NA SJEDNICI vlade usvojene su izmjene Zakona o radu i Zakona o trgovini kojima se regulira rad nedjeljom i cijena satnice. Usvojene su i dopune Zakona o odgoju i obrazovanju, kojima se omogućuje sufinanciranje prehrane za sve osnovnoškolce, a vlada je odgodila i primjenu Uredbe o vodama kako bi spriječila poskupljenja vode na razini jedinica lokalne samouprave.
Premijer Andrej Plenković nakon rezimea važnih događanja od prethodne sjednice vlade, najavio je odgodu primjene Uredbe o visini naknade za korištenje voda. Podsjetimo, Grad Zagreb najavio je da će od iduće godine građani vodu plaćati 20 posto više.
"Odgodit ćemo primjenu te uredbe za godinu dana i na taj način omogućiti svim jedinicama lokalne samouprave osobito Gradu Zagrebu, Splitu i drugim velikim gradovima da nema potrebe za dizanjem cijena vode jer na ovaj način ima dovoljno snage da vodimo računa o našim građanima i ukupnim troškovima koje oni imaju u svom kućnom proračunu", rekao je Plenković.
"Pozivam one koji su namjeravali dići cijenu vode da to ne čine"
Ministar gospodarstva Davor Filipović pojasnio je odluku, ali se i pohvalio da je vlada jesenskim paketom mjera osigurala da električna energija za vodovode ostane ista.
"‘Ovom Uredbom predlaže se da se taj početak pomakne za 1. siječnja 2024. godine sve kako bismo zaštitili standard naših građana i kako ne bi došlo do najavljenih poskupljenja. Ovom prilikom pozivam sve koji su najavili da će poskupiti vodu, da od toga odustanu. Pozivam i one koji su to namjeravali napraviti da to ne rade", rekao je Filipović.
Tomašević: Imamo operativne gubitke u poslovanju
Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević je, pak, ovaj tjedan komentirao najavljeno poskupljenje vode u Zagrebu za 20 posto istaknuvši da je korekcija cijena neizbježna, no da se u to išlo tek nakon što su napravljene sve moguće interne uštede.
"Imamo operativne gubitke u poslovanju, a u ovom poskupljenju vode od oko 20 posto, tri četvrtine od toga će ići u investicije", istaknuo je Tomašević podsjetivši da u vodovodnoj mreži ima 3500 kilometara cijevi za vodoopskrbu iz kojih curi 50 posto vode.
Tomašević je kao razlog za poskupljenje naveo i danas izmijenjenu uredbu, prema kojoj bi Grad plaćao i vodu izgubljenu u cijevima.
"Dodatan razlog poskupljenja je i činjenica da s novim zakonom od 1. siječnja trošak izgubljene vode u cijevima pada na teret poduzeća Vodovod i odvodnja (ViO) jer se voda naplaćuje prema zahvaćenoj, a ne isporučenoj vodi. To je dodatni trošak za tu tvrtku za oko 50 milijuna kuna godišnje", rekao je.
"Zagreb je i dalje među najjeftinijim većim građanima po fiksnoj naknadi, a kada gledamo po varijabilnoj cijeni odnosno po kubiku, bio bi najjeftiniji da nema pročistač, kojeg će i drugi gradovi morati izgraditi i prema tome korigirati cijenu", dodatno je argumentirao Tomašević.