POČELA je sjednica vlade na kojoj će se, između ostalog, raspravljati o nacrtu prijedloga zakona o zemljišnim knjigama.
Uoči otvaranja službenog dijela sjednice, premijer se, po običaju, osvrnuo na aktualne događaje. Govorio je tako o obilježavanju 350. godišnjice KBF-a na kojoj je sudjelovao, o špijunskoj aferi i optužbama Dragana Mektića, a osvrnuo se i na zabranu mise na Bleiburgu.
Govorio o 350-godišnjoj ulozi crkve u hrvatskoj kulturi, znanosti i obrazovanju
Premijer je u uvodnom govoru rekao kako je jutros u posjetu bio bivši belgijski premijer i predsjednik Europskoga vijeća te kako se s njim razgovaralo u vladi o trenutnim političkim pitanjima.
Potom je rekao i kako je obilježena 350. obljetnica osnivanja KBF-a.
"Mislim da smo ovo veliko 350-godišnje iskustvo i ulogu katoličke crkve u razvoju kulture, znanosti i obrazovanja kroz hrvatsku povijest obilježili i naglasili", rekao je premijer i dodao kako očekuje daljnju suradnju.
Napomenuo je potom kako je ove godine uloženo 6,5 posto više u znanost nego u prošlogodišnjem proračunu.
"Došli smo i do kraja naših aktivnosti kada se radi o kurikulima. Radna skupina koju smo oplemenili sad dodatna tri eksperta pod vodstvom čelnog čovjeka Fuchsa kojem zahvaljujem kao i ministrici Divjak. Postigli smo kvalitetan konsenzus i o povijesnom kurikulumu koji izaziva prijepore, on je dovršen i bit će uskoro objavljen. Ono što je važno, kada se radi o osjetljivim temama 20. stoljeća teme poput holokausta i zločina su primjereno zastupljene u kurikulumu na način nedvojbenog, demokratskog,nepristranog određenja prema svakom totalitarnom i autoritarnom sustavu.
Također, tema Domovinskog rata, koji je temelj hrvatske primjereno je i detaljno prihvaćen u ovom kurikulumu i u skladu je sa saborskom deklaracijom o Domovinskom ratu. Također, ono što me veseli je da je ovaj dokument usvojen jednoglasno na stručnoj razini, To nije dokument političke nego stručne razine", rekao je premijer.
Potom se premijer osvrnuo i na obilježavanje 25. godina partnerstva sa Svjetskom bankom te se zahvalio ministru Mariću na usvajanju novoga programa suradnje sa Svjetskom bankom.
O špijunskoj aferi: Besmislene optužbe
Za kraj, premijer je govorio o skupu u Neumu na kojemu je jučer bio na temu Europski ustav za BiH i rekao kako je pružio snažnu potporu europskom putu BiH.
"Osvrnuo sam se na naše bilateralne odnose koje smo izrazito dinamizirali", rekao je i dodao kako je bitno da Hrvatski kao konstitutivan narod u BiH budu ravnopravni.
"Osvrnuli smo se usput i na neke besmislene optužbe ministra Mektića i drugih koje su takve da osim riječi besmislica, manipulacija i zlonamjernih tvrdnji ne zaslužuju nikakve druge dodatne i daljnje komentare. Hrvatska je članica EU-a i NATO-a koja se angažira na borbi protiv terorizma i koja će se tako nastaviti angažirati i to je ono što je najbitnije", rekao je Plenković.
"Bleiburg za Hrvatsku predstavlja jedna od simbola najtežih povreda ljudskih prava i patnje hrvatskoga naroda"
Za kraj se Plenković osvrnuo na pitanje zabrane održavanja mise na Bleiburgu
"Bleiburg za Hrvatsku predstavlja jedna od simbola najtežih povreda ljudskih prava i patnje hrvatskoga naroda u 20. stoljeća glavni cilj obilježavanja bleiburške tragedije mora biti komemoracija žrtava iskazivanje pijeteta prema svima koji su tamo ubijeni bez suda i presude i zbog toga se nadam da će u dijalogu između HBK i austrijske crkve biti pronađeno rješenje za komemoriranje za žrtvu.
Mi vrlo jasno osuđujemo negiranje te velike tragedije hrvatskog naroda isto tako i pokušaja politiziranja komemoracije ili relativiziranja zločinačkoga karaktera ustaškoga režima. Tu nemamo apsolutno nikakvih dilema. Vlada ima otklon od svakog totalitarizma i podržava politiku njegovanja kulture sjećanja na široka sjećanja ljudskih prava tijekom 20. stoljeća. Spremni smo uložiti napore, što smo pojasnili i preko veleposlanstva i ministarstva austrijskoj javnosti pa i između crkava da se nađu konstruktivna rješenja", zaključio je.