HRVATSKI sabor danas je raspravljao o zakonskom prijedlogu koji bi javnim bilježnicima omogućio da postupaju u određenim, nespornim izvanparničnim postupcima, među kojima je i sporazumni razvod braka.
Državni tajnik Ministarstva pravosuđa Juro Martinović istaknuo je među ostalim u četvrtak u saboru kako će novi zakon o izvanparničnom postupku omogućiti brzo i kvalitetno ostvarivanje prva građana uz istovremeno rasterećenje sudova. Oporba kritizira da se radi ustupak privatnicima jer su javni bilježnici uglavnom privatne prakse.
Odvjetnica: To je marketing
Koliko se stvarno mijenja, komentirala je za N1 odvjetnica Vladimira Hebrang. Ona ističe da izmjena zakona ne donosi nikakve velike promjene u praksi:
“Nije velika promjena, radi se samo o sporazumnom razvodu bez djece. On je dosad išao jednostavno i brzo, predavao se podnesak sudu i sud bez rasprave donosi presudu. Možda se malo skratilo vrijeme, ali nije znatna promjena za građane.”
Na pitanje je li to smanjivanje posla sudovima, Hebrang odgovara: “U minimalnoj mjeri jer kod takvih razvoda stvar ide vrlo brzo. Sad se dobiva to da sudac fizički neće imati spis na stolu, ali je li to znatno rasterećenje, nije jer u praksi je veći problem u slučaju razvoda kad su uključena djeca.”
Koji je onda cilj novog zakona? “Meni se čini da je to više marketinški, da se prezentira da se nešto radi i da se sudovi rasterećuju, ali u stvarnosti to ne znači ništa značajno”, pojašnjava Hebrang.
Dosad se sudska pristojba za razvod plaćala između 200 i 300 kuna. Hebrang kaže da ne zna koliko će bilježnici naplaćivati, ali pretpostavlja da će se odrediti fiksna naknada koja će ljudima biti pristupačna.