Policija u Belfastu odbila je pružiti pomoć gradskom vijeću u uklanjanju lojalističke lomače koja se nalazi na terenu s azbestom i u blizini ključne električne podstanice, uz obrazloženje da bi intervencija izazvala veći rizik od njenog paljenja. Ova odluka izazvala je burne reakcije, osobito iz ljevičarskog Sinn Féina, koji ju je nazvao popuštanjem pred prijetnjama rulje, piše The Guardian.
Lomača na Meridi Streetu, u blizini Donegall Roada, jedna je od oko 300 koje lojalisti pale u znak sjećanja na pobjedu protestantskog kralja Williama III. nad katolicima 1690. godine. Lokacija je sporna jer se nalazi na kontaminiranom tlu i neposredno uz električnu podstanicu koja napaja dvije bolnice.
Odbor gradskog vijeća u srijedu je odlučio poslati izvođače da uklone lomaču i zatražio pomoć Policijske službe Sjeverne Irske (PSNI). No, policija je u četvrtak priopćila kako, nakon konzultacija s Agencijom za zaštitu okoliša, elektrodistributerom, vatrogascima, zdravstvenim zavodom i samim vijećem, neće sudjelovati u toj akciji.
"Temeljem sveobuhvatnih konzultacija sa svim relevantnim dionicima, procjene temeljene na dokazima i uzimajući u obzir sve rizike povezane s uklanjanjem, zaključili smo da policija ne bi trebala pomagati u planiranim aktivnostima gradskog vijeća Belfasta", stoji u izjavi PSNI-ja.
Policija je istaknula da su analizirali zakonitost, nužnost i proporcionalnost moguće intervencije, dodajući da je rizik od spontanog paljenja lomače procijenjen kao "manji i lakše upravljiv" od rizika koji bi nastao pokušajem uklanjanja. Zajednice su prethodno upozorile na moguće "široko rasprostranjene nerede" ako se lomača pokuša maknuti.
Pat Sheehan, zastupnik Sinn Féina u sjevernoirskoj skupštini, kritizirao je odluku PSNI-ja. "Vlasti ne smiju dopustiti da vlada rulja", rekao je Sheehan, komentirajući prijetnje paravojnih skupina. Smatra da je ovo poraz vladavine prava i poruka da nasilje može pobijediti.
Policija je najavila da će i dalje surađivati s partnerima i zajednicama kako bi se upravljalo preostalim rizicima.
Dodatni val osuda izazvala je odvojena lojalistička lomača u selu Moygashel, u okrugu Tyrone, gdje su postavljene lutke u prslucima za spašavanje, simulacija čamca s izbjeglicama i transparenti "zaustavite čamce" i "veterani prije izbjeglica".
John McDowell, nadbiskup Armagha i poglavar Irske Crkve, oštro je osudio taj prikaz. "To svakako nema nikakve veze s kršćanstvom ili protestantskom kulturom, već je zapravo nečovječno i duboko nespojivo s kršćanskim naukom", rekao je McDowell.
Dodao je da se nada kako će ljudi iz drugih zemalja koji žive u tom području prepoznati da taj čin ne predstavlja stavove većine njihovih susjeda. Na toj se lomači nalazi i irska državna zastava, a planirano je da se zapali tijekom četvrtka navečer.
Lojalisti su protestanstska zajednica u Sjevernoj Irskoj koja podupire ostanak regije u sastavu Ujedinjenog Kraljevstva. Svake godine 11. srpnja pale stotine lomača u znak sjećanja na pobjedu protestantskog kralja Williama III. nad katoličkim kraljem Jamesom II. u Bitci na Boyneu 1690. godine. Te lomače često su izvor političkih i etničkih tenzija.
Sinn Féin je irska republikanska stranka koja zagovara ujedinjenje Irske i povijesno je politički povezana s bivšim oružanim krilom IRA-e. Predstavlja većinu katoličkog, nacionalističkog biračkog tijela u Sjevernoj Irskoj. Nakon izbora 2022. Sinn Féin je postao najjača stranka u skupštini Sjeverne Irske, ali je vlast bila blokirana više od godinu dana zbog bojkota unionističke stranke DUP. U veljači 2024. obnovljena je podjela vlasti, u kojoj Sinn Féin prvi put predvodi izvršnu vlast, dok DUP drži mjesto zamjenika premijera.