USKOK je nakon istrage podigao optužnicu protiv bivšeg Plenkovićevog ministra i još sedmorice hrvatskih državljana.
>> INDEX AFERE - AFERA BEROŠ-PETRAČ
Među njima su Hrvoje Petrač, bivši Plenkovićev ministar zdravstva Vili Beroš, poduzetnik Saša Pozder, Tomo Pavić, bivši član Upravnog vijeća u Specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju Krapinske toplice imenovan od strane vlade i bivši šef krapinske ispostave Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, Novica i Nikola Petrač (sinovi Hrvoja Petrača), bivši ravnatelj Klaićeve Goran Roić te Krešimir Rotim, neurokirurg i bivši zaposlenik KBC-a Sestre milosrdnice.
USKOK ih tereti za zločinačko udruženje, mito, nezakonito pogodovanje, zlouporabu položaja i pranje novca. Optužnica opisuje kako je Petrač okupio mrežu ljudi iz zdravstva i bolničkog sustava s ciljem pogodovanja tvrtki koja distribuira medicinsku opremu. Prodavali su bolnicama opremu po višestruko većim cijenama od nabavne.
Javne nabave bile su prilagođene upravo tim uređajima, tehnička dokumentacija unaprijed pripremljena, a proračunska sredstva osiguravana izvan redovitih planova – sve uz posredovanje tadašnjeg ministra zdravstva Beroša.
U Osijeku je, primjerice, robotski mikroskop koji je tvrtka kupila za 135.000 eura prodan bolnici za 464.000 eura. Beroš je, navodi USKOK, za osiguravanje sredstava primio mito od 25.000 eura. Slični modeli opisani su i za nabave u Zagrebu.
Roić, tada ravnatelj Klaićeve bolnice, i Rotim, tada još zaposlenik KBC-a Sestre milosrdnice, također su prema optužnici sudjelovali u namještanju nabava u zamjenu za novčane nagrade.
Za jednu privatnu kliniku, povezanu s Krešimirom Rotimom, mikroskop je isporučen besplatno – u zamjenu za lobiranje u KBC-u. U Splitu je predstojniku Klinike za neurokirurgiju nuđeno 100.000 eura mita, što je, navodi USKOK, odbijeno.
U još jednom slučaju ponuđena je prodaja sustava za robotsku kirurgiju za 2.5 milijuna eura, iako bolnica nije ni pokrenula nabavu. Ravnatelj je to odbio i prijavio.
Prema optužnici, državni proračun oštećen je za ukupno 740.909 eura, a imovinska korist bila je raspodijeljena ovako:
Tužiteljstvo je predložilo da se dvojici ključnih optuženika - Hrvoju Petraču i Saši Pozderu - produlji istražni zatvor zbog opasnosti od bijega. U optužnici se navodi da je riječ o organiziranoj, dobro povezanoj skupini koja je svjesno iskorištavala svoj položaj kako bi se obogatila nauštrb poreznih obveznika.
Nakon što je Uskok u studenome prošle godine objavio da je uhitio Beroša, Rotima i Pozdera, Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) u Zagrebu priopćio je kako je pokrenuo istragu protiv Beroša i još sedam osoba.
Za razliku od Uskoka koji je Beroša sumnjičio za trgovanje utjecajem, a u čijoj se istrazi nisu spominjali ni tada odbjegli Hrvoje Petrač niti dvojica njegovih sinova koji su također bili u bijegu, ali su se u međuvremenu predali, EPPO je Beroša od početka sumnjičio za primanje mita.
Glavni državni odvjetnik Ivan Turudić naknadno je odlučio da je za cijeli slučaj nadležan Uskok, kojemu je EPPO predao spis, a glavna europska tužiteljica Laura Kovesi je Turudića prijavila Europskoj komisiji. Općinsko kazneno državno odvjetništvo u Zagrebu potom je izvijestilo da istražuje curenje podataka iz EPPO-ve istrage naknadno spojene s istragom hrvatskog tužiteljstva.