem je u više od pola stoljeća skupljeno više od 1.3 milijuna tona otpada postati zelena oaza.
"Na starom Kaštijunu otpad se odlagao više od 50 godina i na njega je ukupno odloženo više od 1.3 milijuna tona komunalnog i neopasnog proizvodnog otpada. Sada to postaje zeleni prostor. Ovo je projekt koji je sufinanciran s gotovo 90 posto ukupnog iznosa i to je pohvalno", istaknuo je Zoričić.
Zahvalio je izvođačima koji su prihvatili da se radovi tijekom ovogodišnjeg ljeta odgode i što su ih u konačnici uspješno i završili. Zoričić vjeruje da će Grad nakon sanacije tog odlagališta "uspješno provesti rad novog Kaštijuna".
"Stvaramo preduvjete za bolji i čišći okoliš"
Predstavnica Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Maja Feketić istaknula je da Fond ima obavezu sanirati odlagališta te da ih je u dva raspisana poziva dosad, iz EU fondova, sanirano ukupno 30. Govoreći o važnosti sanacije starog Kaštijuna, naglasila je kako je dodatna vrijednost u tome što EU više ne podržava otvaranje novih odlagališta, već isključivo zatvaranje starih.
"Ono što je netko po 50 i 60 godina bacao u prirodu mi sada saniramo u zelenu oazu, čime stvaramo preduvjete za bolji i čišći okoliš", poručila je Feketić.
Predstavnik projektanta i glavnog nadzora tvrtke IPZ Uniprojekt TERRA d.o.o. Danko Fundurulja predstavio je povijest odlagališta Kaštijun te sve njegove faze sanacije i istaknuo da će se sanacijom tog odlagališta pridonijeti sprječavanju potencijalnih negativnih utjecaja odlagališta na okoliš i zdravlje ljudi.
Ukupna vrijednosti projekta iznosi 28.7 milijuna kuna, od čega je bespovratnih sredstava 23.8 milijuna kuna, što je 85 posto ukupno prihvatljivih troškova projekta.