VEČERAS je upriličena projekcija na sarajevskoj Vijećnici povodom smrti Jovana Divjaka, bivšeg generala Armije Republike Bosne i Hercegovine, direktora Udruženja Obrazovanje gradi BiH.
“Dragi Jovo, hvala ti za sve”, piše večeras na simbolu grada Sarajeva kojeg su JNA i Vojska Republike Srpske granatirale u kolovozu 1992. godine. Tada je u požaru izgubljeno 80 posto knjiga i vrijednih dokumenata, a unutrašnjost je potpuno uništena.
Nakon što je obnovljena, Vijećnica je ponovo otvorena 9. svibnja 2014. godine.
Iz Gradske uprave Sarajeva, ranije su rekli da se projekcija održava na inicijativu novoizabrane gradonačelnice Sarajeva Benjamine Karić, piše N1.
Na ovaj način glavni grad Bosne i Hercegovine simbolično je odao počast Divjaku na svemu što je uradio tokom života za grad i državu.
Komemoracija i pogreb u utorak
Komemoracija i sahrana Jovana Divjaka obavit će se u utorak, 13. travnja.
Komemoracija će se održati u utorak u 11 sati u Narodnom pozorištu u Sarajevu. Pokop će biti obavljen isti dan u 14 sati na gradskom groblju Bare.
Bivši general Armije RBiH preminuo je u četvrtak u Sarajevu u 84. godini, nakon duge i teške bolesti.
General koji je napustio JNA da bi branio BiH
Jovan Divjak rođen je 11. ožujka 1937. godine u Beogradu, gdje je završio 12. klasu Vojne akademije, kurs za zapovjednika bataljuna, Zapovjednu-štabnu akademiju i Ratnu školu.
Kasnije je također završio Štabnu školu francuske vojske. Predavao je u Vojnoj školi u Sarajevu. Rat ga je zatekao na dužnosti časnika u stožeru Teritorijalne obrane BiH. Postao je brigadni general Armije RBiH i pomoćnik načelnika Glavnog štaba Armije Republike Bosne i Hercegovine.
Oružje JNA predao Teritorijalnoj obrani BiH
Prvi je nositelj najvišeg francuskog ordena, Legije časti, iz Bosne i Hercegovine. Vidjevši da JNA naoružava srpske paravojne formacije i civile, odlučio je oružje iz Kiseljaka predati Teritorijalnoj obrani BiH, kako ga JNA ne bi zloupotrijebila. Vojni sud JNA ga je 1991. osudio na devet mjeseci zatvora zbog izdavanja oružja TO BiH. Kaznu je izbjegao napustivši JNA, nakon čega se pridružio Armiji Republike Bosne i Hercegovine.
U Parizu je na francuskom jeziku objavljena knjiga njegovih razgovora pod naslovom "Sarajevo mon amour" (Sarajevo, moja ljubavi). Divjak je bio jedan od osumnjičenih od strane MUP-a Republike Srpske za napad 3. svibnja na kolonu JNA u Dobrovoljačkoj ulici.
Borio se prvo protiv JNA, a onda protiv srpske propagande
Uhićen je na osnovu Interpolove potjernice i optužnice o počinjenim ratnim zločinima, koju je raspisala Srbija, 3. ožujka 2011. godine u 20 sati na bečkom aerodromu na putovanju iz Sarajeva za Italiju. 29. srpnja 2011. godine austrijski sud odbija zahtjev Srbije za izručenje i oslobađa Jovana Divjaka.
Osnovao je i ugradio sebe u zakladu "Obrazovanje gradi BiH". Ta zaklada pomaže djeci koja su izgubila roditelje u ratu da se školuju. Suprotstavio se srpskoj propagandi u manipuliranju srpskim žrtvama u Sarajevu, odbivši svaku pomisao na masovna stradanja Srba, ističući da su Srbi u Sarajevu pretežno stradali od srpskih granata, a da nad Srbima nije vršen planski ili sistematski zločin, navodi Oslobođenje.