Policiji se ne žuri oko ustaškog derneka u Otočcu, nema uhićenja i privođenja

Foto: Index/Pixsell/Kristina Štedul Fabac

PREKRŠAJNI sud u Gospiću, kao ni njihova stalna služba u Otočcu, još nisu dobili optužni prijedlog za prekršaje remećenja javnog reda i mira od strane članova Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u dijaspori (HAZUD) na subotnjem obilježavanju obljetnice rođenja ustaškog časnika Jure Francetića, što znači da se policija nije odlučila za tzv. žurni postupak, doznaje se danas na Prekršajnom sudu.

> FOTO Ustaše u Otočcu urlali "Za dom spremni", vikali da su za Jasenovac krivi KGB i Židovi

>> OVO JE BIO JURE FRANCETIĆ "Leševi su bili unakaženi, djetetu je iz lubanje iscurio mozak"

Predsjednica Prekšajnog suda Žana Vlainić kaže da u pravnom smislu to znači da u ovom predmetu nema uhićenja i privođenja, već će se sve odvijati redovnim putem, odnosno da policija nije ocijenila da bi u tom slučaju postojala opasnost od bijega, utjecaja na dokaze i svjedoke ili ponavljanja nedjela, tim prije prije što se radi o osumnjičenicima starije životne dobi od 87 i 74 godine.

Zbog izjave glasnogovornika Ivana Biondića da je on Dragana Hazlera "uspio" iste večeri "smjestiti u bus za Švicarsku pa sad što bude bit će", sutkinja Vlainić je rekla da tu nema ničeg spornog jer po uvidu u "jedinstveni sustav upravljanja spisom" policija do ponedjeljka prije podne još nije podnijela optužni prijedlog.

Prekršaju s mogućom novčanom kaznom

Osim toga, pojasnila je Vlainić, riječ je o prekršaju s mogućom novčanom kaznom ili kaznom zatvora do 30 dana, iako je poznato da bi "u nekim zemljama to bilo okarakterizirao kao neonacizam i kazneno djelo".

"U konkretnom slučaju očekujemo optužni prijedlog za remećenje javnog reda i mira po zakonu iz 1977. u kojem su kazne još istaknute u njemačkoj marki kao valuti, a riječ je o istom zakonu po kojem se svojedobno sudilo za pjevanje pjesme Vila Velebita", rekla je Vlainić i dodala da takav anakroni zakon treba mijenjati i općenito definirati što je veličanje ustaštva, odrediti što je kazneno djelo, a što prekršaj, sve u duhu današnjeg vremena.


Suci prekršajnih sudova učestalo od Ministarstva unutarnjih poslova kao ovlaštenog predlagatelja traže da se pred Hrvatski sabor stavi zahtjev za izmjenom tog zakona iz 1977. odnosno da se odredi je li, primjerice, objava pozdrava "Za dom spremni" na nečijoj internet stranici veličanje totalizama i kažnjivo djelo ili nije, a dodatna zanimljivost pri tome je da je zakon napisan prije nego je uopće postojao internet, rekla je Vlainić.

Politički osjetljivi predmeti

"Iz ovog zakona ne može se iščitati je li to uopće prekršaj, a možda jest i kazneno djelo izazivanja mržnje, a pri tom sudac mora suditi temeljem zakona, sudske prakse i konteksta, a ne temeljem javne osude premijera ili predsjednika Hrvatskog sabora", kazala je Vlainić pojasnivši da govori općenito o svim politički osjetljivim predmetima, a ne samo ovom od subote u Otočcu.

Policija iz Gospića u subotu je priopćila da se dvojica muškaraca sumnjiče da su tog dana u Otočcu remetili javni red i mir i to najprije 74-godišnjak kod spomenika braniteljima isticanjem jedne preslike sa simbolom neprimjerenog sadržaja, a kasnije 87-godišnjak u Vivozama izvikivanjem ustaškog pozdrava "Za dom spremni".

Prema Prekršajnom zakonu osoba koja na javnom mjestu izvođenjem, reproduciranjem pjesama, skladbi i tekstova ili nošenjem ili isticanjem simbola, tekstova, slika, crteža remeti javni red i mir kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom u protuvrijednosti domaće valute od 50 do 300 DEM ili kaznom zatvora do 30 dana.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.